Haber Detayı
19 Mayıs 2021 - Çarşamba 17:39
 
ORMANLAR TIRTIL İSTİLASI ALTINDA
Bingöl’ün dört tarafını saran meşe ormanları tırtıl istilası altında.
GÜNDEM Haberi
ORMANLAR TIRTIL İSTİLASI ALTINDA

Bingöl’de geçen yıl olduğu gibi bu yıl da tırtıl istilası yaşanıyor. Meşe ormanlarını saran tırtıllar, ağaçların yapraklarını yiyerek besleniyor. HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, tırtıllara müdahale edilmesini isterken Tarım ve Orman Bakanlığı, mücadele amaçlı yapılacak bir çalışmaya ihtiyaç olmadığı görüşünde.

HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, tırtıl istilası ile ilgili olarak, “Bingöl'de her yıl, aynı mevsimde benzer görüntüler oluşmakta. Tırtıl istilası, hayvancılıkla uğraşan yurttaşlarımızın kronik sıkıntısı haline gelmiş durumda. Derhal müdahale edilmezse, mera ve ormanlar yok olmakla karşı karşıya kalabilirler” dedi.

Aydemir, geçen yıl da yaşanan tırtıl istilası ile ilgili meclise soru önergesi vermişti. Aydemir’in soru önergesine yanıt veren Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Bingöl’de meşe ormanlarında yoğun olarak görülen tırtılların ağaçlara zarar vermediğini, mücadele amaçlı yapılacak bir çalışmaya ihtiyaç olmadığını ifade etmişti.

Pakdemirli, Aydemir’in soru önergesine verdiği yanıtta, şunları söylemişti: “Bingöl meşe ormanlarında 2020 yılında yoğun olarak zarar yapan Sünger Örücüsü ülkemizin doğal bir türüdür.

Ülkemiz yapraklı ormanlarında, Çingene Güvesi olarak bilinen Lymantria Dispar türü tırtıllar, bazı yıllar popülasyon artışı nedeniyle zarar yapmaktadır. Ülkemizin değişik bölgelerinde devamlı görülen bir zararlıdır.

Bingöl meşe ormanlarında da geçmiş yıllarda zararı görülmüştür. Bu zararlının biyolojisi gereği, ülkemizde 7-8 yılda bir popülasyonunda pik yapmaktadır. 2020 yılında da Bingöl meşe ormanlarında yoğun zarar yaptığı görülmüştür.

Sünger Örücüsü adlı zararlı böcek ağaçların yeşil dokusunu (yapraklarını) yemek suretiyle zarar yapmakta, ancak ağaçları kurutmamaktadır. Haziran ayı sonu itibariyle zararlı böceğin biyolojisi gereği lavra (tırtıllar) önce pupa olup sonra kelebek olacaktır. 2020 yılı ilkbaharında görülen zarar nedeniyle meşe ormanlarına biyolojik mücadele kapsamında bu böceklerin lavra (tırtıllar) ile beslenen kuşların popülasyonunun arttırmak için kuş yuvaları asılmıştır.

Zararlı böceğin sonbahardaki yumurta sayısına göre mekanik mücadele kapsamında yumurta toplanması planlanmıştır. Çevreye vereceği zarardan dolayı Bakanlığımız Orman Genel Müdürlüğü kimyasal mücadele yapmaktan kaçınmaktadır.

Bingöl meşe ormanlarında zarar yapan Sünger Örücüsü ağaçları öldürmez, sadece yeni çıkan o yıla ait yeşil (yaprak) dokusunu nisan-haziran aylarında tüketmek suretiyle zarar vermektedir. Temmuz ayı itibari ile zarar gören meşe ağaçları yeniden yeşererek eski sağlıklı durumuna kavuşacaktır. Bu nedenle meşe ağaçlarında hayati tehlike yaşanmamakta, sadece yeşil yaprak dokusu kaybından dolayı fotosentez yeteneği azalacak, temmuz ayı itibari ile sağlık durumu yeniden düzelen meşe ağaçlarına mücadele amaçlı yapılacak bir çalışmaya ihtiyaç yoktur.”

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ORMANLAR, TIRTIL, İSTİLASI, ALTINDA,
Yorumlar
Haber Yazılımı