Haber Detayı
22 Şubat 2021 - Pazartesi 18:27
 
VATANDAŞIN SORUNU EKONOMİ
Bölgede yapılan anketlerde vatandaşın en büyük sorunu ekonomi çıktı
GÜNDEM Haberi
VATANDAŞIN SORUNU EKONOMİ

Doğu ve Güneydoğu Anadolu illerinde katılımcılara ‘Türkiye’nin en büyük sorunu nedir?’ diye soruldu. Katılımcıların yüzde 61.4’ü ‘ekonomik kriz ve işsizlik’ cevabını verirken, yüzde 16.9’u Kürt sorunu yanıtını verdi.

 

Sosyo Politik Saha Araştırmaları Merkezi, Bingöl ile birlikte 10 il ve bu illere bağlı 15 ilçede, ‘Seçmen eğilim araştırması’ yaptı.

18-25 Ocak 2021 tarihleri arasında anket yöntemiyle yapılan araştırma, Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Van, Batman, Muş, Bitlis, Kars, Ağrı ve Bingöl illerinde; bu illere bağlı Merkez, Ergani, Edremit, Tuşba, Kayapınar, İpekyolu, Bağlar, Erciş, Yenişehir, Varto, Viranşehir, Karaköprü, Haliliye, Eyyübiye, Sur ve Artuklu ilçelerinde gerçekleştirildi.

Araştırma kapsamında 1507 hanede vatandaşlarla yüz yüze görüşülerek çalışmanın yürütüldüğü bildirildi.

TÜRKİYE’NİN BİRİNCİ SORUNU NEDİR?

Araştırmada, katılımcılara ‘Türkiye’nin en büyük sorunu nedir?’ sorusu soruldu. Bu soruya katılımcıların yüzde 61.4’ü ‘ekonomik kriz ve işsizlik’ cevabını verirken, yüzde 16.9’u Kürt sorunu yanıtını verdi.

Araştırmaya katılan vatandaşların yüzde 94.1’i ekonomik kriz, enflasyon ve işsizlikten olumsuz etkilendiğini belirtirken, yüzde 90.4’ü pandemiden, yüzde 76,6’sı hukuk sisteminin mevcut durumundan, yüzde 75,4’ü eğitim sisteminden olumsuz etkilendiğini söyledi.

Katılımcıların yüzde 31.8’i sorunları çözmeye en yakın partinin HDP olduğunu belirtirken, yüzde 18.8’i AKP, yüzde 16.4’ü kararsızım, yüzde 12.6’sı da hiçbiri yanıtını verdi.

VATANDAŞLAR PARTİ KAPATMA SÖYLEMLERİNE NASIL BAKIYOR?

Son dönemde gündeme getirilen parti kapatmalarıyla ilgili tartışmalar da vatandaşlara soruldu. Katılımcıların yüzde 71,8’i parti kapatmaya olumsuz bakarken, yüzde 9,5’i olumlu bulduğunu, yüzde 18,6’ı kararsız olduğunu bildirdi.

Araştırmaya katılan vatandaşların yüzde 40,4’ü, 24 Haziran 2018 genel seçimlerinde HDP’ye oy verdiğini beyan ederken, yüzde 25,9’u AKP’ye oy verdiğini, yüzde 16,2’si oy kullanmadığını, yüzde 8,8’i ‘cevap yok’ yanıtlarını verdi. Kalan kısım da diğer partilere oy verdiğini açıkladı.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: VATANDAŞIN, SORUNU, EKONOMİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı