Haber Detayı
22 Kasım 2020 - Pazar 20:43
 
Tarım alanında yapılacak yatırımlara yüzde 50 hibe
Tarım ve Orman Bakanlığınca yayımlanan tebliğe göre, tarımsal ürünlerin işlenmesi, kurutulması, dondurulması, paketlenmesi ve depolanması, yeni tesislerin yapımı gibi yatırımlara yüzde 50 hibe verilecek.
GÜNDEM Haberi
Tarım alanında yapılacak yatırımlara yüzde 50 hibe

Tarım ve Orman Bakanlığının ‘Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Tebliği’ Resmi Gazete’de yayınlandı. Kırsal alanda yapılacak yatırımlara yüzde 50 hibe verilecek.

81 ili kapsayan tebliğe göre, Tarımsal ürünlerin işlenmesi, kurutulması, dondurulması, paketlenmesi ve depolanması, yeni tesislerin yapımı, kısmen yapılmış yatırımların tamamlanması faal olan mevcut tesislerin kapasite artırımı ile teknoloji yenileme ve/veya modernizasyonu, tarımsal üretime yönelik sabit yatırımlar, su ürünleri yetiştiriciliği yapılmasına yönelik yatırımlar desteklenecek.

Yatırım niteliği yeni tesis olan başvurularda 3 milyon Türk Lirası, yatırım niteliği tamamlama olan başvurularda 2 milyon Türk Lirası, yatırım niteliği kapasite artırımı, teknoloji yenileme ve/veya modernizasyon olan başvurularda 1 milyon 500 bin  Türk Lirası üst limitini geçemeyecek.

Hibeye esas proje tutarı alt limiti 250 bin TL olacak ve bu limitin altındaki başvurular kabul edilmeyecek.

Başvuruların kabul edilmesi halinde; hibeye esas proje tutarının 50’sine hibe yoluyla destek verilecek.

ALTYAPI YATIRIMLARI DA DESTEKLENECEK

Ayrıca, ‘Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Kırsal Ekonomik Altyapı Yatırımlarının Desteklenmesi Hakkında Tebliği’ de Resmi Gazete’de yayımlandı.

Tebliğin amacı; “doğal kaynaklar ve çevrenin korunmasını dikkate alarak kırsal alanda gelir düzeyinin yükseltilmesi, tarımsal üretim ve tarıma dayalı sanayi entegrasyonunun sağlanması için küçük ölçekli aile işletmelerinin desteklenmesi, tarımsal pazarlama altyapısının geliştirilmesi, gıda güvenilirliğinin güçlendirilmesi, kırsal alanda alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması, kırsal ekonomik altyapının güçlendirilmesi, tarımsal faaliyetler için geliştirilen yeni teknolojilerin üreticiler tarafından kullanımının yaygınlaştırılması, yürütülmekte olan kırsal kalkınma çalışmalarının etkinliklerinin artırılması, kırsal toplumda yerel kalkınma kapasitesinin oluşturulmasına katkı sağlanması için yeni teknoloji içeren yatırımların desteklenmesine ilişkin usul ve esasları belirlemektir” şeklinde açıklandı.

Kırsal ekonomik altyapı yatırım konularında; aile işletmeciliği faaliyetlerinin geliştirilmesine yönelik altyapı sistemleri, arıcılık ve arı ürünlerine yönelik yatırımlar, bilişim sistemleri ve eğitimi, el sanatları ve katma değerli ürünler, ipek böceği yetiştiriciliği, su ürünleri yetiştiriciliği, tarımsal amaçlı kooperatif ve birlikler için makine parkları, tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği yatırımları hibe desteği kapsamında değerlendirilecek.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Tarım, alanında, yapılacak, yatırımlara, yüzde, 50, hibe,
Yorumlar
Haber Yazılımı