Haber Detayı
13 Mart 2019 - Çarşamba 00:11
 
Sağlık müdürlüğünden ‘egzersiz yapın’ uyarısı
Bingöl İl Sağlık Müdürlüğü, 10-16 Mart Pulmoner Rehabilitasyon Haftası dolayısıyla açıklama yaptı.
GÜNDEM Haberi
Sağlık müdürlüğünden ‘egzersiz yapın’ uyarısı

Sağlık Müdürlüğünden yapılan açıklamada, “Günümüzde kronik solunum hastalıklarının tıbbi tedavisinin standart bir bileşeni olarak kabul edilen Pulmoner Rehabilitasyon, kronik solunum hastalarının fiziksel ve psikolojik durumlarını düzeltmeyi ve sağlığı iyileştirmeyi hedefleyen, hasta değerlendirmesini takiben bireysel olarak belirlenen egzersiz eğitimi, davranış değişikliği ve hasta eğitimi gibi yaklaşımları içeren kapsamlı uygulamalar bütünüdür” denildi.

Açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

PULMONER REHABİLİTASYONUN AMAÇLARI NELERDİR?

-Hastalığa bağlı gelişen nefes darlığı ve fonksiyonel yetersizliği ortadan kaldırması,

-Hastalığın ilerlemesini önlenme,

-Egzersiz toleransının artırılması,

-Sağlık durumunun iyileştirilmesi,

-Komplikasyonların önlenmesi ve tedavisi,

-Hastalık atak sayısının azaltılması ve atak şiddetinin hafifletilmesi,

-Yaşam kalitesinin iyileştirilmesi,

-Hastaneye başvuru sıklığı ve yatış süresinin azaltılması sonucunda sağlıkla ilişkili harcamaların azaltılması,

-Sağ kalımda artış sağlamasıdır.

PULMONER REHABİLİTASYON KİMLERE UYGULANIR?

Nefes darlığı, günlük yaşam aktivitelerinde kısıtlanma, yaşam kalitesinde azalma ve/veya egzersiz kapasitesinde kısıtlılığı olan tüm solunum hastalarına Pulmoner Rehabilitasyon uygulanabilmektedir. Pulmoner Rehabilitasyon, her yaştaki solunum hastalarına rehabilitasyon ünitelerinin özelliklerine bağlı olarak hastanede, ayaktan ya da evde uygulanabilmektedir. KOAH (Kronik obstrüktif akciğer hastalığı) başta olmak üzere astım, bronşektazi, interstisyel akciğer hastalıkları, kistik fibrozis, göğüs duvarı hastalıkları, nöromusküler hastalıklar, akciğer nakli öncesi ve sonrası, akciğer kanseri, obezite ilişkili tüm akciğer hastalıklarında Pulmoner Rehabilitasyon programı başarı ile uygulanabilmektedir.

PULMONER REHABİLİTASYONUN İÇERİĞİ NELERDİR?

Pulmoner Rehabilitasyonun en önemli ve temel bileşen egzersiz eğitimidir. Hasta ve ailesine eğitim verilmesi, psikososyal destek, nefes darlığı ile baş edebilme yöntemleri, iş-uğraşı tedavisi, enerji koruma yöntemleri ve gerektiğinde beslenme desteği pulmoner rehabilitasyon programlarında yer almaktadır.

NEFES DARLIĞI OLAN KRONİK SOLUNUM SORUNLU HASTA EGZERSİZ YAPABİLİR Mİ?

Doktorunuzun Tavsiye ve Önerileri ile Yapılabilir.

SOLUNUM HASTALIKLARINDA EGZERSİZ NEDEN GEREKLİDİR?

Kronik akciğer hastalarında nefes darlığı ve/veya yorgunluğun neden olduğu günlük yaşamdaki hareketsizlik kemik erimesi ve kas kuvvetinde azalma ile sonuçlanır. Ayrıca kalp ve akciğer fonksiyonları gittikçe azalır. Egzersiz ile kas kuvveti ve dayanıklılık arttırılarak daha uzun mesafeler yürünebilir. Kas ve eklemlerin hareket kapasitesi artar, kalbin çalışması iyileşir ve nefes darlığı şikayeti azalır.

PULMONER REHABİLİTASYON NE KADAR SÜRE İLE UYGULANIR?

Pulmoner Rehabilitasyon programı en az 8 hafta (toplam 24 seans) süre ile uygulanmalıdır. Egzersiz eğitimi bırakıldığında kazanımlar kaybedildiği için egzersiz alışkanlığının devam ettirilmesi gerekmektedir.

Sonuç olarak, kronik akciğer hastalığından dolayı nefes darlığı, çabuk yorulma ve güçsüzlük hissediyorsanız, günlük aktivitelerinizi yapmakta güçlük çekiyorsanız değerlendirme için Göğüs Hastalıkları Uzmanına başvurduktan sonra Pulmoner Rehabilitasyon programlarından yararlanmalısınız.        

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sağlık, müdürlüğünden, ‘egzersiz, yapın’, uyarısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı