Haber Detayı
22 Eylül 2017 - Cuma 21:28
 
Yüzde 50 hibe destekleri başladı
Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı 12. ETAP Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların desteklenmesinin başladığı açıklandı.
SANAT Haberi
Yüzde 50 hibe destekleri başladı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü web sitesinde yer alan açıklamada, tebliğ gereği 13 Eylül 2017 tarihinde başlayan başvuruların 11 Aralık 2017 tarihinde sona ereceği ve proje başvuru süresinin de 90 iş günü olduğu belirtildi.

Proje başvuruları online olarak www.tarim.gov.tr internet adresinden yapılacağı anımsatılan açıklamada, tüm yatırımlar için yüzde 50 hibe desteği veriliyor. 

UYGULAMA BİRİMLERİ:

Açıklamada, projenin uygulama birimlerinin ise, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Tarım Reformu Genel Müdürlüğü, İl Proje Değerlendirme Birimi, Bingöl İl Müdürlüğü, İl Proje Yürütme Birimi olarak belirtildi.

PROJE AMACI

Proje amacının “Tabandan yukarıya doğru yaklaşımla katılımcılığı sağlayan, yerel kapasiteyi ve örgütlenmeyi geliştiren, istihdam yaratma potansiyeli olan, üretici gelirlerini artıran ve çeşitlendiren, tarıma dayalı küçük ve orta ölçekli sanayinin gelişmesini ve yaygınlaştırılmasını esas alan projelerin yanı sıra kırsal altyapının rehabilitasyonuna yönelik projeler ile üretime yönelik makine-ekipman alımı projeleri de desteklenmektedir”

Açıklamada, projenin içeriğine ilişkin şu bilgiler yer aldı:

(1)          Ekonomik yatırım konularında;

 a) Tarımsal ürünlerin işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik yeni tesislerin yapımı,

b) mevcut faal olan veya olmayan tesislerin kapasite artırımı ve/veya teknoloji yenilenmesi,

c) Kısmen yapılmış yatırımların tamamlanması,

ç) Yenilenebilir enerji kaynakları kullanan yeni seraların yapımı,

d) Program konularıyla yapılmış ve yapılacak tesislerde, kullanılmak üzere; yenilenebilir enerji kaynaklarından jeotermal ve biyogazdan ısı ve/veya elektrik üreten tesisler ile güneş ve rüzgar enerjisinden elektrik üreten tesislerin yapımı,

e)  Hayvansal ve bitkisel orjinli gübre işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması,

f)  Tarımsal üretime yönelik sabit yatırımlar,

  I- Büyükbaş için sabit yatırımlar (Damızlık Manda/Sığır)

 II- Küçükbaş için sabit yatırımlar  (Koyun/Keçi)

 III- Hindi ve kaz yetiştiriciliği için sabit yatırımlar

 IV- Kültür Balıkçılığına yönelik sabit yatırımlar

V- Kültür Mantarıcılığına yönelik sabit yatırımlar

 (2) Kırsal ekonomik altyapı yatırım konularında;

 a) Kırsal turizm yatırımları,

b) Çiftlik faaliyetlerinin geliştirilmesine yönelik altyapı sistemleri,

c) El sanatları ve katma değerli ürünler,

ç) Bilişim sistemleri ve eğitimi,

PROJE HAZIRLAMA VE BAŞVURU SÜRESİ:

Projelerin Başvuru süresi 90 iş gündür. Tebliğ gereği 13.09.2017 tarihinde başlayan başvurular 11 Aralık 2017 tarihinde sona erecektir. Proje başvuruları online olarak www.tarim.gov.tr internet adresinden yapılacaktır.

KİMLER BAŞVURU YAPABİLİR:

Tüm yatırımlar için son başvuru tarihinden önce kurulan;

- Kollektif şirket, limited şirket ve anonim şirket şeklinde kurulmuş olan şirketler ve bunların aralarında oluşturdukları ortaklıklar,

- Tarımsal amaçlı kooperatifler, üretici birlikleri ile bunların üst birlikleri

 Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Gerçek kişiler

PROJE TUTARI:

Ekonomik yatırım konularında; yatırım niteliği yeni tesis olan başvurularda 2.000.000 Türk Lirası, yatırım niteliği kapasite artırımı ve/veya teknoloji yenileme olan başvurularda 1.500.000 Türk Lirası, yatırım niteliği tamamlama olan başvurularda ise 1.750.000 Türk Lirası,

Kırsal ekonomik altyapı yatırım konularında; kırsal turizme yönelik niteliği yeni tesis olan yatırımlar için 1.500.000 Türk Lirası, diğer yatırım konuları için 500.000 Türk Lirası,

Uygulama Alanı:

Projeler bu yıl diğer etaplardan farklı olarak sadece kırsal alanda uygulanacaktır. Yani nüfüsü 20.000 kişiden az olan yerleşim yerlerinde uygulanacak proje başvuruları kabul edilecektir. Bingöl ilinde Merkez ilçe Müvavir alanı dışındaki diğer ilçeler, beldeler ve köy sınırlarında başvurular kabul edilecektir.

Ayrıca  Niteliği yeni tesis olan başvurular sadece kırsal alan ve tarıma dayalı ihtisas organize sanayi bölgelerinde yapılır. Yani 12.etapta Bingöl OSB'de uygulanacak yatırımlara hibe desteği verilmeyecektir.

Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında Bakanlığımız 2006 Yılından bu yana Uygulaması Başlayan Programda Bu güne kadar Toplam 81 Adet Proje Uygulaması Tamamlanmış ve  Bu Projelerin Toplam Proje Tutarları 60.991.891,00 TL olurken Bakanlığımız Tarafından Bu Projeler İçin Toplam 30.885.191,90 TL Hibe Ödemesi yapılmıştır.

İlimizde yapımı devam eden 16 adet projenin 2018 yılı içinde tamamlanması planlanmaktadır. Bu projelerden 4 adedi Bitkisel ürün İşleme, 2 adedi hayvansal ürün işlemeye yönelik, 6 adedi Kırsal Turizm kapsamında apart otel ve 4 adedi ise Sabit yatırım (Büyükbaş Hayvan Barınağı) projeleridir. Söz konusu projelerin toplam yatırım bütçe büyüklüğü 23.222.000 TL iken bakanlığımız tarafından toplam 11.611.000 TL bütçe ayrılmıştır.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yüzde, 50, hibe, destekleri, başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı