Haber Detayı
02 Şubat 2021 - Salı 18:05
 
“REKTÖR ATAMASINDA YAPILAN YANLIŞTAN VAZGEÇİLMELİDİR”
Eğitim Sen Bingöl Şube Başkanı Faruk Aris, yaptığı yazılı açıklamada, Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör atamasında yapılan yanlıştan vazgeçilmesi gerektiğini söyledi.
EĞİTİM Haberi
“REKTÖR ATAMASINDA YAPILAN YANLIŞTAN VAZGEÇİLMELİDİR”

Aris, şunları söyledi: “Boğaziçi Üniversitesi, öğrencisiyle, akademisyeniyle, idari ve teknik personeliyle siyasal tarihimizin sayfalarından silinmeyecek bir duruş sergiliyor.

Rektörlerin atanarak değil seçimle gelmesini savunan; yöneticilerinde intihali, itaati ve yalanı değil liyakati görmek isteyen; tek tipçi, baskıcı ve kontrolcü bir öğrenme ortamı yerine eşitlikçi, özgürlükçü ve demokratik bir öğrenme iklimini talep eden üniversiteli gençler sabırla ve sebatla demokratik tepkilerini gösteriyor, taleplerini dile getiriyorlar.

Belirtmek isteriz ki asıl sorun, düşünce ve ifade özgürlüğünü sadece kendileri için bir özgürlük sanan siyasi iktidar temsilcilerinin, demokrasiden, demokratik tartışma kültüründen ve üniversite fikrinden bihaber olmalarıdır.

Eğitim Sen olarak, demokratik tepkileri ve talepleri nedeniyle tutuklanan, gözaltına alınan Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin, Dokuz Eylül Üniversitesi’nden dayanışma mesajı vermek isterken gözaltına alınan tüm gençlerin hızla serbest bırakılmasını istiyoruz.

Emekten, demokrasiden ve barıştan yana herkesi gençlerimize, akademiye ve üniversitelere sahip çıkmaya davet ediyoruz. Rektörlerin üniversite bileşenlerinin iradesiyle seçilmesini engelleyen düzenlemenin değiştirilmesi için TBMM’de grubu bulunan siyasi partileri sorumluluğa davet ediyoruz” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: “REKTÖR, ATAMASINDA, YAPILAN, YANLIŞTAN, VAZGEÇİLMELİDİR”,
Yorumlar
Haber Yazılımı