Haber Detayı
11 Temmuz 2021 - Pazar 18:15
 
TÜBİTAK’TAN ÜNİVERSİTENİN 2 PROJESİNE DESTEK
Bingöl Üniversitesi öğretim üyeleri tarafından hazırlanan 2 proje TÜBİTAK tarafından desteklenmeye hak kazandı.
EĞİTİM Haberi
TÜBİTAK’TAN ÜNİVERSİTENİN 2 PROJESİNE DESTEK

Bingöl Üniversitesi Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Abdulkerim Karabiber’in yürütücülüğünü yaptığı ‘Yüksek Performanslı Triboelektrik Nanogeneratör Üretimleri İçin Nanofiber Tabanlı Dielektrik Malzemelerin Geliştirilmesi’ 1001 kodlu projesi TÜBİTAK tarafından kabul edildi. Projede, tribo-potansiyeli yüksek fiber malzemeler sentezlenerek nanogeneratörlerin verimliliğinin artırılması hedefleniyor.

‘ENERJİ TÜKETİMİNE SAHİP CİHAZLAR, ADIM HAREKETİYLE ŞARJ EDİLEBİLECEKTİR’

Proje hakkında bilgi veren Doç. Dr. Karabiber, “Malzeme sentezi ve enerji yönetimine yoğunlaşan proje, disiplinler arası çalışmalarla yürütülecektir. Projenin nihai amacı günlük hayatta kullanılabilecek kendinden enerjili cihazlar için adım hareketine duyarlı nanogeneratörler üretmektir. Projenin başarılı bir şekilde tamamlanması durumunda cep telefonu, saat gibi düşük enerji tüketimine sahip cihazlar adım hareketiyle şarj edilebilecektir. Ayrıca üretilen enerji depo edilerek farklı elektriksel güç uygulamalarında kullanılabilecektir” dedi.

“KANSER HÜCRELERİNDE KARBON MONOKSİTİN GÖRÜNTÜLEMESİ MÜMKÜN OLACAK”

TÜBİTAK tarafından desteklenmesine karar verilen diğer bir proje ise ‘Beş ve Altı-Üyeli Palladahalkalı Bor Dipirometen Boyalarının Ligant-Yönelimli Yaklaşımla Geliştirilmesi ve Kanser Hücrelerinde Endojen Karbon Monoksit Görüntüleme Uygulamaları’ projesi oldu. Bu proje ile kanser hücrelerinde endojen olarak üretilen karbon monoksitin görüntülemesini mümkün kılacak özgün florojenik palladahalkalı bor dipirometen boyarmaddeleri geliştirmeyi amaçladıklarını belirten Doç. Dr. Murat Işık, “Yalnızca Karbon monoksit gazı varlığında ışıma özelliği göstermek üzere tasarladığımız bu akıllı moleküler, sensörlerin kanser başta olmak üzere pek çok patofizyolojik sürecin daha iyi anlaşılmasına önemli katkılar sağlayacağı kanaatindeyiz” dedi.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: TÜBİTAK’TAN, ÜNİVERSİTENİN, 2, PROJESİNE, DESTEK,
Yorumlar
Haber Yazılımı