Haber Detayı
30 Mart 2021 - Salı 18:10
 
“YAYA ÖNCELİĞİ KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR”
Vali Ekinci, sürücülerin, yaya önceliğine daha fazla hassasiyet göstermesini beklediklerini söyledi.
GÜNDEM Haberi
 “YAYA ÖNCELİĞİ KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR”

Vali Kadir Ekinci ve Belediye Başkanı Erdal Arıkan, trafik ışıklarının olmadığı yerlerde yaya önceliğine dikkat çekmek için Dörtyol mevkiinde öğrencilerle birlikte yaya çizgisi çizdi.

Yaya yolu uygulaması ile ilgili açıklama yapan Vali Kadir Ekinci, “Bugün tüm Türkiye’de olduğu gibi Bingöl’ümüzde de ‘Yaya önceliği kırmızı çizgimizdir’ mottosuyla tüm halkımızın, özellikle sürücülerimizin farkındalığını arttırmak amacıyla bir çalışma içerisindeyiz.

‘Yaya önceliği kırmızı çizgimizdir’ mottosuyla birlikte inanıyorum ki sürücülerimiz, yayalarımızın önceliğine bundan sonra daha fazla hassasiyet gösterir. Hem bir insanlık gereği olan, hem insan hakkı olan hem de bir kul hakkı olan yaya önceliğine inşallah daha çok hassasiyet gösterilir” dedi.

2018 yılında trafik kanununda yapılan bir düzenlemeyle yayaların öncelikli hale getirildiğini belirten Vali Ekinci, şunları söyledi: “Özellikle trafik ışıklarının olmadığı, personelimizin bulunmadığı yerlerde sürücülerin yayalara öncelik tanıması zorunlu hale gelmiştir. Daha sonra 2019 yılında ‘Öncelik hayatın, öncelik yayanın’ sloganıyla bir farkındalık çalışması yapılmıştı. 2020 yılında ‘Yaya güvenliğinin nöbetçisiyiz’ adı altında bir çalışmamız olmuştu. Bu yıl da ‘Yaya önceliği kırmızı çizgimizdir’ mottosuyla yine bir çalışma içerisindeyiz. Bu çalışma kapsamlı bir çalışma, sadece yaya geçitlerindeki belli noktaların kırmızıya boyanmasıyla sınırlı değil, aynı zaman bugün tüm okullarımızda yaya geçişleriyle ilgili eğitim verilmekte. Bununla birlikte trafikten sorumlu personelimizin yanı sıra tüm güvenlik birimlerimize verilen eğitimler çerçevesinde yaya geçitlerinde eğitici, öğretici faaliyetler yürütülmektedir.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: , “YAYA, ÖNCELİĞİ, KIRMIZI, ÇİZGİMİZDİR”,
Yorumlar
Haber Yazılımı