Haber Detayı
30 Mart 2021 - Salı 18:05
 
SGK’DAN BORCUNU YAPILANDIRANLARA ÖDEME UYARISI!
Sosyal Güvenlik İl Müdürü Muzaffer Çakar, SGK prim borcunu yapılandıranların 31 Mart'a kadar ödeme yapmaları gerektiğini söyledi.
EKONOMİ Haberi
SGK’DAN BORCUNU YAPILANDIRANLARA ÖDEME UYARISI!

Bingöl Sosyal Güvenlik (SGK) İl Müdürü Muzaffer Çakar, SGK prim yapılandırması ile ilgili vatandaşlara çağrıda bulunarak, 17 Kasım 2020-01 Şubat 2021 tarihleri arasında yapılandırmaya başvuranların, borçlarının peşin veya ilk taksit ödemelerini 31 Mart tarihine kadar ödemeleri gerektiğini söyledi.

İl Müdürü Çakar, söz konusu yapılandırma kanunu ile sigorta primleri, genel sağlık sigortası primi, işsizlik sigortası primi, idari para cezaları, iş kazası, meslek hastalığı, malullük ve vazife malullüğü sonucunda doğan rücu alacakları, yersiz ödenen gelir ve aylıklardan doğan alacaklar ve Bağ-Kur sigortalılarının daha önce durdurulan hizmet sürelerinin ihyası halinde doğacak alacakların yeniden yapılandırıldığını kaydetti.

“Çakar, “SGK yapılandırması kapsamında alacakların gecikme cezası ve zammı yerine Yİ-ÜFE ile güncellendi. Peşin ödemelerde hesaplanan Yİ-ÜFE’nin yüzde 90’ı, 2 taksitle ödemede ise yüzde 50’si silindi. Ayrıca taksitle ödemeyi tercih edenler için ikişer aylık dönemlerde 6, 9, 12 ve 18 eşit taksitle ödeme imkânı getirildi. Buna ek olarak daha önce tatbik edilen hacizler, bu kanuna göre yapılacak ödemeler nispetinde kaldırıldı” dedi.

GSS BORCUNA ÖDEME KOLAYLIĞI

Çakar, Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borçlarının ise 30 Nisan 2021 tarihine kadar peşin veya taksitler halinde ödenmesi durumunda gecikme cezası ve zammının tamamı silineceğinin altını çizerek, “GSS sigortalısı olanlardan daha önce hiç gelir testine başvurmayanların ise 31 Mart 2021 tarihine kadar gelir testine başvurmaları halinde GSS primleri, gelir testi sonucuna göre başlangıç tarihinden itibaren güncellenebilecek. Gelir testi sonucunda aynı hanede yaşayan ve aile içindeki geliri asgari ücretin 1/3’ünden az olduğu tespit edilenlerin prim borçları silinecek ve primleri devlet tarafından ödenecek” diye konuştu.

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: SGK’DAN, BORCUNU, YAPILANDIRANLARA, ÖDEME, UYARISI!,
Yorumlar
Haber Yazılımı