Bingöl
18 Mayıs, 2024, Cumartesi
 • DOLAR
  32.18
 • EURO
  35.11
 • ALTIN
  2500.4
 • BIST
  10643.58
 • BTC
  66994.188$

AĞUSTOS  2023 AYI MECLİS KARAR ÖZETLERİ

T.C.
BİNGÖL BELEDİYESİ
AĞUSTOS  2023 AYI MECLİS KARAR ÖZETLERİ


Karar Tarihi  : 01.08.2023  Karar No: 53 Karar Konusu: Özel Halk Otobüs Raici
Gündemin 1. maddesinde yer alan Zabıta Müdürlüğünce Meclis Başkanlığına sunulan  Özel Halk Otobüslerine raiç verilmesi hakkındaki teklif görüşülerek yapılan müzakereler sonucunda; 
    Ülkemizde  son zamanlarda meydana gelen  benzin,  motorin, araç parçaları, sigorta Şoför ücretlerine yapılan zamlar ve   kısa sürede ciddi oranlarda zam yapıldığı ve toplu taşıma işlerini yürüten esnaflarımız zor durumda kaldıkları göz önünde bulundurularak, yeniden ulaşıma zam verilmesi kaçınılmaz olduğu görülmüştür. 
    Buna göre; 05.08.2023 tarihinde geçerli olmak üzere İlimizde Toplu Taşımacılık yapan S.S.18 Nolu Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifine bağlı Özel Halk Otobüslerine; Düzağaç, Hastaneler, Sanayi Sitesi, Simani Mahallesi güzergahı, SGK, TEDAŞ, Emniyet, Üniversite, Şehit Mustafa GÜNDOĞDU, Recep Tayyip ERDOĞAN, İçmeler Toki, Selahaddini Eyyubi Mahalleleri, Ahmet DURSUN Konutları güzergahı Tam Bilet: 10,00Tl, Öğrenci : 7,00Tl, Kültür Mahallesi Tam Bilet: 9,50Tl, Öğrenci: 7,00Tl, Ekinyolu, Tam Bilet:11,00Tl, Öğrenci: 7,00Tl, Aktarma tam kartlarda 3,00Tl, öğrenci 2,00Tl  Yolcu Taşıma Raici olarak belirlenmesine,   5393 sayılı Belediye kanununun 15/p maddesine göre birliği  ile karar verildi
Karar Tarihi  : 01.08.2023  Karar No: 54 Karar Konusu: Ramazan Susadı’nın Yurtdışı Seyahati
Gündemin 2. Maddesinde yer alan ve Yazı İşleri Müdürlüğü tarafından Meclis Başkanlığına sunulan Ramazan SUSADI’nınYurtdışı seyahati hakkındaki teklif görüşülerek yapılan müzakereler sonucunda;
    Belediyemiz Meclis Üyesi  Ramazan SUSADI  27.07.2023  tarih ve 13149 sayılı dilekçe ile Belediyemize müracaat ederek Almanya Ülkesine gidip Almanya şehirleri ile Bingöl ili arasında dostluk köprüsünü kurmak, tanışmak, kültür alışverişinde bulunmak, insanların birbirilerine yakınlaşmasını sağlamak ve belediyecilik alanında yapılan çalışmaları yerinde görmek, izlemek, karşılıklı görüş alışverişinde bulunmak amacıyla, tüm masraflar kendisi tarafından karşılanmak kaydıyla Almanya Ülkesine gitmeyi talep etmektedir.
    Buna göre; Belediyemiz Meclis Üyesi Ramazan SUSADI’nın Yurtdışı gidiş-dönüş ve tüm masrafları kendisi tarafından karşılanmak üzere Almanya Ülkesine 11.09.2023-30.09.2023  tarihleri arasında görevlendirilmesine oy birliği  ile karar verildi.
