Haber Detayı
09 Temmuz 2019 - Salı 23:56
 
TEİAŞ projesine ÇED olumlu kararı verildi
TEİAŞ Genel Müdürlüğünün Karlıova İlçesi, Erzurum’un Çat İlçesi ve Muş’un Varto İlçesi üçgeninde kurmayı planladığı Hidroelektrik Santrali Elektrik Enerjisi İletim Hattının kurulması projesine ÇED olumlu kararı verildi.
GÜNDEM Haberi
TEİAŞ projesine ÇED olumlu kararı verildi

Bingöl Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada, “Karlıova, ilçesi Ağören, Güzelyurt, Tuzluca, Tuzlataşı, Mollaşakir, Çalıdere mevkiindeki TEİAŞ Genel Müdürlüğü tarafından yapılması planlanan 380 kV Erzurum-Alpaslan 2 HES TM EEİH projesi ile ilgili olarak bakanlığımıza sunulan ÇED Raporu İnceleme Değerlendirme Komisyonu tarafından incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Proje ile ilgili olarak ÇED Yönetmeliğinin 14. maddesi gereğince komisyon çalışmaları ve halkın görüşleri dikkate alınarak bakanlığımızca “Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu” kararı verilmiş olup; Bingöl Valiliği (Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü) tarafından kararın halka duyurulması gerekmektedir. Ayrıca, söz konusu projeye ait Nihai ÇED Raporu ve eklerinde belirtilen hususlar ile 2872 sayılı Çevre Kanununa istinaden yürürlüğe giren yönetmeliklerin ilgili hükümlerine uyulması, mer’i mevzuat uyarınca ilgili kurum/kuruluşlardan gerekli izinlerin alınması gerekmektedir. İlgililere ve kamuoyuna duyurulur” denildi.

PROJENİN İÇERİĞİ

ÇED dosyasında proje ile ilgili şu bilgilere yer veriliyor:

“TEİAŞ Genel Müdürlüğü tarafından Erzurum ili Aziziye ve Çat İlçeleri, Muş İli Varto ve Merkez İlçeleri ve Bingöl ili Karlıova ilçesi sınırları içerisinde 380 kv Erzurum - Alpaslan 2 HES Elektrik Enerjisi İletim Hattının (EEİH) tesisi ve işletilmesi planlanmaktadır. Tesisi planlanan 123 km’lik projenin 47 km kısmı Muş ilinden, 12km kısmı ise Bingöl ilinden ve 64 km kısmı Erzurum il sınırları içerisinden geçmektedir. Planlanan proje ile bölgenin enerji taleplerinin kesintisiz olarak karşılanması ve uzun vadede karşılaşılması muhtemel enerji darboğazının engellenmesi amaçlanmaktadır.

Tesisi planlanan 380 kV Erzurum-Alpaslan 2 HES EEİH güzergahında 2 adet nihai, 24 adet some direği dikilmesi planlanmaktadır. Direklerin isabet ettiği alanlarda yoğun olmak üzere, güzergâhın sağından ve solundan 25 m olmak üzere toplam 50 m genişliğindeki koridorda inşaat çalışmaları sürdürülecektir. Direklerin dikileceği alanlar dışında kalan yerlerin arazi yapısı geçici olarak değişecek, tesis çalışmaları tamamlandıktan sonra arazi eski haline getirilecektir. EEİH işletmeye alındıktan sonra tel altlarında tarım aktiviteleri devam ettirilebilecek, 30.11.2000 tarih ve 24246 sayılı Resmi Gazete ’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği” nde belirtilen yaklaşım mesafelerine uyulmak kaydıyla konut ve benzeri yapılar inşa edilebilecektir. 2942 sayılı Kamulaştırma Kanunu gereğince, direklerin isabet ettiği alanlar kamulaştırılacak, tel altları için ise irtifak hakkı tesis edilecektir. Hazırlanacak kamulaştırma planı doğrultusunda, ilgili parseller tespit edilip TEİAŞ tarafından oluşturulacak Kıymet Takdir Komisyonu tarafından belirlenecek fiyatlar üzerinden hak sahiplerine arazi bedelleri ödenecektir.”

Projenin 47 milyon TL’ye mal edilmesi öngörülüyor.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: TEİAŞ, projesine, ÇED, olumlu, kararı, verildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı