Haber Detayı
29 Aralık 2021 - Çarşamba 18:07
 
“YASTIK ALTINDA 280 MİLYAR DOLARLIK ALTIN VAR”
Faizden gelen kaynakların sadece dolara, arsaya, altına gitmemesi gerektiğini belirten Yılmaz, “Yastık altında 280 milyar dolarlık bir altın varlığından bahsediliyor. Bunun ekonomiye kazandırılması konusunda çalışmalar var” dedi.
SİYASET Haberi
“YASTIK ALTINDA 280 MİLYAR DOLARLIK ALTIN VAR”

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz, AK Parti Bingöl Milletvekili Feyzi Berdibek, Bingöl Belediye Başkanı Erdal Arıkan, basın temsilcileriyle bir araya geldi.

Burada gündeme dair açıklamalarda bulunan TBMM Plan ve Bütçe Komisyon Başkanı Cevdet Yılmaz, hedeflerinin yeni ekonomik politikayla cari açığı kapatmak olduğunu söyledi.
Yılmaz, “1950’lilerden tutun bugüne gelin yani bütün tarih boyunca ekonomimizin en temel meselesi, cari açık olmuştur. Bu yeni politikamızın temel hedefi aslında cari açığı düşürmek mümkünse cari fazlaya çevirmek, böylece Türkiye’nin dış borçlanma ihtiyacını kaldırmak, kendi tasarrufumuzla büyümemizi sürdürülebilir daha sağlıklı bir patikada devam ettirmek. Temel hedefimiz bu ve çerçevede de yeni inisiyatifler almış durumdayız” dedi.

Doların 18 TL’ye ulaşmasının ekonomik gerçeklerle ilgili olmadığını vurgulayan Yılmaz, “Bu kapsamda yaşadığımız döviz hareketliliğiyle ilgili de birkaç yorum yapmak isterim. Maalesef birtakım çevreler Cumhurbaşkanımızın bu faizdeki politikasının sonrasında vatandaşımızda bir korku ve panik iklimi oluşturdular. Politika faizlerinin düşmesi bir miktar dövizi hareketlendirebilir, belirli limitler içinde bunu anlayabilirsiniz ama doların değerinin 18’lere gelmesi ekonomik temellerle, ekonomik gerçeklerle hiçbir şekilde izah edemeyeceğimiz bir hareketlenmeydi. İşin temelinde vatandaşı korku ve paniğe itip daha fazla her gün artacak gibi bir algı oluşturması vardı. Ve maalesef bu süreci yaşadı Türkiye. Bu çok uzun sürmedi. Sayın Cumhurbaşkanımız 20 Aralık’ta bir tedbir paketiyle birlikte bu oluşan balonu bir anlamda patlatmış oldu, bu köpüğü ortadan kaldırdı. Hızlı bir şekilde TL’nin değer kazandığı doların değer kaybettiği bir süreç yaşadık. Bu süreç bize şunu gösterdi; bu suni bir artıştı, doğal bir artış değildi. Doğal bir artış olsa, ekonomik gerçeklere dayalı bir artış olsa bu kadar hızlı geriye gelmezdi zaten. Dolayısıyla bu köpüğü bir anlamda Cumhurbaşkanımız ortadan kaldırmış oldu. TL’nin değeri daha makul seviyelere doğru hareketlendi” şeklinde konuştu.

Açıklamalarını sürdüren Yılmaz, “Bizim serbest kur sistemimiz var. Her gün piyasada arza ve talebe göre doların fiyatı belirleniyor ama bundan sonraki süreçte daha istikrarlı bir çerçevede içinde yeni tedbirlerle birlikte hareket edeceğini düşünüyoruz. Bununla da ilgili bir sorunumuz yok. Yeter ki piyasa şartları içinde dolar değerini bulsun, manipülasyonlarla, algılarla gitmesin. Bu süreçte birçok vatandaşımız da kayba uğradı. Vatandaşımızda bu korku ve paniği oluşturanlar, vatandaşımızı da bu yöne sevk edenlerin de hesap vermesi lazım. Vatandaşa dolar alın, dolar daha çok artacak diye telkinde bulunanlar şimdi o kaybeden vatandaşımıza hesap vermeli diye düşünüyorum. Hükümetimiz başından beri şunu söyledi; bu gerçek bir artış değildir, ekonomik temellere dayalı bir artış değildir, vatandaşımız bu süreçte dikkatli olsun dedi. Merkez bankamız bırakın sözlü uyarıları fiili müdahaleler yaptı. Uzun bir aradan sonra ilk defa piyasalara müdahale etti, döviz satışı yoluyla ve her müdahalesinde de bir açıklama yaptı. Standart bir açıklama. Ekonomik gerçeklerden uzak bir fiyat oluşumundan dolayı ben bu müdahaleyi yapıyorum diye de kamuoyunu bilgilendirdi” diye konuştu.
“YASTIK ALTINDA 280 MİLYAR DOLARLIK ALTIN VAR”

Finansal piyasalar açısından vatandaşların alternatiflerinin çoğaltılması gerektiğini belirten Yılmaz,

“Vatandaşlarımız sadece belli kalemlere mahkum olmamalı. Faizden çıkan kaynak sadece dolara, arsaya, altına gitmemeli. Yeni bir takım finansal enstrümanlarla hem vatandaşların tasarruflarının korunmasını sağlamalıyız hem de ülkemiz için toplam tasarrufları arttırıp bu tasarrufları yatırıma yönlendirmeliyiz.

Bu çerçevede de yeni bir takım finansal enstrümanlar geliştiriyoruz. Bunlar da ülkemizin gündemine gelecek. Bunlardan bir tanesi altınla ilgili çalışmalardır. Yastık altında 280 milyar dolarlık bir altın varlığından bahsediliyor. Bunun ekonomiye kazandırılması konusunda çalışmalar var” diye konuştu.

-BİNGÖL’DE YÜRÜTÜLEN ÇALIŞMALAR-

Bingöl’ün pandemi sonrası dönemde önemli hizmetler aldığını belirten Yılmaz, “Sadece 2021 yılında kırsal alanda 488 kilometre asfalt çalışması yapıldı. Belediyelerimiz iyi performans gösterdiler. Genç’te güzel bir millet bahçesi yapılıyor. Merkez’de DSİ parkında çalışmalar başladı, vadideki çalışmalar ihale edildi. Birçok ilçemizde çalışmalar yürütülüyor. Solhan ve Genç ilçelerimiz doğalgaza kavuştu.

Bingöl’de şehir meydanı artık son noktalara geliyor. Yeni hükümet binası bitiyor. Eski binayı yıkıp orayı meydan yapacağız. Belediye başkanımız orası ile ilgili çok güzel bir çalışma yapmış. Özel idare alanı da tamamen yeşil alan olacak. Hem bir meydanımız olacak hem de yeşil alanımız artacak.

Askeri alan ile ilgili çalışmalarda son aşamalara geldik. Belediyenin askeri alanda yaptığı bir takım tesisler var. İkinci etabın ihalesi olur olmaz, o duvarlar yıkılacak. Belediye binamızın etrafında yapılacak yeni yollarla da Bingöl ferahlayacak inşallah” dedi.

-DEVLET HASTANESİ-

Mevcut Bingöl Devlet Hastanesi yanına 500 yataklı yeni hastanenin yapılacağını ifade eden Yılmaz, “Doğum hastanesini de buraya taşıyacağız ve çok entegre şehir hastanesi niteliğinde bir sağlık kampüsüne kavuşmuş olacağız.

Devlet hastanesinde biliyorsunuz kötü bir tecrübemiz var, biraz geç bitti. Yeni hastanenin daha çabuk biteceğini söyleyebilirim. Daha önce devlet hastanelerinin ihalelerini TOKİ yapıyordu, ihaleye giren firmalar yüksek kırımlarla ihaleleri alıyor, zamana yayarak çalışmaları yürütüyordu. Şimdi o yöntem terk edildi. Artık Sağlık Bakanlığı bizzat kendisi ihaleyi yapıyor, şirketlerin de yeterliliğine bakarak süreci yürütüyor. Dolayısıyla eskisi gibi uzun zaman almayacağını düşünüyorum” diye konuştu.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “YASTIK, ALTINDA, 280, MİLYAR, DOLARLIK, ALTIN, VAR”,
Yorumlar
Haber Yazılımı