Haber Detayı
23 Aralık 2020 - Çarşamba 18:01
 
“STK’LAR TOPLUMUN KALBİDİR”
Seyfan Derneği Başkanı Orhan Açıkbaş, sivil toplum örgütlerinin çalışmalarının kısıtlanmasının doğru olmadığını belirterek, “STK'ların desteklenmesi gerekirken, etkisizleştirme yasalarının çıkarılması asla kabul edilemez” dedi.
- Haberi
 “STK’LAR TOPLUMUN KALBİDİR”

Seyfan Derneği Başkanı Orhan Açıkbaş, sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarının kısıtlanacağı endişeleri üzerine açıklama yaptı. Açıkbaş, şunları söyledi: “Kamuoyunda, Meclis gündemine gelen ve sivil toplum örgütlerini yakından ilgilendiren ‘Kitle İmha Silahlarının Yayılmasının Finansmanının Önlenmesine İlişkin Kanun Teklifi’nde öngörülen değişikliklerle, sivil toplum örgütlerinin çalışmalarının kısıtlanacağına dair endişeler bulunmaktadır. Kanun teklifinin adı kitle imha silahlarının yayılması ve terörün finansmanının engellenmesi olarak sunulsa da ilgili düzenleme daha çok 5253 Sayılı Dernekler Kanunu ve 2860 Sayılı Yardım Toplama Kanunu’nda değişiklikler öngörmektedir.

İnsan sosyal bir varlıktır. Birlikte yaşamaya ihtiyaç duyar. Toplumsal yaşamı, dayanışma ve yardımlaşmayı hedefleyen STK'ların desteklenmesi gerekirken, etkisizleştirme yasalarının çıkarılması asla kabul edilemez.

STK’lar karşılıksız olarak topluma faydalı olmaya çalışan, dertlerini, sıkıntılarını ve acılarını paylaşan vicdan hareketleridirler. Bu hareketleri kısıtlamaya çalışmak ve önüne setler çekmek insani duyguları öldürmektir.

Her türlü afet ve musibet anında halkın yanında yer alan Sivil toplum kuruluşları toplumun kalbidir.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) önerdiği bu yasa tasarını kabul etmiyoruz!”

Kaynak: Editör:
Etiketler: , “STK’LAR, TOPLUMUN, KALBİDİR”,
Yorumlar
Haber Yazılımı