Haber Detayı
22 Temmuz 2020 - Çarşamba 17:14
 
Zevk uğruna canlıların öldürülmesi cinayettir
BİNÇEVDER Başkanı Cuma Karaarslan, "Av yaparak zevk uğruna canlıların öldürülmesi cinayettir." dedi.
GÜNDEM Haberi
Zevk uğruna canlıların öldürülmesi cinayettir

BİNÇEVDER Başkanı Cuma Karaarslan, "Tüm canlılar için ölüm de, yaşam da doğal döngü ile devam etmelidir" dedi.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce yayımlanan 2020-2021 av turizmi uygulama talimatına göre, Bingöl'de 7 çengel boynuzlu dağ keçisi ve 7 yaban keçisi olmak üzere 14 dağ keçisinin öldürülmesi için izin çıktı. Konunun Bingöl Kent Haber Gazetesinde gündeme getirilmesinin ardından vatandaşlar, dağ keçilerinin öldürülmesine son verilmesini istedi.

Gazetemizin konuyu gündeme taşıması üzerine açıklama yapan, BİNÇEVDER Başkanı Cuma Karaarslan, "Av yaparak zevk uğruna canlıların öldürülmesi cinayettir." dedi.

Karaarslan, şunları söyledi: "İlk çağlarda insan beslenmesi ve yaşamını idame ettirmesi için avcılık doğal döngü içinde bir hal iken, ilk çağlardan sonra modern dediğimiz çağın insanı, üretim tüketim zincirini güçlendirerek,özellikle açlık konusunda riskleri aşmıştır.

Ne yazık ki dünyada hala açlık ve yoksulluk çeken insanlar olmasına rağmen,avcılığı bu insanların değil, zenginlerin yoksullaştırdığı dünyaya inat doğadaki canlıları para ile vurması ve buna alet olan yöneticilerimizi anlamak mümkün değildir.

Bir kurum bakmakla yükümlü olduğu alana giren tüm flora ve faunayı yaşatmak için para emek çaba harcaması gerekirken, aksine bu alanda para ile avcılığı başlatması ve gündeminde olması akıl tutulmasıdır.

Dünya ve doğanın dengesi kendi içinde kurulmuş Rabbın bir lütfudur.Bu dengeyi korumak ve gelecek neslin emaneti olarak onurlu taşımak vazifemiz ahlakımız ve tek işimiz olmalıdır.

Hızla tükenen hayvan nesli bir yana kalan birkaç dağ keçisi, geyik, ceylan vb hayvanların öldürülmesi doğal döngüde onulmaz yaralar açacaktır. Yeryüzünde yaşama dahil olan tüm canlıların dünya ve ekosistem üzerinde önemli fonksiyonel değerler ürettiği ve bu ürettiği değerler ile dünyanın doğanın döngüsüne katkı sunduğu muhakkaktır. Bir hayvanın ölümü insan zevkine kurban edilmesi bu fonksiyonel değerlerin zincirinde kırılma yaratır. Bu kırılma zincirin bozulmasına ve bir başka hastalık müsibet bela olarak yansır. Bu gün yaşadığımız salgın hastalıklar ve geçmişte yaşanan salgın hastalıklar insan oğlunun canlı varlıklar üzerindeki baskısı ve yanlış uygulamaları sonucu oluşmuştur. Ne yazık ki uslanmaz ve arsız insanoğlu dünyanın başına gelmiş en büyük bela halini almıştır. İnsan hakketmeden rabden bela gelmemiştir. Tarih örneklerden geçilmiyor.

Bingöl de 7 adet yaban keçisinin avlanması için 2020-2021 programına alınması affedilemez.

Tunceli, Eskişehir'de alınan kararlar yoğun doğa severlerin karşı çıkması ile Hukuk Tarafından durudurulmuştur. Ülkemizde tek hukuk sistemi var. Yetkililerden bu konuda alınan kararların içtihad alınarak tüm ülke sathında ve Bingöl'de bu av katliamı kararının durdurulmasını istiyoruz.

Hayvanlar ormanların ormanlar ekolojinin toprağın insanın yaşamı için bedava çalışan ve karşılığını para ile sağlayamayacağımız lütuflardır. Su, orman, iklim ve doğa düzenleme konusunda fonksiyonel değerler üreten bu varlıklar yok olduğunda dünya 10-40 yıl ancak yaşar. Ama insan nesli yok olduğunda dünya sonsuza kadar yaşar. İşte bu nedenle onurlu yaşamlar için her bireyin koruma ve ahlaksal erdemler ile bu varlıklara şükür etmesi gerekirken, av ve cinayet ile dünyanın kalbini sökmek geleceği yok etmektir. Çocuklarımıza temiz bir doğa ve yaşanılabilir eko sistemi emanet olarak taşımamız şarttır. Unutmayın aynı gemideyiz. Kamaranızın lüksü sizi kurtaramayacaktır. Küresel felaketler herkesi eşit kılar."

Kaynak: Editör:
Etiketler: Zevk, uğruna, canlıların, öldürülmesi, cinayettir,
Yorumlar
Haber Yazılımı