Haber Detayı
29 Nisan 2020 - Çarşamba 01:58
 
Üniversitede hindi üretimine başlandı
Bingöl Üniversitesi Ziraat Fakültesi, tarımsal ürerimi arttırma ve özellikle ucuz protein ihtiyacını karşılamak için kanatlı hayvan yetiştiriciliği çalışmalarına başladı.
GÜNDEM Haberi
Üniversitede hindi üretimine başlandı

Çalışmalarla ilgili bilgi veren Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kağan Kökten, yeni tip Coronavirüs salgınının tarım sektörüne olan olumsuz etkilerini en aza indirmek için bitkisel ve hayvansal üretimin sürdürülmesinin önemine vurgu yaptı.

Virüslere karşı bağışıklık sistemini güçlendirmek için en etkili yollardan birinin yeterli protein almak olduğunu ifade eden Kökten, “Çalışmalar kapsamında gerek damızlık, gerek et, gerekse yumurta ihtiyacını karşılamak üzere hindi palazları getirilmiştir. Bu hindiler uygun bakım ve besleme koşulları altında çok kısa sürede kesimlik canlı ağırlığa ulaşmakta ve istenilen performanslar elde edilmektedir. Daha sonraki süreçte yumurta tavuğu ve mast kazı yetiştiriciliğine başlanılacaktır.

Bu çalışmalar ile ziraat fakültesi olarak Bingöl’de ucuz hayvansal protein ihtiyacını karşılamak için yetiştiricilere ücreti karşılığında civciv ve damızlık vermeyi amaçlıyoruz. Bu anlamda bizlerden desteğini hiçbir zaman esirgemeyen ve her zaman yanımızda olan kendini Bingöl ve Bingöl halkına hizmete adayan Sayın Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Çapak hocamıza teşekkürü bir borç biliriz” dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Üniversitede, hindi, üretimine, başlandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı