Haber Detayı
08 Eylül 2021 - Çarşamba 18:25
 
SU SIKINTISI SONDAJLA GİDERİLMEYE ÇALIŞILIYOR
Bingöl’de yaşanan su sıkıntısının giderilmesi için 5 mahallede sondaj kuyuları açıldı
GÜNDEM Haberi
SU SIKINTISI SONDAJLA GİDERİLMEYE ÇALIŞILIYOR

Bingöl’de yıllardır devam eden içme suyu sıkıntısı, bu yıl kuraklığın da etkisiyle artarak devam etti. Bingöl Belediyesi, su sıkıntısına çözüm için 5 mahallede sondaj kuyuları açmak için çalışma başlattı. Kuyulardan 4’ünün tamamlandığı, 1’inde çalışmaların devam ettiği belirtildi.

Bingöl Belediyesi son yılların en kurak döneminin yaşandığı kentte, içme suyu hatlarına takviye yapmak ve yeşil alanların sulanmasında kullanılmak üzere 5 mahallede çalışmalarına start verdiği sondaj kuyularından 4’ünü tamamlayarak faaliyete aldı.

Bingöl Belediyesinden yapılan açıklamada, şiddetli kuraklık nedeniyle su seviyelerinde ciddi azalma olduğu belirtilerek, içme suyu ihtiyacına yönelik çalışmaların sürdürüldüğü ifade edildi.

Açıklamada, “Kentte yaşanan kuraklığın etkisini azaltmak, vatandaşlarımızın su ihtiyacını karşılayan hatlara takviye için 612 bin TL yatırım tutarıyla açtığımız 5 sondaj kuyusundan 4’ünde çalışmalar tamamlandı. İçmeler Mahallemizde 12 lt /sn, Şehit Mustafa Gündoğdu Mahallesi’nde 10 lt /sn, Selahattin Eyyubi Mahallesi’nde 10 lt /sn, Gündoğdu Kavşağı’nda 9 lt /sn debili su elde edildi. Yeni Mahalle’de ise çalışmalar devam ediyor” denildi.

TASARRUF ÇAĞRISI

Doğu ve Güneydoğu bölgesinde yağışların yüzde 75 oranında azaldığı anımsatılan açıklamada, vatandaşlara tasarruf çağrısı yapıldı.

Küresel ısınmayla birlikte kentteki su seviyesinin kritik sınırın altına düştüğü vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Ülke genelinde olduğu gibi ilimizde de yağışların olmaması kuraklık sorununu beraber getiriyor. Son yılların en kurak dönemini yaşadığımız bu günlerde halkımızın su tasarrufu konusunda özen göstermesi, bilinçsizce tüketimin önüne geçilmesi gelecekte yaşanacak su kıtlığının önlenmesi açısından büyük önem arz etmektedir.  Her damlanın çok kıymetli olduğunu unutmamalı ve birçok klasik tasarruflu kullanımı sağlayacak yöntemlerin uygulanması yararlı olacaktır.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: SU, SIKINTISI, SONDAJLA, GİDERİLMEYE, ÇALIŞILIYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı