Haber Detayı
04 Ocak 2021 - Pazartesi 17:56
 
YATIRIM YAPANA DESTEK
Arıcılık, kaz ve hindi yetiştiriciliğine yardım yapılacak
EKONOMİ Haberi
YATIRIM YAPANA DESTEK

‘Arıcılık, İpekböcekçiliği, Kaz Ve Hindi Yetiştiriciliği Yatırımlarının Desteklenmesi Projesi’ne başvurular başladı. Yetiştiricilere yüzde 75 ila yüzde 100 oranında hibe desteği verilecek.

 

Bingöl Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan duyuruda, “Arıcılık, ipekböcekçiliği, kaz ve hindi yetiştiriciliği yatırımlarının desteklenmesi projesi başvuruları 4 Ocak 2021 tarihinde başlamış olup 22 Ocak 2021'de sona erecektir. Başvurular il/ilçe müdürlüklerine yapılacaktır” denildi.

Kırsal alanlarda istihdamın geliştirilmesi, alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması, üretim ve kalitenin yükseltilmesi için arıcılık, ipekböcekçiliği, kaz ve hindi yetiştiriciliğinde yeni teknolojilerin kullanımının yaygınlaştırılarak modern işletmelerin kurulması ve makine, alet, ekipman alımına yönelik yatırımların desteklenmesi amacıyla başlatılan proje kapsamında, ipekböcekçiliği projelerine yüzde 100, arıcılık, kaz ve hindi yetiştiriciliği yatırımlarına ise yüzde 75 oranında hibe desteği verilecek.

ARICILIK DESTEKLEMELERİ

Arıcılık desteklerinden;  81 ildeki bal üretimine ilaveten bulunduğu bölge ve ekotip dikkate alınarak diğer arı ürünlerinden arı sütü, polen, propolis, arı ekmeği (perga), arı zehiri, apilarnilden en az ikisini üreteceğini taahhüt eden arıcılar faydalanabilecek.

İPEKBÖCEKÇİLİĞİ

İpekböcekçiliği desteklemelerinden, Bingöl ile birlikte 21 ildeki yetiştiriciler yararlanabilecek. İpek böceği yetiştiriciliği yatırımları, dut bahçesi tesisi ile besleme evi, makine, alet - ekipman alımını kapsayacak. Tebliğ kapsamında; Ankara, Antalya, Bilecik, Bingöl, Bolu, Bursa, Çanakkale, Diyarbakır, Elazığ, Eskişehir, Hatay, İzmir, Karaman, Kayseri, Kırşehir, Konya, Muğla, Sakarya, Sivas, Tunceli ve Yozgat illerinde toplu/tekli besleme evi inşaatı makine, alet - ekipman alımı ve dut bahçesi tesisi yatırımları desteklenecek.

KAZ VE HİNDİ YETİŞTİRİCİLİĞİ

Kaz ve hindi yetiştiriciliği projesi, damızlık kaz işletmelerinde yeni kümes ve kuluçkahane inşaatı, makine ve alet - ekipman alımı, ticari kaz ve hindi işletmelerinde ise yeni kümes yapımı ve alet - ekipman alımını kapsayacak. Tebliğ kapsamında, Kars ilinde 1.000 adet kapasiteli damızlık kaz, Ardahan, Kars, Muş ve Ordu illerinde 500’er adet kapasiteli ticari kaz ve Bingöl, Diyarbakır ve Kahramanmaraş illerinde 1.000 adet kapasiteli ticari hindi yetiştiriciliği işletmeleri desteklenecek.

Kaynak: Editör:
Etiketler: YATIRIM, YAPANA, DESTEK,
Yorumlar
Haber Yazılımı