Haber Detayı
03 Haziran 2021 - Perşembe 18:47
 
“ORMANLARI KORUMAK HEPİMİZİN GÖREVİ”
Haziran ayının ilk iki gününde 2’si Bingöl’de olmak üzere 19 orman yangını meydana geldi.
GÜNDEM Haberi
“ORMANLARI KORUMAK HEPİMİZİN GÖREVİ”

Haziran ayı ile birlikte orman yangınları arttı. Haziran’ın ilk iki gününde 2’si Bingöl’de olmak üzere 19 orman yangınının meydana geldiğini belirten Orman Genel Müdürlüğü, “Ormanları korumak hepimizin görevidir” uyarısında bulundu.

Ülke genelinde her yıl binlerce, Bingöl’de de onlarca orman yangını meydana gelirken, yangınlar haziran ayı ile birlikte artmaya başladı.

Orman yangınlarına karşı Orman Genel Müdürlüğü'nden yapılan duyuruya göre, 1 Haziran'da 7, 2 Haziran'da ise 12 orman yangını çıktı.

Orman Genel Müdürlüğü, 'sıcak gelişme' başlığıyla orman yangınlarıyla ilgili risk haritasını yayımladı. Hava sıcaklıklarının artmasıyla ormanlarda yangın riskinin de arttığı belirtilen uyarıda, “Ormanlarımız oldukça hassas. Özellikle Ege ve Akdeniz bölgelerimiz yangın riski altında. Ormanlarımızı korumak hepimizin görevi. Ormanların iklimin sigortası olduğunu unutmayalım. Büyük yangınların küçük bir kıvılcımla çıktığını unutmayalım, ormanlık alanların çevresinde çok dikkatli olalım.

Ormanlık alanlarda ateş yakmayalım, yangına sebebiyet verebilecek davranışlardan uzak duralım” denildi.

2’Sİ BİNGÖL’DE 19 YANGIN

Haziran ayında ormanlık alanlarda 2’si Bingöl’de olmak üzere 19 yangın çıktığı belirtildi.

Orman Genel Müdürlüğü verilerine göre, 1 Haziran'da Türkiye genelinde 7 ormanlık alan yandı. Bu yangınlar; Bingöl merkez ve Yayladere, Aydın Bozdoğan, Muğla Dalaman ve Menteşe, Antalya Manavgat ve Adana Sarıçam'da çıktı. 2 Haziran'da ise 12 yangın çıktı. Bu yangınlar ise Bingöl Genç, Manisa Gördes, Muğla Milas, Fethiye, Datça ve Dalaman, Şanlıurfa merkez, Antalya Alanya, Balıkesir Edremit, Kahramanmaraş Pazarcık, Afyonkarahisar Sandıklı, Burdur Bucak'ta oldu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: “ORMANLARI, KORUMAK, HEPİMİZİN, GÖREVİ”,
Yorumlar
Haber Yazılımı