Haber Detayı
08 Mart 2021 - Pazartesi 18:51
 
ÜRETEN BESİCİLERE DESTEK
İl Özel İdaresi tarafından besicilere yüzde 50 hibeli süt soğutma tankı desteğinde bulunuldu.
EKONOMİ Haberi
ÜRETEN BESİCİLERE DESTEK

Bingöl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğinin ‘Süt Sığırcılığı Geliştirme Projesi, kapsamında, İl Özel İdaresi tarafından besicilere yüzde 50 hibeli ‘Süt soğutma tankı’ desteğinde bulunuldu.

Tarım il müdürlüğü bahçesinde düzenlenen törende, Vali Kadir Ekinci tarafından besicilere 500 litre kapasiteli 22 adet süt soğutma tankı teslim edildi.

Programda konuşan Vali Kadir Ekinci, çiftçinin desteklenmesi, üretimin geliştirilmesi, bölgeyi üretim ve istihdam açısından kalkındırmak amaçlı çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

Vali Ekinci, şunları söyledi: “Bildiğiniz üzere Türkiye ve dünya 1 yılı aşkın süredir salgın ile yoğun bir mücadele süreci yaşıyor. Birçok alanda ağır sonuçlar yaratan salgının bizlere hatırlattığı bazı konular var. Bu konulardan bir tanesi de üretim, istihdam ve kendi kendine yetebilmedir.

Hamdolsun son derece münbit bir coğrafyada, bereketli topraklarda yaşıyoruz. Yüce rabbimizin lütfettiği bu potansiyeli teknoloji ile buluşturup Bingöl adına daha güçlü bir tarım ve hayvancılık imkanına dönüştürmeyi hedefliyoruz. İşte bu niyetle, çiftçimizi desteklemek, üretimi geliştirmek, bölgemizi üretim ve istihdam açısından kalkındırmak amaçlı çalışmalar yapıyoruz.

Bu anlamda hayvancılık yapmak isteyen bütün üreticilerimize ekipman temininde yardımcı oluyor, eğitimler veriyor, istihdama katkı sunuyoruz.

-HAYVAN SAYISI-

Bildiğiniz üzere ilimiz, 2020 yılı TÜİK verilerine göre 144.550 büyükbaş, 720.852 küçükbaş varlığına sahip bir ildir. İlimizin tarım arazisi varlığı yaklaşık 141.000 hektar, mera varlığı ise 350.000 hektardır.

Son yılların en büyük özel sektör yatırımı olan ve tam kapasiteye ulaştığında Avrupa’nın ve Türkiye’nin en büyük hayvancılık işletmesi olacak olan SÜTAŞ Entegre Tesisleri’ne bağlı olarak ilimiz, kalkınma modelini tarım ve hayvancılık olarak belirlemiş durumdadır.

Bundan dolayı özellikle süt sığırcılığına yönelik çalışmalar yapıyoruz. Tabi günlük 1.012 ton süt işleme kapasiteli bir entegre tesisi karşısında küçük ölçekli süt işletme tesislerimizi düşündüğümüzde ilimizin mevcut haliyle bu süt ihtiyacını karşılaması mümkün değildi. Bu nedenle ilimizin süt sığırcılığı altyapısını güçlendirme çalışmalarımızı hızlandırarak devam ettiriyoruz.

Öncelikle ilimizde süt sığırcılığının geliştirilmesi, verimin artırılması, yem bitkisi üretiminin artırılması, sütün hijyenik ortamda sağılması, soğuk zincir ile muhafaza edilmesi ve sanayiye aktarılması sürecini bir bütün olarak ele aldık.

Bu kapsamda özellikle süt sığırcılığının olmazsa olmazı olan silajlık mısır üretiminde ilimizin üretimini 3 yılda yaklaşık 16.000 tondan 54.000 tona çıkardık. Aynı zamanda bir ilki gerçekleştirerek 2020 yılında ilk kez il dışına silajlık yem satışı gerçekleştirdik.

Sütün hijyenik olarak sağılması ve soğuk zincirle sanayiye aktarımın sağlanabilmesi için, Bingöl İl Özel İdaresi bütçesinden 80 hibe ile 100 adet mobil süt sağım makinesi, DAP Bölge Kalkınma İdaresi tarafından 70 hibe desteği ile 323 adet mobil süt sağım makinesi dağıtımını geçtiğimiz yıllarda tamamladık.

Bunun yanında Fırat Kalkınma Ajansının 90 hibe desteği ile ilimizin süt sığırcılığı fizibilite raporunu hazırlattık. Bu doğrultuda, ilimizde önceki yıllarda yapılmış ve atıl durumda olan 22 adet süt toplama merkezimizin bakım ve onarımını gerçekleştirerek faaliyete geçirdik.

Yine Fırat Kalkınma Ajansı tarafından 90 hibe ile desteklenen yaklaşık 3 Milyon TL bütçeli “Sütün Bereketiyle Kırsal Kalkınma” projesi kapsamında süt toplama kapasitesi 23 ton olan 10 adet süt toplama merkezi kurulumunu 2021 yılı içerisinde gerçekleştirmeyi planlıyoruz.

Tüm bu çalışmaların devamı olarak bu gün burada, fiziki şartları uygun olan 22 yetiştiricimize, İl Özel İdaresi tarafından 50 hibe ile desteklenen 22 adet 500 litre kapasiteli süt soğutma tankının dağıtımını gerçekleştireceğiz inşallah.

İlimizin süt sığırcılığı altyapısını güçlendirmek için yatırımlarımız ve desteklerimiz bundan sonra da devam edecektir. Ben bu vesileyle “Milli Tarım Güçlü Yarın” sloganı ile Milli Tarım Projesini başlatan ve yüksek himayeleriyle her zaman yanımızda olan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ilimiz adına teşekkürlerimi arz ediyorum.

Süt soğutma tanklarının üreticimize hayırlı olmasını diliyor, bereketli günlerde kullanmalarını temenni ediyorum.”

Programa Vali Kadir Ekinci’nin yanı sıra, Tarım ve Orman İl Müdürü Burhan Bahadır, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Enes Üçgül, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Doğan Koç ve besiciler katıldı.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ÜRETEN, BESİCİLERE, DESTEK,
Yorumlar
Haber Yazılımı