Haber Detayı
09 Haziran 2021 - Çarşamba 17:40
 
YILMAZ’DAN ‘İSLAMOFOBİ’ DEĞERLENDİRMESİ
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz: Batı’da Müslümanlara saldırıları meczup bireylerin eylemi olarak yorumlamak son derece yanlış.
SİYASET Haberi
YILMAZ’DAN ‘İSLAMOFOBİ’ DEĞERLENDİRMESİ

Kanada'da geçtiğimiz hafta beş kişilik bir aile kaldırımda yürürken araçlı saldırıya uğradı. Aracın ezdiği aile fertlerinden dördü hayatını kaybetti. Polis, olayın ırkçı bir saldırı olabileceğini açıkladı. Polis, elde edilen ilk bulguların saldırının ırkçı saiklerle işlenmiş olduğuna işaret ettiğini söyledi. Ailenin İslam inancına sahip olduğu için hedef alındığı ve saldırının bir nefret eylemi olduğunu tahmin ettiklerini belirten polis, saldırının planlı olduğuna dair ellerinde ipuçları bulunduğunu kaydetti.

SALDIRIYA TEPKİLER

Hayatını kaybedenler için Twitter'den bir taziye mesajı paylaşan Kanada Başbakanı Justin Trudeau da Kanada'nın Londra ve ülkede yaşayan tüm Müslüman toplumunun yanında olduğunu belirterek "İslamofobi'nin toplumumuzda kesinlikle yeri yok. Bu nefret sinsi ve alçakçadır, artık buna son verilmelidir" ifadelerini kullandı. 

Türkiye’de de Kanada’da yaşanan ırkçı saldırıya birçok tepki geldi. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz, twitter hesabından yaptığı değerlendirmede, “Batı’da Müslümanlara saldırıları meczup bireylerin eylemi olarak yorumlamak son derece yanlış. İslamofobi ve Müslümanlara terör saldırıları; arka planında siyasi, medyatik, akademik ve kültürel bir atmosferi barındıran yapısal bir sorunsal olarak görülmeli.” İfadelerini kullandı.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: YILMAZ’DAN, ‘İSLAMOFOBİ’, DEĞERLENDİRMESİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı