Haber Detayı
10 Ekim 2017 - Salı 20:02
 
Ovanın imara açılmasına tepki
Bingöl Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ali Bayram, imza oyunlarıyla Bingöl Ovasının imara açıldığını ve ovanın susuz kaldığını söyledi. Belediye Başkanı Yücel Barakazi ise, “Ağlayarak ovayı imara açıyoruz” dedi.
GÜNDEM Haberi
Ovanın imara açılmasına tepki

Bingöl 4. Dönem İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı yapıldı. Vali Ali Mantı başkanlığında yapılan toplantıya Belediye Başkanı Yücel Barakazi, Vali Yardımcısı Cevat Gün, yatırımcı kuruluşların bölge müdürleri ve il müdürleri katıldı.

Toplantıda konuşan Vali Ali Mantı, koordinasyon kurulunun amacının, kurumlararası ortak çalışmalarda, işbirliği içerisinde hareket ederek sorunları çözmek olduğunu söyledi.

Vali Mantı, “Geçen dönem yaptığımız toplantıda söz verdiğimiz işleri yapıp yapmadığımızı, burada ortaya koyacağımız fikirleri gerçekleştirme adına ne yapabiliriz, bunları konuşacağız. Bu toplantıda bu kadar insan bir araya geliyor, emek harcıyor, zaman harcıyor, isterim ki bu toplantıdan bir şey ortaya çıksın. Yani sadece laf olsun diye değil, bir araya geldiğimizde gerçekten yapabileceğimiz, ortak vicdanla ne yapabiliriz bunu düşünmemiz lazım. Yaptığımız iş buraya geldiğimize değsin” dedi.

Bingöl’de yürütülen projeler hakkında bilgi veren İl Planlama ve Koordinasyon Müdürü Murat Güven,

2017 yılı ödenek miktarının 737 milyon 820 bin 280 TL olduğunu belirterek,  üzerinde çalışılan 574 projeden 74’ünün tamamlandığını, 324 milyon 943 bin 132 TL harcama yapılarak, projelerin nakdi gerçekleşme oranının yüzde 44 olduğunu söyledi.

Güven, “500 projeden 287’si devam ediyor, 111 proje ise ihale aşamasında. 102 projeye de çeşitli sebeplerle başlanamadı” dedi.

ÇAPAKÇUR KÖPRÜSÜ’NÜN SON DURUMU

Toplantıda söz alan Karayolları Elazığ Bölge Müdür Yardımcısı Behçet Kaçar, bölge müdürlükleri tarafından Bingöl’de yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Çapakçur Köprüsünün temel, elevasyon ve 7 adete açıklıkta döşeme imalatlarının bitirildiğini belirten Kaçar, “4 adet başlık kirişi ve diğer açıklıklarda kirişlerin yerleştirilmesi çalışmaları devam ediyor. Köprü giriş ve çıkışlarındaki bağlantı yolunda üstyapı çalışmalarına başlanmıştır. Kasım ayı sonu itibariyle köprü bitirmeyi hedefliyoruz” dedi.

KİĞI BARAJI BU YIL ENERJİ ÜRETECEK

Devlet Su İşleri (DSİ) 9. Bölge Müdürü İlker Arslan, Kiğı Barajı’nın geçici kabulünün yapıldığını belirterek, ekim ayının son haftasında ilk enerji üretimine başlanacağını söyledi.

Toplantıda söz alan Bingöl Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ali Bayram, imza oyunlarıyla Bingöl Ovasının imara açıldığını ve ovanın susuz kaldığını söyledi.

Bayram, “Tarım, DSİ ve belediyenin imza ayaklarıyla ova olduğu gibi imara açıldı. Tarlalarımız imara açıldı. İnalı Mahallesi Bingöl’ün en eski mahallesi. Bu nedenle su kesildi. Buralara su götürülemiyorsa bu durum, buradaki idarecilerin acizliğidir” dedi.

DSİ Bölge Müdürü İlker Arslan, imara açılan yerlerde DSİ’nin çalışma yapmasının söz konusu olmadığını söyledi.

Belediye Başkanı Yücel Barakazi ise, baskılar nedeniyle Bingöl Ovası’nda tarım alanlarını imara açtıklarını söyledi. Barakazi, imara açılan bölgelerde DSİ kanallarının kapatılmayacağını ifade etti.

Ovanın imara açılmasının doğru olmadığını kabul eden Belediye Başkanı Yücel Barakazi, “Ağlayarak ovayı imara açıyoruz. Üzerimizde oraya imara açma konusunda ciddi bir baskı var” dedi.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ovanın, imara, açılmasına, tepki,
Yorumlar
Haber Yazılımı