Haber Detayı
29 Haziran 2021 - Salı 18:52
 
SU SEVİYESİ KRİTİK SINIRIN ALTINA DÜŞTÜ
Son yılların en kurak dönemini yaşıyoruz. Belediye su tasarrufu çağrısı yaptı
GÜNDEM Haberi
SU SEVİYESİ KRİTİK SINIRIN ALTINA DÜŞTÜ

 Son yılların en kurak döneminin yaşandığı Bingöl’de, yağış yetersizliği nedeniyle su seviyesi kritik sınırın altına düştü. Belediye, vatandaşlara ‘su tasarrufu’ çağrısı yaparak, planlı su kesintilerinin yapılacağını duyurdu.
Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan yağış ve sıcaklık analiz raporları, korkutan gerçeği gözler önüne serdi. 2021 yılı mayıs ayı son 50 yılın en sıcak mayıs ayı olurken, yağışlar da normaline göre yüzde 56, geçen yılın mayıs ayı yağışlarına göre yüzde 66 azaldı. Haritalarda, Türkiye’nin büyük bir bölümü ‘olağanüstü kurak’, ‘çok şiddetli kurak’, ‘şiddetli kurak’ olarak gösterildi. Bingöl, kuraklık haritasında ‘Şiddetli Kuraklık’ bölgesinde yer aldı.
BELEDİYE’DEN TASARRUF ÇAĞRISI
Bingöl Belediyesi, son yıllarda etkisini giderek arttıran şiddetli kuraklığa dair uyarılarda bulundu. Kuraklıkla birlikte su seviyesinin kritik sınırın altına düştüğü belirtilen açıklamada, kaynakların her zamankinden daha dikkatli korunması ve tasarruf edilmesinin önemli olduğu vurgulandı. Açıklamada, “Meteoroloji Genel Müdürlüğünün ‘2021 Yılı Nisan Ayı Alansal Yağış Raporu’na göre, Doğu Anadolu Bölgesinde yağış miktarı yüzde 75 oranında azaldı. Mayıs ayı ortalama sıcaklıkları raporuna göre ise son 50 yılın en sıcak mayıs ayı yaşandı. İlimiz haritada ‘Şiddetli Kuraklık’ olarak işaretlendi. Bu yıl her zamankinden daha fazla su kaynaklarımızı korumaya, her zamankinden daha fazla tasarruf etmeye ihtiyacımız var. İçme ve kullanma suyunun tasarruflu kullanılması amacıyla vatandaşlarımızın, musluk başlarına su tasarruf aparatları takması, tuvalet rezervuarlarının tasarruflu rezervuarlarla değiştirilmesi, duş sürelerini kısaltmaları, diş fırçalarken, traş olurken muslukların kapatılması gibi birçok klasik tasarruflu kullanımı sağlayacak yöntemler kuraklığın etkisini hafifletebilecektir” ifadelerine yer verildi. 
PLANLI KESİNTİLER YAPILACAK
Ülke genelinde sonbahar ve kış aylarında beklenen yağışların düşmediği, Bingöl’ün de kuraklıktan ciddi boyutta etkilendiği vurgulanan açıklamada, su seviyelerini korumak için hafta içi ve hafta sonu planlı kesintilerin yapılacağı bildirildi.
Açıklamada, “Yağış yetersizliği nedeniyle içme sularındaki su seviyesi kritik sınırın altına kadar düştü. Bu sebeple hafta içi 22.30 ile 03.30; hafta sonu ise 23.30 ile 03.30 saatleri aralığında su kesintileri yapılacak. Vatandaşlarımız kesintilerden etkilenmemesi için bina ve işyerlerinde mutlak suretle depo bulundurmaları ve gerekli tedbirleri almaları gerekmektedir” denildi.
“YENİ İÇME SUYU KAYNAĞI PROJE İHALESİNE ÇIKIYOR”
İlave içmesuyu kaynak arayış çalışmaları kapsamında fizibilite çalışmaları tamamlanan 200 Lt./Sn debiye sahip Karlıova Bahçe-Kaynak içme suyu kaynağının 29.06.2021 tarihinde ihaleye çıktığı belirtilen açıklamada, “Elazığ DSİ 9.Bölge Müdürlüğü tarafından projesi ihalesi yakın zamanda tamamlanacak. Bu aşama sonrası çalışmaların tamamlanmasıyla yapım ihalesi gerçekleştirilecek. Kürük kaynağımıza 12 kilometre uzaklıkta bulunan kaynağın mevcut içme suyu kaynağımıza bağlanmasıyla birlikte içme suyumuz büyük oranda çoğalacaktır. Buna ilave olarak kent genelinde kuyu çalışmalarımız ve Çapakçur Çayı üzerinde 6.500 m3 rezervuar hacimli sulama göleti yapımı için çalışmalarımız devam ediyor” denildi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: SU, SEVİYESİ, KRİTİK, SINIRIN, ALTINA, DÜŞTÜ,
Yorumlar
Haber Yazılımı