Haber Detayı
04 Ocak 2021 - Pazartesi 17:47
 
TEDAVİ İLE KURTULMAK MÜMKÜN
Bingöl Sağlık Müdürlüğü, bir toplumun veremden korunmasının en etkili yolunun bulaştırıcı verem hastalarının erken teşhis ve tedavisi olduğunu bildirdi.
SAĞLIK Haberi
TEDAVİ İLE KURTULMAK MÜMKÜN

Bingöl İl Sağlık Müdürlüğünden ‘Verem Eğitimi ve Farkındalık Haftası’ dolayısıyla yapılan açıklamada, tedavi ile hastalığın önüne geçilebileceği belirtildi.

Her yıl ocak ayının ilk Pazar gününden başlayan haftanın “Verem Eğitim ve Propaganda Haftası” olarak kutlandığı ifade edilen açıklamada, “Tüberküloz halen dünya genelinde ve ülkemizde önemli bir halk sağlığı sorunu olmaya devam etmekte ve çoğunlukla ekonomik olarak üretken yaş grubundaki erişkinleri tutmaktadır. Tüberküloz basili hava yolu ile bulaşır. Basilin kaynağı, tedavi görmemiş veya düzenli tedavi görmeyen aktif akciğer ve gırtlak tüberkülozu olan hastalardır. Hasta insanlardan öksürme ve hapşırma ile ortama yayılan mikrobun solunum yolu ile alınması sonucu bulaşır. Tedavi ile basil sayısı çok kısa sürede azalır. Hastaların çoğunda ortalama 2-3 haftada bulaştırıcılık yok olur” denildi.

Tüberküloz hastalığının halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, çocuklarda kilo alamama, ateş ve gece terlemesi gibi belirtilerinin olduğu belirtilen açıklamada, “Bir toplumun veremden korunmasının en etkili yolu bulaştırıcı verem hastalarının erken teşhisi ve başarılı tedavisidir. Tüberküloz hastasının aile bireyleri ve diğer temaslıları dispanserlerde ücretsiz olarak muayene edilir ve gerekli tetkikleri yapılır. Temaslı muayenesi sonucunda hasta olduğu tespit edilenler tedavi edilir, tüberküloz hastası ile teması olan kişide enfeksiyon gelişimini önlemek ve tüberküloz enfeksiyonu olan kişide tüberküloz hastalığı gelişimini önlemek amacıyla da koruyucu ilaç tedavisi verilmektedir.

BCG (Verem) aşısı özellikle çocuklarda kanla yayılan ve beyin zarlarını tutan tüberküloz hastalığını önlemede etkilidir. Ülkemizde BCG aşısı doğumdan sonra 2. ayını bitiren bebeklere  ücretsiz olarak yapılmaktadır.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: TEDAVİ, İLE, KURTULMAK, MÜMKÜN,
Yorumlar
Haber Yazılımı