Haber Detayı
01 Aralık 2020 - Salı 17:55
 
Vakalar arttı yasaklar geri geldi
Hafta sonları sokağa çıkmak yasak
GÜNDEM Haberi
Vakalar arttı yasaklar geri geldi

İçişleri Bakanlığınca 81 il valiliğine gönderilen genelgede, hafta sonlarında sokağa çıkmanın tamamen yasak olacağı, 65 yaş üstü vatandaşların ihtiyaçlarının Vefa Sosyal Destek Birimleri aracılığıyla karşılanacağı belirtildi.

 

İçişleri Bakanlığı, koronavirüs tedbirleri ile ilgili 81 il valiliğine yeni genelge gönderdi.

Genelgede, “Koronavirüs (Covid­19) salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla, içerisinde bulunduğumuz kontrollü sosyal hayat döneminin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra hayatın her alanına yönelik uyulması gereken kurallar ve önlemler; Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda belirlenerek uygulamaya geçirilmektedir” denildi.

Sokağa çıkma kısıtlaması ile ilgili şu kararlar alındı:

-Yeni bir karar alınıncaya kadar ülke genelinde hafta sonları; Cuma günleri saat 21.00’de başlayacak, Cumartesi ve Pazar günlerinin tamamını kapsayacak ve Pazartesi günleri saat 05.00’de tamamlanacak şekilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

İlk uygulama 04.12.2020 Cuma günü saat 21.00’de başlayıp 07.12.2020 Pazartesi günü saat 05.00’de bitecek. 

-Sokağa çıkma kısıtlaması süresince üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması, sağlık, tarım ve orman faaliyetlerinin sürekliliğini sağlayacak yerler ve kişiler kısıtlamadan muaf tutulacaktır.

-Kısıtlamanın olduğu Cumartesi ve Pazar günleri market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler 10.00­-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek. Vatandaşlar (65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altında bulunanlar hariç) zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlar hariç) ikametlerine en yakın market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçilere gidip gelebilecektir. Aynı saatler arasında market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçiler ve online sipariş firmaları evlere/adrese servis şeklinde de satış yapabilecekler.

-Cumartesi ve Pazar günleri ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri açık olacak. 

-Lokanta ve restoran tarzı işyerleri, sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu Cumartesi ve Pazar günleri 10.00-­20.00 saatleri arasında sadece paket servis şeklinde hizmet sunmak üzere açık olabilecek.

-Yeni bir karar alınıncaya kadar ülke genelinde hafta içerisinde yer alan günlerde (Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma) 21.00­-05.00 saatleri arasında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

-Sokağa çıkma kısıtlamasındaki getirilen sürelere uymak için istisna getirilenler dışındaki tüm işyerleri hafta içi saat 20.00’de kapanacak.

-Sokağa çıkma kısıtlaması getirilen süre ve günlerde (hafta içi ve hafta sonunda uygulanacak) zorunlu hallerde şehirlerarası seyahatlere izin verilecektir.

Vatandaşlar, zorunlu hallerde toplu ulaşım araçlarıyla veya bakanlığa ait e­başvuru ve ALO 199 sistemleri üzerinden ya da valilik/kaymakamlıklara doğrudan başvuru yoluyla seyahat izin kurullarından izin almak kaydıyla özel araçlarıyla seyahat edebilecek.

-Sokağa çıkma kısıtlaması getirilen süre ve günlerde 65 yaş ve üzeri vatandaşların ihtiyaç duyduğu temel ihtiyaçları (ekmek, temel gıda vb.) planlama yapılarak Vefa Sosyal Destek Birimleri aracılığıyla karşılanacak.

KAMU KURUMLARINDA MESAİ SAAT 16.00’DA BİTECEK

-Kkamu kurum ve kuruluşlarının günlük çalışmaya başlama ve bitiş saatleri 02.12.2020 Çarşamba gününden itibaren 10:00-16:00 arası olacak.

-Yüzme havuzu, hamam, sauna, masaj salonu ve lunaparkların faaliyetleri durdurulacak, ganyan, iddia ve milli piyango bayilerinde içeriye müşteri kabul etmeksizin sadece kupon/ganyan yatırma işlemi yapılabilecek.

-65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altı vatandaşların 10.00-­13.00, 13.00­-16.00 saatleri arasında şehir içi toplu ulaşım araçlarını kullanmaları kısıtlanacak.

-Şehir içi toplu ulaşım araçlarında yaşanan yoğunluğun azaltılması amacıyla ilgili mahalli idarelerce alınması gereken tedbirlerin (sefer sayısının artırılması, denetim vb.) İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurullarınca belirlenecek.

-Cenaze namazları vefat edenlerin yakınları dahil en fazla 30 kişi ile kılınabilecek, nikahlar ve nikah merasimi şeklindeki düğünler de gelin ve damadın yakınları dahil en fazla 30 kişi ile düzenlenebilecek.

-Kış mevsimi nedeniyle kapalı alanlarda daha fazla vakit geçirilen bu süreçte vatandaşların evlerde misafir kabulünün salgının bulaşma/yayılım hızını artırdığı göz önüne alındığında; ­evlerde gün, mevlid, taziye, yılbaşı kutlaması gibi toplulukların bir araya geleceği etkinliklere müsaade edilmeyecek.

-Her AVM ve semt pazarı için aynı anda kabul edilebilecek müşteri sayısı İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararı ile belirlenecek, bu alanlar sık sık denetlenecek.

-İl/İlçe Hıfzıssıhha Kurullarınca gerek görülmesi durumunda kalabalık cadde ve meydanlara girebilecek/aynı anda bulunabilecek kişi sayısı (metrekare ve alan büyüklüğü göz önünde bulundurularak) belirlenecek, buna ilişkin gerekli fiziki tedbirler ile diğer önlemler eksiksiz alınacak.

-Anasınıfı ve anaokullarının faaliyetlerine ara verilecek.

-50 ve daha fazla çalışanı olan işyerlerinde; işyeri hekimi gözetiminde, mevcut iş güvenliği uzmanı veya bulunmadığı durumda görevlendirilecek bir personel tarafından salgın tedbirlerinin uygulaması sıkı bir şekilde denetlenecek.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Vakalar, arttı, yasaklar, geri, geldi,
Yorumlar
Haber Yazılımı