Haber Detayı
04 Şubat 2021 - Perşembe 18:50
 
YÖK ANADOLU PROJESİ HAYATA GEÇİRİLDİ
Kıdemli üniversiteler ile genç üniversiteler arasında işbirliğinin sağlanması amacıyla YÖK Anadolu Projesi hayata geçirildi. Bingöl Üniversitesi ile Erciyes ve İstanbul üniversiteleri eşleşti.
EĞİTİM Haberi
YÖK ANADOLU PROJESİ HAYATA GEÇİRİLDİ

Cumhurbaşkanlığı himayesinde, YÖK Anadolu Projesi hayata geçirildi. YÖK Anadolu Projesi ile 15 genç üniversitede eğitim gören öğrenciler, bazı derslerini belirlenen 12 üniversitenin kıdemli hocalarından almalarıyla eğitimde kalitenin ve mezun niteliğinin artırılması amaçlanıyor. Proje ile akademisyenler de, kıdemli üniversitelerin araştırma alt yapılarından, kütüphane imkanlarından yararlanabilecek, ortak yayın ve projeler gerçekleştirebilecek.

Program kapsamında Bingöl Üniversitesi ile Erciyes ve İstanbul üniversiteleri eşleşti. Kayseri Erciyes Üniversitesi ile Diş Hekimliği, İlahiyat ve Hemşirelik alanlarında, İstanbul Üniversitesi ile de Psikoloji alanında işbirliği yapılacak.

YÖK ANADOLU PROJESİ NEDİR?

Dünya yükseköğretimindeki üniversitelerin eşleştirme projeleri modellemeleri de dikkate alınarak geliştirilmiş olan “YÖK Anadolu Projesi”nin ilk aşaması 2018 yılında Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesinde yapılan toplantıda 24 üniversitede “Dijital Dönüşüm Projesi” ile hayata geçirilmiş ve halen 2006’dan sonra kurulmuş toplam 54 üniversitede devam ediyor. 

Yeni YÖK tarafından yükseköğretimde ilk kez uygulanacak olan “YÖK Anadolu Projesi”, yeni kurulan veya gelişmekte olan “genç üniversitelerin”, belirlenen bazı alanlarda gelişiminin diğer üniversiteler tarafından desteklenmesi amacıyla, akademik insan gücü ve araştırma alt yapısı bakımından daha gelişmiş “kıdemli üniversiteler” ile eşleştirilmesini öngörüyor.

Proje kapsamında yapılan ön çalışmalar neticesinde Genç ve Kıdemli üniversiteler arasında eşleştirme protokolleri imzalanarak, proje kapsamındaki eşleştirmelerin “alanları, niteliği, öğrenci, akademik ve idari personel hareketliliği, eğitim ve öğretim, Ar-Ge ve proje alanlarında yapılacak işbirliklerinde üniversitelerin hak ve yükümlülüklerine ilişkin hükümler belirlendi.

YÖK Anadolu Projesi içerisinde, 12 kıdemli üniversitenin kıdemli öğretim üyeleri, 2006’dan sonra kurulan 15 genç üniversitenin çeşitli bölümlerdeki öğrencilerine bizzat ders verecekler ve araştırma alanlarında danışmanlık yaparak yol gösterecekler. Üniversiteler araştırma alt yapılarını ve kütüphane olanaklarını karşılıklı olarak birbirlerine açacak. 

Proje, lisansta olduğu kadar, yüksek lisans ve doktora seviyesindeki genç akademisyenlere de önemli katkılar verecek. Üniversitelerin “Açık Bilim – Açık Erişim” ve uzaktan eğitim olanakları da pandemi döneminde projenin yürütülmesine geniş bir kolaylık sağlayacak.

Tamamen gönüllülük esasına dayalı olarak yürütülecek olan projenin 2020-2021 akademik yılı bahar dönemi itibariyle hayata geçirilmesi planlanıyor. YÖK Anadolu Projesinden yararlanacak olan genç üniversitelerdeki öğrenci sayısı 170 bin 480 olarak açıklandı.

İLK OLARAK “GENÇ” VE “KIDEMLİ” ÜNİVERSİTELER BELİRLENDİ

Proje kapsamında YÖK tarafından ilk olarak “Genç Üniversiteler” olarak adlandırılan 2006 yılı sonrasında kurulan 15 devlet üniversitesi ile; “Kıdemli Üniversiteler” olarak adlandırılan 2006 yılından önce kurulmuş, belirlenen alanlarda insan gücü ve araştırma alt yapısı bakımından daha gelişmiş 12 devlet üniversitesi belirlendi.

Genç Üniversiteler olarak; “Ağrı İbrahim Çeçen, Ardahan, Artvin Çoruh, Bartın, Bayburt, Bingöl, Bitlis Eren, Erzincan Binali Yıldırım, Hakkâri, Iğdır, Kilis 7 Aralık, Munzur, Muş Alparslan, Siirt ve Şırnak” üniversiteleri belirlendi. 

Kıdemli Üniversiteler olarak ise; Ankara, Bursa Uludağ, Çukurova, Ege, Erciyes, Gazi, Gebze Teknik, Hacettepe, İstanbul Teknik, İstanbul, Orta Doğu Teknik ve Selçuk üniversiteleri olarak belirlendi.

PROJENİN TAKİBİ İÇİN “KOORDİNASYON KURULU” OLUŞTURULDU

Üniversiteler arasında eşleştirme işlemlerinin yürütülmesi, eşleştirme protokolünün değerlendirilmesi ve izlenmesi amacıyla YÖK tarafından bir “Koordinasyon Kurulu” oluşturuldu.

Koordinasyon Kurulu eşleşen üniversitelerden yıllık rapor isteyebilecek, gerekli hallerde yerinde incelemelerde bulunabilecek ve inceleme sonucu hazırlanan rapor Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına sunulacak.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: YÖK, ANADOLU, PROJESİ, HAYATA, GEÇİRİLDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı