Haber Detayı
17 Kasım 2017 - Cuma 18:04
 
“Seyit Rıza, Şeyh Said ve Saidi Nursi’nin mezar yerleri bulunsun”
HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Bingöl Milletvekili Hişyar Özsoy, “Seyit Rıza, Şeyh Sait ve Bediüzzaman Saidi Kürdi’nin cenazeleri, mirasları orta yerde duruyor, en azından mezarlarının yerlerinin bulunup ailelerine iletilmesi lazım” dedi.
GÜNDEM Haberi
“Seyit Rıza, Şeyh Said ve Saidi Nursi’nin mezar yerleri bulunsun”

HDP Grubu tarafından Seyit Rıza, Saidi Nursi (Kürdi) ve Şeyh Sait ile arkadaşlarının mezar yerlerinin tespiti ve ailelerine iade edilmesi amacıyla Türkiye Büyük Millet Meclisine araştırma önergesi verildi. Önerge ile ilgili mecliste konuşan HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Bingöl Milletvekili Hişyar Özsoy, “Daha önce de bu konu hakkında Seyit Rıza, Saidi Nursi (Saidi Kürdi), Şeyh Sait ve arkadaşlarının mezar yerlerinin tespit edilmesi için defalarca bu meclis kürsüsünde konuşuldu. Bizim partinin konu hakkında verdiği değişik soru önergeleri, araştırma önergeleri oldu fakat öyle görünüyor ki konu hakkında çok bir ilerleme kaydedemedik” dedi.

Seksen yıl önce Seyit Rıza ve arkadaşlarının idam edildiğini belirten Özsoy, “Seksen yıl önce Seyit Rıza, bundan birkaç ay önce de biliyorsunuz Ankara’da, burada Hatun Tuğluk’un naaşını biz defnedememiştik, çok çirkin saldırılar olmuştu. Kendisi de Dersimli. Dersim tertelesinden birkaç yıl sonra doğmuş, birçoğunuzun tanıdığı Aysel Tuğluk’un annesi. Şimdi, orada öldürüyorlar, Dersim’de, mezarı yok. Ankara’da 75-80 yaşında bir yaşlı teyze ölüyor, defnedemiyoruz, “Toprağı kirletiyor” diye oradan çıkarmak zorunda kaldık. Yalan yok, iftira yok. İçişleri Bakanı doğru söylemiyor, ben kendim de oradaydım. Hayatta hiç duymadığımız çirkinlikte hakaretler duyduk orada, şoka girdik. Samimiyetle söylüyorum, konuşmuyorlardı, bağırmıyorlardı, böğürüyorlardı. Küfür, hakaret fiziki saldırılar. 30-40 milletvekili, Aysel Hanım cezaevinden çıkmış, oraya gelmiş, annesine yapılan hakareti görüyor. Neyse, çıkardık oradan, gönderdik Dersim’e; Ankara almıyorsa, bu toprak kabul etmiyorsa gönderdik Dersim toprağına. Orada da Seyit Rıza’nın seksen yıldır kemiklerini arıyor torunları, hâlâ bulamıyorlar.

Kavga olur, savaş olur, her şey olur da şu ölüye yapılan hakaretler, bu saygısızlıklar, bunlar çok eski değil; seksen, doksan yıllık bir tarihi var bunların. Bakın, “Çağrı” filminin meşhur bir sahnesi var. Hani “Çağrı” filminde savaş oluyor ya… Bu İslamiyet’in ilk dönemlerini anlatan “Çağrı” filminden, “The Message” filminden bahsediyorum. Orada savaş olur birbirlerini öldürürler Müslümanlar ve onların karşısında olanlar, sonra savaşa ara verirler, görmüşsünüzdür o sahneleri, taraflar birbirlerinin ölülerini alsınlar diye zaman tanırlar, o ölülerini alırlar, götürür defnederler, sonra bir daha savaşa tutuşurlar. Savaş olsun istemiyoruz ama kabilelerde bile baktığınız zaman, o “ilkel” deniliyor ya, “Biz kabile devleti değiliz, biz ilkel değiliz.”

Ya, ölüye bir saygı vardır, suçu, günahı ne olursa olsun. Defalarca konuştuk, bu mezarlar, özellikle bu 3 şahsiyetin mezar yerleri yani sadece aileleri için değil, Türkiye’de Kürtler, dindarlar, Aleviler için çok sembolik, çok kıymetli mezarlar bunlar, bunun bulunmasını istiyoruz” dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Seyit, Rıza,, Şeyh, Said, ve, Saidi, Nursi’nin, mezar, yerleri, bulunsun”,
Yorumlar
Haber Yazılımı