Karar Tarihi  : 01.08.2023  Karar No: 55 Karar Konusu: Canan Baraç ve Şahin BUYANKARA’nın Yurtdışı Seyahati
Gündemin 3. Maddesinde yer alan ve Yazı İşleri Müdürlüğü tarafından Meclis Başkanlığına sunulan Şahin BUYANKARA ve Canan BARAÇ’ınYurtdışı seyahati hakkındaki teklif görüşülerek yapılan müzakereler sonucunda;
    Belediyemiz Meclis Üyeleri Şahin BUYANKARA ve Canan BARAÇ  26.07.2023  tarih ve 13005 ve 13006 sayılı dilekçe ile Belediyemize müracaat ederek Almanya Ülkesine gidip Almanya şehirleri ile Bingöl ili arasında dostluk köprüsünü kurmak, tanışmak, kültür alışverişinde bulunmak, insanların birbirilerine yakınlaşmasını sağlamak ve belediyecilik alanında yapılan çalışmaları yerinde görmek, izlemek, karşılıklı görüş alışverişinde bulunmak amacıyla, tüm masraflar kendisi tarafından karşılanmak kaydıyla Almanya Ülkesine gitmeyi talep etmektedirler.
    Buna göre; Belediyemiz Meclis Üyeleri Şahin BUYANKARA ve Canan BARAÇ’ın Yurtdışı gidiş-dönüş ve tüm masrafları kendisi tarafından karşılanmak üzere Almanya Ülkesine 11.09.2023-30.09.2023  tarihleri arasında görevlendirilmelerine oy birliği  ile karar verildi.
Karar Tarihi  : 01.08.2023  Karar No: 56 Karar Konusu: Kadro İptal ve İhdası
Gündemin 4. maddesinde yer alan İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğünce Meclis Başkanlığına sunulan Kadro İptal ve  İhdas hakkındaki teklif görüşülerek yapılan müzakereler sonucunda;
      Belediye ve Bağlı Kuruluşları İle Mahalli İdare Birlikleri Norm Kadro İlke ve Standartlarına Dair Yönetmeliğinin 11. maddesi gereğince dolu olup derecelerinin değiştirilmesi uygun görülen kadrolar için 3 Sayılı Cetvel (Memur Dolu Kadro Değişikliği ), boş olup değiştirilmesi uygun görülen kadrolar için 2 sayılı cetvel (Memur Boş Kadro Değişikliği ) ve yine Belediye ve Bağlı Kuruluşları ile Mahalli İdare Birlikleri Norm Kadro İlke ve Standartlarına Dair Yönetmeliğin 13. maddesi gereğince boş olup, norm kadroya uygun hale getirilmesi uygun görülen sürekli işçi kadroları için 6 sayılı cetvel ( Sürekli İşçi Kadro Değişikliği ) yapılmasına oy birliği ile karar verildi.
Karar Tarihi  : 02.08.2023  Karar No: 57 Karar Konusu: Plan Değişikliğinin İptal Edilmesi
Gündemin 5. Maddesinde yer alan Plan ve Proje Müdürlüğünce Meclis Başkanlığına sunulan İmar Plan tadilatının iptal edilmesi hakkındaki teklif görüşülerek yapılan müzakereler sonucunda;
    Bingöl Merkez Recep Tayyip Erdoğan Mahallesi Ada:1470 Parsel:3’te kayıtlı taşınmazın bulunduğu alanda Belediye Meclisinin 04.10.2022 tarih ve 76 sayılı kararı ile onaylanan imar planı değişikliği yapılmıştır. Yapılan değişiklik ile 12 metre genişliğindeki imar yolu kuzey-batı istikametinde yaklaşık 5metre kaydırılmıştır. 
        Zeminde yapılan incelemede kuzey-batı istikametine doğru kaydırılan imar yolunun arazide yamaç kısmına denk geldiği, zeminde henüz açılmadığı, bu haliyle açılmasında sıkıntıların yaşanacağı tespit edilmiştir.
