Haber Detayı
15 Nisan 2021 - Perşembe 17:23
 
YURTDIŞINA İNSAN KAÇAKÇILIĞI MECLİS GÜNDEMİNDE
HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, “Çevreye Duyarlı Bireyler Yetiştirme” adı altında yurt dışına gönderilen kişilerle ilgili meclise soru önergesi verdi.
GÜNDEM Haberi
YURTDIŞINA İNSAN KAÇAKÇILIĞI MECLİS GÜNDEMİNDE

Aydemir, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından cevaplandırılması istemiyle verdiği önergede, şu ifadelere yer verildi: “Geçtiğimiz günlerde basında ve haber sitelerinde yer alan, “Çevreye Duyarlı Bireyler Yetiştirme” adı verilen proje kapsamında, belediye aracılığı ile insan kaçakçılığı organizasyonu tüm kamuoyu tarafından hayretle karşılanmıştı. Bakanlığınız tarafından soruşturma başlatılmış olsa da, özellikle Bingöl ilinden bu organizasyon eşliğinde yurt dışına çıkarılan yurttaşlar ve onlarla beraber bu durumları organize ettiği iddia edilen, Bingöl Servi Belediyesi eski başkanı ve Bingöl Belediyesi İmar Müdürlüğünde halen çalışan kişi ile bu organizasyonların arkasında bulunan diğer unsur ve kişiler, özelde Bingöl olmak üzere tüm kamuoyunun akılda kalan sorularının cevaplanmasını muktedir kılmıştır.

Bu bağlamda; Yurt dışına çıkarılan yurttaş sayısı önce 43 ardından 53 olarak verilmiştir. Yurt dışına söz konusu organizasyon ile kaç yurttaş çıkarılmıştır?

Bu organizasyon salt Malatya Yeşilyurt Belediyesi ile mi sınırlıdır, bağlantılı olduğu başka belediyeler var mıdır?

İsmi geçen eski Bingöl Servi Belediyesi Başkanı isminin arkasında bulunan başka isimler var mıdır?

Yurttaşlardan yüklü paralar alındığı ile ilgili ciddi iddialar mevcut. Bu iddialar hakkında bir soruşturmanız olacak mı, bu meblağlar kimler tarafından ne şekilde pay edilmiştir?

Bahsi geçen belediye ve isimler dışında bakanlığınıza ulaşmış başka isimler ve iddialar var mıdır?”

Kaynak: Editör:
Etiketler: YURTDIŞINA, İNSAN, KAÇAKÇILIĞI, MECLİS, GÜNDEMİNDE,
Yorumlar
Haber Yazılımı