Haber Detayı
11 Şubat 2021 - Perşembe 18:06
 
TMO, YAĞIŞ ANALİZ RAPORUNU YAYINLADI
TMO, Bingöl’de süt ve süt ürünleri fabrikasının kurulması nedeniyle yem bitkileri ekilişinde artış yaşandığını bildirdi.
GÜNDEM Haberi
 TMO, YAĞIŞ ANALİZ RAPORUNU YAYINLADI

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), 2021 Ocak ayına ilişkin ‘hububat ve bakliyatta yağış, ekiliş ve gelişim analizi’ni yayınladı. Yağışların, normaline göre 25, geçen yıla göre 9 azaldığı belirtildi.

Raporda, Ocak ayı yağışlarının özellikle Marmara Bölgesi’nde önemli ölçüde artış gösterdiği belirtilirken, Trakya, Kuzey Ege, Çanakkale, Balıkesir, Kütahya, Kayseri ve Hatay çevrelerinde normallerine göre 100’den fazla artış yaşandığı, Erzurum’un kuzey kesimlerinde ise 60’ın üzerinde azalma gerçekleştiği kaydedildi.

Raporda, “Ocak ayı il yağışlarında, Amasya, Ardahan, Artvin, Bayburt, Erzurum, Gümüşhane, Iğdır, Kars, Samsun ve Trabzon normallerinin altında yağış alırken, Balıkesir, Çanakkale, Edirne, Hatay, Kırklareli, Osmaniye ve Tekirdağ normallerinin iki katından fazla yağış alan illerimiz oldu. En az yağış 22 mm ile Iğdır’da, en fazla yağış ise 239 mm ile Hatay ilimizde kaydedildi. Normaline göre en fazla azalma ise 37 ile Ardahan’da gerçekleşti. Ülkemizde 1 Ekim-31 Ocak 2021 kümülatif (4 aylık) dönemde ise yağışlar 194,9 mm olarak gerçekleşirken, normali 261,4 mm ve geçen yıl 214,9 mm’dir. Yağışlarda normaline göre 25, geçen yıla göre 9 azalma mevcuttur” denildi.

BÖLGELERE ÜRETİM
İÇ ANADOLU BÖLGESİ: “Bölgede daha önce yağış alınamamasından kaynaklanan sorunların bir kısmı Ocak ayındaki yağışlar ile birlikte telafi edilmiş ve bitki kendini toparlamıştır. Geçen ay çıkış olmayan alanların 90’ından fazlasında bitki çıkışları tamamlanmıştır. Özellikle Orta Anadolu’da (Konya, Ankara, Yozgat, Sivas ve Kırıkkale) nohuttan buğday ve arpaya, Kırşehir’de buğdaydan arpaya, Aksaray’da ekmeklik buğdaydan, makarnalık buğday ve arpaya, Eskişehir’de ise mısır ve şekerpancarından suya daha az ihtiyaç duyan buğday, arpa ve yulafa kayma olacağı tahmin edilmektedir.”

GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ: “Diyarbakır, Şanlıurfa ve Batman’daki geçen yıl nohut, ekmeklik buğday ve arpa ekili alanların bir kısmında kırmızı mercimeğe geçiş olduğu, nadas ve yeni tarım alanlarından ise makarnalık buğdaya geçişler olduğu öngörülmektedir.”

MARMARA BÖLGESİ: “Ocak ayı içerisinde alınan yağışlar hububatta çıkışları 100 tamamlamış bitki kendini toparlamıştır.”

KARADENİZ BÖLGESİ: “Amasya ve Tokat’ta alınan yağışlar bitkiye can suyu olmuştur. Çorum hinterlandında özellikle buğdaydan arpa, ayçiçeği, nohut ve tritikale gibi ürünlere geçiş söz konusudur. Amasya ve Tokat hinterlandında Ocak ayı öncesi yağış alınamaması dolayısıyla ekim yapamayan üreticilerin bahar döneminde sulanabilir arazilerde mısır, ayçiçeği vb. ürünlere (buğdayda 7 azalış), kıraç arazilerde ise arpaya yöneleceği (3 artış) öngörülmektedir.”

AKDENİZ BÖLGESİ: “Mevsim normallerinden farklı görülen iklimsel değişikliklerin (kar ve don) herhangi bir olumsuz etkisi görülmemiştir. Lokal olarak başlayan üst gübrelemelerin şubat ortalarında daha da hızlanacağı ve yabancı ot ilaçlamasının başlayacağı öngörülmektedir. Özellikle yüksek kesimlerde bitki kar altındadır. Bu durumun kıraç bölgelerde bitki çıkışlarını hızlandırması ve bitki gelişimine olumlu etki yapması beklenmektedir. Yağışlardan dolayı su biriken yerlerde hafif sararmalar görülse de ciddi boyutta değildir ve ilerleyen dönemlerde bitkinin kendini toparlayacağı düşünülmektedir.”

DOĞU ANADOLU BÖLGESİ: “Adıyaman’da geçen yıl yaklaşık 90 bin da nohut ekili alandan buğday ve arpaya geçiş olacağı değerlendirilmektedir. Elazığ’da geçen yıl buğday ekili olan yaklaşık 50 bin da alanda arpa ve bir miktar şeker pancarına geçiş tespit edilmiştir. Malatya’da geçen yıl buğday ekili olan yaklaşık 50 bin da ve arpa ekili olan 20 bin da alanda şeker pancarı ve yem bitkilerine geçiş tespit edilmiştir. Bitlis’te patateste 20, Bingöl’de ise yeni kurulan süt ve süt ürünleri fabrikası dolayısıyla yem bitkisi ekilişlerinde bir miktar artış olduğu görülmüştür.”

EGE BÖLGESİ: “Ekim ve Kasım aylarının kurak geçmesinden dolayı ekimler gecikse de Aralık sonu itibariyle tamamlanmıştır. Afyon çevresinde mısır, yem bitkileri ve sebzeye geçişler, Kütahya çevresinde şeker pancarı ve sulanabilir hububat arazilerinden mısıra geçişler, Denizli yöresinde mısır ve ayçiçeği arazilerinden buğday ve arpaya geçişlerin gözlemlendiği ve bu yıl arpa ve buğday ekili arazilerde 15-20 oranında artış olacağı tahmin edilmektedir.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: , TMO,, YAĞIŞ, ANALİZ, RAPORUNU, YAYINLADI,
Yorumlar
Haber Yazılımı