Haber Detayı
18 Nisan 2021 - Pazar 17:13
 
PİLOT ÜNİVERSİTELERİN 1 YILLIK ÇALIŞMALARI DEĞERLENDİRİLDİ
Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, Bingöl Üniversitesi ile birlikte ihtisaslaşan 15 üniversitenin rektörleriyle son bir yılda yapılan çalışmaları değerlendirmek üzere video konferans yöntemiyle bir araya geldi.
EĞİTİM Haberi
PİLOT ÜNİVERSİTELERİN 1 YILLIK ÇALIŞMALARI DEĞERLENDİRİLDİ

Toplantıda konuşan Prof. Dr. Saraç, ‘Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Projesi’nin Yeni YÖK anlayışının bir tezahürü olan ‘birlikte çalışma, birlikte hareket etme’ projesi olduğunu belirtti.

Saraç, ihtisaslaşan üniversitelerin tecrübe paylaşımında bulunmasının önemine dikkat çekerek, bölgesel kalkınma dinamiklerini destekleyen çalışmaların bu proje ile hayata geçtiğini söyledi.

Bingöl Üniversitesinde son bir yılda gerçekleştirilen çalışmaları değerlendiren Rektör Prof. Dr. İbrahim Çapak, “Tarım ve Havza Bazlı Kalkınma” alanında pilot üniversite olarak seçilen Bingöl Üniversitesinin bugüne kadar önemli mesafeler kat ettiğini söyledi.

Prof. Dr. Çapak, 36 bölgede 108 farklı noktaya koydukları kovanlardan elde edilen balların analizlerini yaparak coğrafi işaretleme için başvuruda bulunduklarını söyledi.

TÜRKPATENT’den üniversitenin 2 markasının tescillendiğini, üçüncüsünün tescillenme sürecinde olduğunu belirten Çapak, FKA’dan 1, DAP’tan 2 projelerinin kabul edildiğini, TÜBİTAK’a 20’ye yakın proje başvurusunda bulunduklarını, 79 SCI, SCI-Exp., 69 alan indeksli makale, ulusal ve uluslararası 10 kitap ve kitapta bölüm yayınlandığını, 100/2000 doktora bursu kapsamında 9 bursiyer öğrenci bulunduğunu, bölgesel kalkınma ile ilgili 17 BAP projesinin kabul gördüğünü ve Bingöl Üniversitesi bünyesinde TTO’nun kurulduğunu ifade etti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: PİLOT, ÜNİVERSİTELERİN, 1, YILLIK, ÇALIŞMALARI, DEĞERLENDİRİLDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı