Haber Detayı
09 Şubat 2021 - Salı 18:21
 
YENİBAŞLAR’DA TÜNEL TALEBİNE BAKANLIKTAN OLUMSUZ CEVAP
Yenibaşlar Köyü’nde çift yönlü genişletilmesi planlanan karayolunda insan ve hayvan ölümlerinin önüne geçilmesi amacıyla tünel yapılması talep edildi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, tünel yapılmayacağını bildirdi.
GÜNDEM Haberi
YENİBAŞLAR’DA TÜNEL TALEBİNE BAKANLIKTAN OLUMSUZ CEVAP

İyi Parti Grup Başkenvekili Ve Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, “Bingöl Merkez Ilıcalar Beldesi’ne bağlı 2 bin nüfusa sahip Yenibaşlar Köyü, Bingöl-Erzurum devlet karayolu üzerinde, 24-26. kilometrede bulunmaktadır. Yol, köyü ortasından boydan boya ikiye bölmektedir. Köy içerisinde çift yönlü genişletme çalışması yapılması planlanmış, hali hazır proje planlaması köyün konumuna, sosyal ve ekonomik yaşam koşullarına uygun olmayıp, köy yaşamını olumsuz etkileyeceği düşünülmektedir.

Geçimini tarım ve hayvancılıktan sağlayan köylüler için küçük ve büyükbaş hayvan yoğunluğunun fazla olması nedeniyle yolun her iki tarafı gün boyu hareket halindedir. Karayollarındaki trafik yoğunluğu nedeniyle ölüm, yaralanma ve mal kaybıyla sonuçlanan trafik kazaları yaşanmaktadır. Hayvan geçişleri esnasında sayısız hayvan telef olmaktadır.

Köy camisi, köy odası ve taziye evi yolun batısında, köy okulu ve bakkal yolun doğusunda kalmaktadır. Köyün yerleşim alanı toplu ve bir arada olup sosyal ve ekonomik hareketlilik yol üzerinde yoğunlaşmaktadır.

Bu sebeplerden dolayı köylüler, düşünülen halihazır proje uygulamasından vazgeçilmesini istemekte, köyün coğrafi ve fiziki konumu ile sosyal ve ekonomik hayatı en az etkileyecek şekilde, projede değişiklik yapılarak köyün girişinden başlamak üzere çıkış yönüne 300 metrelik üstü kapalı tünel olacak şekilde yolun yeniden projelendirilmesini talep etmektedir” dedi.

Türkkan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından cevaplandırılması istemiyle şu soruları yöneltti:

- Bingöl Merkez Ilıcalar Beldesi’ne bağlı Yenibaşlar Köyü içinde yapılması planlanan çift yönlü genişletme çalışması projelendirilirken, köyün konumu, sosyal ve ekonomik yaşam koşullarına uygun olup olmadığı ve köy yaşamını olumsuz etkileyeceği neden dikkate alınmamıştır, bu proje hazırlanırken nasıl bir yol izlenmiştir?

-Yolun batısında kalan köy camisi, köy odası ve taziye evi ile doğusundaki köy okulu ve bakkalın, yapılacak çalışmalardan olumsuz etkilenmemesi için düşünülmüş ve alınacak bir tedbir ya da yapılacak bir düzenlenme bulunmakta mıdır?

-Karayolundaki trafik yoğunluğu nedeniyle meydana gelen ölüm, yaralanma ve mal kaybıyla sonuçlanan trafik kazalarının önüne geçmek ve hayvan geçişleri esnasında hayvanların telef olmasını önlemek amacıyla ne gibi tedbirler alınması düşünülmektedir?

-Projede köylülerin istediği gibi değişiklik yapılmaz ve proje ilk haliyle uygulanacak olursa köy yaşamının olumsuz etkilenmemesi için alınmış herhangi bir tedbir bulunmakta mıdır?

-Bu projeden vazgeçilmesi ve köylülerin istediği gibi köyün coğrafi ve fiziki konumu ile sosyal ve ekonomik hayatını en az etkileyecek şekilde, projede değişiklik yapılarak köyün girişinden başlamak üzere çıkış yönüne 300 metrelik üstü kapalı tünel olacak şekilde yolun yeniden projelendirilmesi düşünülmekte midir, bu proje ne zaman hayata geçirilecektir?

TÜNEL YAPILMAYACAK

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Karlıova-12. Bölge hududu devlet yolu proje çalışmaları kapsamında; tünelli geçiş için proje değişikliğine gidilmeyecek, onaylı projeye göre imalatların 2021 yılında tamamlanması hedeflenmektedir” dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: YENİBAŞLAR’DA, TÜNEL, TALEBİNE, BAKANLIKTAN, OLUMSUZ, CEVAP,
Yorumlar
Haber Yazılımı