Haber Detayı
14 Ocak 2021 - Perşembe 17:08
 
YAPILANDIRMA SÜRESİ UZATILDI
SGK İl Müdürü Muzaffer Çakar, kamu bankaları ile imzalanan protokol kapsamında, borç yapılandırma süresinin uzatıldığını söyledi.
EKONOMİ Haberi
YAPILANDIRMA SÜRESİ UZATILDI

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü Muzaffer Çakar, 7256 Sayılı “Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun’ kapsamında kamu bankaları ile imzalanan protokol hakkında açıklama yaptı.

SGK ile Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası ve Türkiye Vakıflar Bankası arasında 7256 sayılı Yapılandırılma Kanunu kapsamında emekli olabilecek sigortalılara yönelik kredi iş birliği protokolünün imzalandığını belirten Çakar, “Protokol ile yapılandırılan borcunu ödemesi halinde aylık bağlanabilecek Bingöllü sigortalılarımıza, herhangi bir ödeme güçlüğü çekmeden, banka kredisi ile emeklilik imkânı sunulacaktır.  Yapılandırılan sigorta prim borçlarının peşin ödeme tarihinin son gününe yani 31 Mart’a kadar aylık 1,60 faiz oranı ve 36 ay vade ile kredi kullanabileceklerdir.

Bu imkândan yararlanmak isteyen sigortalılarımız, sigorta prim borçlarına ilişkin yapılandırma başvurularını öncelikle Sosyal Güvenlik İl/Merkez Müdürlüklerine yapacaklar ve Sosyal Güvenlik İl/Merkez Müdürlükleri tarafından kendilerine verilecek emekli olabileceklerine ilişkin yazı ile birlikte Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası ve Türkiye Vakıflar Bankası şubelerinden istedikleri bankaya müracaat edebileceklerdir.” dedi.

Çakar, 7256 sayılı Yapılandırma Kanunun süresinin uzatıldığını hatırlatarak; “30 Aralık 2020 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından; yapılandırma için son başvuru tarihi, 31 Aralık 2020 tarihinden 1 Şubat 2021 tarihine, İlk taksitin son ödeme tarihi ise 28 Şubat 2021 tarihinden 31 Mart 2021 tarihine uzatılmıştır.

Sigortalılarımızın borçlarını yapılandırmak için müracaat etmeleri halinde, Bağ-Kur borçlarında indirime gidilecek, kalan borçta ise Sosyal Güvenlik Kurumumuz ile protokol yapılan Kamu Bankaları (Halk Bankası, Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası) aracılığı ile ödenerek emekli olmaları sağlanacaktır.” dedi.

İşverenler ve esnaflar için 7256 Sayılı Kanun ile Sosyal Güvenlik Kurumuna olan borçlarının yapılandırmasının büyük bir fırsat olduğunu vurgulayan Çakar, “Borçlarını 1 Şubat 2021 tarihine kadar yapılandırmaları ve ilk taksiti ödemeleri halinde, SGK'nın teşvik indirimlerinden faydalanabilecek, ihalelere katılabilecek, varsa icrai işlemler durdurulacak ve ‘borcu yoktur’ yazıları verilebilecektir. Bu anlamda vatandaşlarımızın bu fırsattan faydalanmaları onların yararına olacaktır” ifadelerini kullandı.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: YAPILANDIRMA, SÜRESİ, UZATILDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı