Haber Detayı
05 Ocak 2021 - Salı 18:16
 
YEREL ESNAF KORUNMALI
MHP Belediye Meclis Üyeleri, sayıları 56’yı bulan ulusal marketlere karşı yerel esnafın korunmasını istedi.
SİYASET Haberi
 YEREL ESNAF KORUNMALI

MHP Belediye Meclis Üyeleri Mustafa Köse ve Muhammed Beyboğa tarafından, Bingöl Belediyesi Meclis Başkanlığına sunulan öneride, ulusal marketlerin, yer esnafı zora soktuğu belirtilerek, önlen alınması gerektiği belirtildi.

Meclise sunulan önergede, “İlimiz mücavir sınırlarında; 16 BİM, 17 ŞOK, 17 A101, 4 SEÇ, 1 Bizim Toptan ve 1 Migros olmak üzere 56 Discount ve ulusal market bulunmaktadır. Yakın zamanda birkaç marketin daha açılması beklenmektedir.

Bu marketlerin varlığı, rekabet ve uygun mal temini açısından vatandaşlarımızın faydasınadır ancak bu marketler ekmek haricinde yerelde üretilen ürünlerden hiçbirini satmadığı için üreticilerimizin kalkınması ve şehrimizin üretim anlamında gelişmesi hususlarında sınıfta kalmaktadır.

Ayrıca ilimizden kazandıklarını burada değerlendirmedikleri ve uzun vadede şehrimizin öz kaynaklarını dışarıya taşıdıkları için ilimizde büyük bir sermaye kaybına sebebiyet vermektedirler.

Yerel esnafımızın ve toptancılarımızın bu marketlerle rekabet etmesi ticari olarak çok zor olduğu için, çoğu kapanma noktasına gelmiş ve çalışan sayısında ciddi düşüş olduğu tespit edilmiştir.

Meclisimizin üreticilerimizi, toptancılarımızı, esnafımızı korumak için gerekli gerekli çalışmaları yaparak, gerekli önlemlerin belirlenmesi ve uygulanması gerekmektedir” denildi.

Önerinin, belediye meclisinde kabul edildiği belirtildi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: , YEREL, ESNAF, KORUNMALI,
Yorumlar
Haber Yazılımı