Haber Detayı
27 Eylül 2021 - Pazartesi 11:37
 
VAHŞET!
Dağ keçisini öldürüp kafasını gömdüler
SOLHAN Haberi
VAHŞET!

Bingöl’de tepkilere rağmen dağ keçilerini öldürmeye devam eden avcılar, öldürdükleri dağ keçisinin kafasını koparıp toprağa gömdü.

Bingöl ile birlikte birçok ilde her yıl Tarım ve Orman Bakanlığı Merkez Av Komisyonu kararıyla, öldürülecek yaban hayvanlarının sayıları belirlenerek ihaleler yapılıyor. Bingöl’de 2020 yılında 14 yaban hayvanı, 2021 yılında ise 12 Yaban Keçisi ve 4 Çengel Boynuzlu Dağ Keçisi olmak üzere 16 yaban hayvanının öldürülmesine karar verdi.

Bu kararlara, hayvan severler ve bölge dernekleri, ‘av spor değildir, av cinayettir, hayvan ölümleri durdurulsun’ diyerek tepki gösterirken, tüm tepkilere rağmen alınan kararlar geri çekilmedi.

Bingöl’de sınırlı sayıda bulunan ve uluslararası sözleşmelerle koruma altına alınan yaban hayvanlarının öldürülmesine devem ediliyor.

Bingöl Merkez Aşağıköy bölgesinde, vurulmuş halde bir yaban keçisi görüldü. Öldürülen yaban keçisinin kafasını toprağa gömülü halde bulan vatandaşlar, katliamın fotoğrafını sosyal medyada paylaşarak tepki gösterdi.

MERKEZ AV KOMİSYONU İZİN VERİYOR

Bingöl’de Yaban Keçilerinin öldürülmesine tepkiler sürerken Tarım ve Orman Bakanlığı Merkez Av Komisyonu, 2021 yılı için 12 Yaban Keçisi ve 4 Çengel Boynuzlu Dağ Keçisinin öldürülmesine izin verdi.

MAHKEME KARARINA RAĞMEN

2020 yılında yaban hayvanlarının öldürülmesi için Tarım ve Orman Bakanlığı Merkez Av Komisyonunca ihaleler yapıldı. Bingöl’de 7 Çengel Boynuzlu Dağ Keçisi ve 7 Yaban Keçisi olmak üzere 14 yaban hayvanını öldürme ihaleleri yapılırken, birçok kuruluş ihalelerin iptali için ülke genelinde bölge idare mahkemelerine başvurdu. Bölge idare mahkemeleri, ihalelerin iptali yönünde karar vermesine rağmen kararlar uygulanmıyor.

Mahkeme kararına rağmen Tarım ve Orman Bakanlığı Merkez Av Komisyonunca 2021 yılında yaban hayvanlarının öldürülmesi için yeni ihaleler yapıldı. Şimdi de yaban domuzları öldürülecek.

Bingöl’de yaban hayvanlarının öldürülmesi amacıyla 29 Ağustos ile 04 Eylül tarihleri arasında yabancı uyruklu avcılara yaban domuzlarının öldürülmesi için av izni verildi.

Bingöl’de geçen yıl Merkez Av Komisyonu tarafından 7 Yaban Keçisi ve 7 Çengel Boynuzlu Dağ Keçisinin avlanmasına izin verilirken, bu yıl sayı arttırıldı. 2021-2022 sezonunda, 12 Yaban Keçisi ve 4 Çengel Boynuzlu Dağ Keçisinin öldürülmesi izni çıktı.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: VAHŞET!,
Yorumlar
Haber Yazılımı