Haber Detayı
26 Temmuz 2021 - Pazartesi 18:35
 
PAKDEMİRLİ: BİNGÖL’DE YILDA 750 BİN FİDAN DİKİLİYOR
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Bingöl’de yılda ortalama 750 bin fidanın dikildiğini söyledi.
GÜNDEM Haberi
 PAKDEMİRLİ: BİNGÖL’DE YILDA 750 BİN FİDAN DİKİLİYOR

HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir’in, Adaklı’nın Boyalı Köyü’nde ormanlık alanda ağaç kesimlerinin yapıldığını belirterek, meclise soru önergesi vermişti. Önergeye cevap veren Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, kesimlerin kurumların bilgisi dahilinde yapılan canlandırma kesimleri olduğunu ifade etti. Pakdemirli, ayrıca Bingöl’de yılda ortalama 750 bin fidanın dikildiğini söyledi.

AYDEMİR’İN SORU ÖNERGESİ

Aydemir, meclise sunduğu soru önergesinde, “Bingöl-Adaklı İlçesi Boyalı Köyüne bağlı ormanlık alanda yapılan ağaç kesimleri, başta köy sakinleri olmak üzere tüm Bingöl halkının büyük tepkisi ile karşı karşıya kalmıştır. Ağaçların kesim ve nakliyesine engel olmaya çalışan köylülere, yetkililerin bilgileri dahilinde yapıldığı ve ağaçların ihale ile satışa çıkarılacağı ifade edilmiştir.

Bu bağlamda; ağaç kesimleri ifade edildiği şekilde, yetkililerin, bakanlığınız bilgisi dahilinde mi gerçekleştirilmiştir? Ağaçların kesimlerini ve nakliyelerini yapanlar kimlerdir? Kesimlere engel olmak, yeni ağaçlar ekmek adına çalışmalarınız olacak mı?” diye sordu.

PAKDEMİRLİ’NİN CEVABI

Soru önergesine yanıt veren Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Adaklı ilçesi Boyalı Köyü'nde Elazığ Orman Bölge Müdürlüğünün 10.06.2020 tarihli proje onayı ile Kiğı Orman İşletme Şefliğinin 1891 numaralı bölmesi 2020 yılında rehabilitasyona tabi tutularak canlandırma kesimi yapılmıştır.

Adaklı Boyalı Köyü 1891 numaralı bölmede yapılan üretim ödenekli rehabilitasyon projesi ilgili köye ilan edilerek talepte bulunan Boyalı köyü nüfusuna kayıtlı orman köylülerince kesim yapılmış olup nakliye işi de yine aynı köylüler tarafından yapılmaktadır. Sonuç olarak Boyalı köylüleri tarafından kesme, sürütme ve nakliye işlemleri gerçekleştirilmiştir. Rehabilitasyon projelerinin temel amacı bozuk vasıflı ve düzensiz formda olan bozuk meşe alanların canlandırma kesimine tabi tutarak oluşacak yeni sürgünlerle verimli ormanlar oluşturmaktır. Bingöl Orman İşletme Müdürlüğünce yıllık ortalama olarak 750.000 fidan dikimi gerçekleştirilmektedir” dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: , PAKDEMİRLİ:, BİNGÖL’DE, YILDA, 750, BİN, FİDAN, DİKİLİYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı