Haber Detayı
02 Aralık 2021 - Perşembe 17:31
 
VALİ EKİNCİ’NİN ENGELLİLER GÜNÜ MESAJI
Vali Kadir Ekinci, “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
GÜNDEM Haberi
VALİ EKİNCİ’NİN ENGELLİLER GÜNÜ MESAJI

Vali Ekinci’nin mesajı şöyle: “Engelliler ile birlikte yaşamayı öğrenmek gelişmiş toplumların özelliklerindendir. Hayatı onlarla el ele sürdürebilmek, engellerini aşma konusunda desteklemek ve kamuoyunda engelli algısını engelliler lehine değiştirmek hepimizin önde gelen görevlerindendir.

Engellilerimizi hayatın içinde aktif, üretken, mutlu ve mütebessim kılmak bir medeniyet algısının, varlığı okuma tarzının ve kültürel zenginlik düzeyinin göstergesidir.

Engelli kardeşlerimizle ilgili nihai amacımız, bu kardeşlerimizin engelsiz bir ortamda, kimseye muhtaç olmadan ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri, hayatın farklı alanlarına herhangi bir vatandaşımız gibi rahatça katılabilmeleridir. Engellilerimizin her konuda fırsat eşitliğinden yararlanmaları ve ayrımcılığa uğramadan haklarının korunması temel hedeflerimizdir.

“İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” şuuruyla engelli vatandaşlarımızın eğitim, istihdam, barınma, rehabilitasyon ve bakımının sağlanması, ailelerin destelenmesi, engellilerimizin üreten bireyler olmaları ve yaşam koşullarının iyileştirilmesi en önemli hedeflerimiz olup bu yöndeki çalışmalarımız aralıksız sürmektedir.

Engellilik konusu, ülkemizde yalnızca engelli bireyleri ve ailelerini değil, toplumun tamamını ilgilendiren önemli bir husustur. Bundan dolayı vatandaş olarak her birimiz, onlarla gönüllü ilişkiler kurmak ve destek sunmak, yeteneklerini sergiledikleri, kendilerini gerçekleştirebildikleri imkanlar oluşturmak durumundayız.

Desteklendikleri ve motive edildikleri takdirde engelli kardeşlerimizin pek çok alanda ciddi başarılara imza atmış olmaları hepimizi sevindirmektedir. Bu kardeşlerimizin sanattan spora, eğitimden siyasete gösterdikleri azim ve kararlılık örnekleri takdire şayandır. Hayata bakışı,  insan ilişkilerini ve yarınlarımızı derinden etkileyen bu başarıların devamlılığını diliyorum.

“3 Aralık Dünya Engelliler Günü”nün engelli kardeşlerimiz için hayırlı gelişmelere vesile olmasını diliyor, tüm engellilerimize aileleri ve sevdikleriyle birlikte mutlu, huzurlu ve sağlıklı bir ömür diliyorum.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: VALİ, EKİNCİ’NİN, ENGELLİLER, GÜNÜ, MESAJI,
Yorumlar
Haber Yazılımı