Haber Detayı
16 Temmuz 2021 - Cuma 19:02
 
SUSUZLUK HAD SAFHADA
Bingöl’de su kaynaklarının yetersiz olması ve kuraklığın etkisiyle susuzluk had safhaya ulaştı.
GÜNDEM Haberi
SUSUZLUK HAD SAFHADA

Bingöl’ün yıllardır çözülemeyen önemli sorunlarından biri içme suyu sıkıntısı. Her yaz döneminde şehir merkezinde su sıkıntısı yaşanırken, birçok yerde su kuyuları açılarak içme suyu sıkıntısı giderilmeye çalışıldı. Ancak kuyular da susuzluğa çare olamadı.

Geçmiş yıllarda su sıkıntısının ciddi boyutlara ulaşması üzerine Kürük ve Metan’a ek olarak yeni kaynakların şehre getirilmesi yönünde yapılan çağrılar bugüne kadar belediye yöneticilerince karşılık bulmadı. Belediyeyi yönetenler, yeni kaynakların şehre getirilmesi için gerekli hassasiyeti göstermeyince artan nüfusa bağlı olarak su sıkıntısı da giderek büyüdü.

Son dönemin en kurak döneminin yaşandığı Bingöl’de, beklenen yağışların olmaması da su sıkıntısında etkili oldu. Yağış miktarının, yağış ortalamalarına göre yüzde 76 azalması, kaynaklardaki suyun azalmasına da neden oldu.

Kaynakların yetersiz olması nedeniyle şehirde ciddi su sıkıntısı yaşanıyor. Mahallelere dönüşümlü olarak su verilirken, Kültür Mahallesi 12. Cadde bölgesinde sular gündüz saat 11.00 sıralarında kesiliyor, sabah saatlerinde bırakılıyor. Uzun süre suların akmaması nedeniyle mağdur edildiklerini belirten mahalle sakinleri, suyun kesinti süresinin azaltılmasını ve sorunlarının çözülmesini istiyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: SUSUZLUK, HAD, SAFHADA,
Yorumlar
Haber Yazılımı