Haber Detayı
17 Mart 2021 - Çarşamba 19:06
 
ŞEHİTLİK ANITI AÇILDI
Bingöl Şehir Mezarlığı mevkiinde yapılan şehitlik, Bakan Karaismailoğlu tarafından açıldı.
GÜNDEM Haberi
ŞEHİTLİK ANITI AÇILDI

Bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere Bingöl’e gelen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Bingöl Şehitliğinin açılış programına katıldı.

Burada konuşan Bakan Karaismailoğlu, “Milletimizin dünyanın karşısına tek vücut halinde dikilerek unutulmaz bir mücadele elde ettiği 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 106. yıldönümünün arifesindeyiz. Böylesi anlamlı bir günde gerçekleşen açılışımızda bulunmaktan gurur duyduğumu ifade etmek istiyorum.

Vatanın kurtuluşu için kendi canlarından vazgeçen şehitlerimiz, bu zafer ile sadece aziz milletimizin değil, tüm dünyanın kaderini değiştirmiştir.

Yokluklar içindeki bir milletin, çağın en güçlü devlet ve silahlarına karşı azim ve inançla basıl baş edilebileceğinin kanıtı olan gerçek bir destandır. Mehmetçik Çanakkale’de sadece silahlı mücadelesini değil, verdiği insanlık dersleriyle de düşmana baş eğdirmiştir. Çanakkale’de şehit olan 250 bin vatan evladı, ‘Çanakkale geçilmez’ demiş, Kurtuluş Savaşı’nın da meşalesini yakmıştır. 100. yılını kutlamaya hazırlandığımız Türkiye Cumhuriyeti, Çanakkale ruhu üzerine inşa edilmiştir. Bize düşen ise, vatanımızı, toprağımızı, bayrağımızı, ezanımızı korumak ve yüceltmektir.

Bingöl-Elazığ karayolunda 24 Mayıs 1993’te silahsız 33 askerin şehit edildiği hadise, hem Bingöllülerin, hem de tüm milletimizin yüreğinde kapanmayan bir yaradır. Bu katliamla PKK’nın yüzü hafızalarımıza kazınmıştır.

Askerimizin ayağına taş değmesine bile içimiz el vermezken zaman zaman ciğerlerimizi yakan haberler alıyoruz. Vatan savunmasında kendilerini feda eden şehitlerimiz, hepimizin kalbinde ölümsüzleşiyor ve tarihin şanlı sayfalarında mevcudiyetlerini devam ettiriyorlar. Mehmetçik bu milletin mukaddesidir. Bu yüzden Bingöl’e kazandırılan bu Şehitlik Anıtının da, bizlere ve gelecek nesillerimize şehadet mertebesinin kutsiyetini hatırlatmak bakımından çok kıymetlidir. Tüm kahraman şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.” diye konuştu.

Programa Vali Kadir Ekinci, TBMM Plan ve Bütçe Komisyon Başkanı Cevdet Yılmaz, AK Parti Bingöl Milletvekili Feyzi Berdibek ve Belediye Başkanı Erdal Arıkan katıldı.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ŞEHİTLİK, ANITI, AÇILDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı