Haber Detayı
06 Nisan 2021 - Salı 18:50
 
SORUNLARI GÖRÜŞÜLDÜ
Bingöl Mobilya İmalatçıları Derneği (BİNMOD), mobilya imalatçılarının sıkıntılarını ve bundan sonra izlenecek satış ve üretim metotlarını görüşmek üzere toplantı düzenledi.
- Haberi
SORUNLARI GÖRÜŞÜLDÜ

İŞGEM toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya, Bingöl’de faaliyet gösteren 16 firmanın yetkilileri katıldı.

Toplantı sonrası BİNMOD’dan yapılan açıklamada, “ilimizdeki mobilya kalitesinin dünya standartlarına yükseltilmesi hedeflenmektedir” denildi.

Açıklamada, “İlimizin mobilya alanında bir üs yapılması ve Bingöl’den dünyanın dört bir yanına mobilya ihracatının geliştirilmesi hedeflenmektedir. İlimiz mobilya sektöründe aynı ürün grupları için çok farklı fiyatların dillendirildiği bu dönemde hem üreticilerimizin hem de tüketicilerin kalite ve fiyat konularında bilgilendirilmesi hedeflenmektedir. İsmen aynı ürün grubu gibi görünse de arada, birim metrede çok uçuk fiyat farklarının konuşulması üründe eksik veya farklı malzemelerin kullanılmasının önüne geçilmesi adına birlikte yeni standartların oluşturulması kaçınılmazdır. Bu nedenlerden dolayı derneğimiz çatısı altında oluşturulan Yadin Tunç, Selahattin Demirel, Nurettin Demir, Şahin Bürlükara ve Mehmet Şirin Başaran’dan oluşan 5 kişilik bir maliyet tespit komisyonu oluşturulmuştur.

Komisyon üyelerinin ortak kararıyla her bir ürün için taban fiyatlar belirlenmiş ve bu fiyatlar 31.03.2021 tarihinde düzenlenen toplantımızda katılımcı firmalarımızla detaylı bir şekilde tartışılmıştır. Bu tartışmalar neticesinde birim fiyat listeleri oluşturulmuş ve bu fiyatların tüm üreticilerimize ulaştırılması kararlaştırılmıştır. Tabi alınan bu kararlar tavsiye niteliğinde üreticilerimize sunulacaktır. Son olarak şunun iyi bilinmesi gerekiyor ki çok düşük kar marjlarıyla çalışılan sektörümüzde taban fiyattan daha düşük iş yapılması veya kalite standartlarının altında ürünler kullanılması durumunda hem ürünü satın alan firma hem de üreten firma dernek tüzüğümüzde yer alan yaptırımlar ile karşı karşıya kalacaktır. Serbest piyasa ekonomisinin hakim olduğu ülkemizde rekabetçi anlayışın ancak kalite ile sağlanacağı gerçeğinden hareketle böylesi bir kanaate varılmıştır” denildi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: SORUNLARI, GÖRÜŞÜLDÜ,
Yorumlar
Haber Yazılımı