     Buna göre imar yolunun söz konusu plan değişikliğinden önceki imar durumuna göre açılması durumunda yolun yamaç ile herhangi bir ilgisinin kalmayacağı, ayrıca herhangi bir özel mülkiyet ile bir ilgisinin olmayacağı tespit edilmiştir. 
        Yukarıda açıklanan nedenlerle yukarıda belirtilen plan tadilatı ile 04.10.2022 tarih ve 76 sayılı Belediye Meclis Kararının iptal edilmesine oy birliği ile karar verildi. 
Karar Tarihi  : 02.08.2023  Karar No: 58 Karar Konusu: Plan Notları
edilen Plan Notları  hakkındaki teklif görüşülerek yapılan müzakereler sonucunda;
     İmar ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından  Müdürlüğümüze  yazılan 21.06.2023 tarih ve 41477 sayılı yazılarında talep edilen plan notları  çalışmalarının yapılması için 2023 yılında değişen imar kanununa uyumlu hale getirilmesi için gerekli plan notları hazırlanmıştır. 
    Buna göre; TAŞIYICI ELEMANLAR; TEMEL, KOLON, PERDE, KİRİŞ VE DÖŞEME TASARIMLARINDA 2018 TÜRKİYE BİNA DEPREM YÖNETMELİĞİ’ NDE BELİRTİLEN KURALLARA UYULMAKLA BİRLİKTE İDARENİN BELİRLEDİĞİ AŞAĞIDA BELİRTİLEN MİNİMUM EN KESİT KURALLARI UYGULANACAKTIR.
1)    MİMARİ PROJELER ZEMİNDE HAZIRLANAN PLANKOTELERE UYUMLU YAPILACAKTIR.İMAR ÇAPINDAKİ KÖŞE NOKTALARI X,Y,Z(KOT) DEĞERLERİ İLE BİRLİKTE GÖSTERİLECEKTİR.
2)    MİMARİ PROJELERDE KISA KOLON ETKİSİ DİKKATE ALINARAK KOLONA BİTİŞİK PENCERE BOŞLUKLARI BIRAKILMAMALIDIR.
3)    KAPALI ÇIKMA UYGULMASI YAPILMAYACAKTIR.
4)    L,U,F,O,T TİPİ DÜZENSİZ BİNA GEOMETRİLERİNDE BİRLEŞİM BÖLGELERİ DİLATASYONLA BİRBİRİNDEN AYRILACAKTIR.
5)    ASMOLEN DÖŞEME,KASET DÖŞEME VE ASMA KATLI DÖŞEME UYGULAMASI YAPILMAYACAKTIR.
6)    ASANSÖR KUYUSU TEMELİ RADYE TEMEL İLE AYNI KALINLIKTA VE DONATI ÇAPI MİN AYNI ÇAPTA OLACAKTIR.
7)    KOT FARKINDAN DOLAYI ÇOK KATLI BODRUMLU YAPILARDA RİJİT BODRUM KATI   YOL KOTU DİKKATE ALINARAK   GÖMÜLECEKTİR.
8)     MERDİVEN DONATILARI ENİNE MİN Q12 VE BOYUNA MİN Q14 OLACAKTIR.
9)    TEMEL AMPATMAN YAPILAMAYAN BİTİŞİK NİZAM YAPILARDA TEMELE MİN PLAK KALINLIĞI KADAR SARGI DONATISI ATILACAKTIR.
10)    TEMEL YÜKSEKLİĞİ MİN (Z+KAT SAYISI)X10 CM OLARAK BOYUTLANDIRLACAK. (BODRUM KAT RİJİT OLMASI DURUMUNDA)
11)    GEOTEKNİK RAPORLARDA GEOTEKNİK UZMAN ZEMİNİ YERİNDE İNCELEDİKTEN SONRA RAPORU SUNMALIDIR. 
12)     GEOTEKNİK RAPORUN KAPAK İLE SONUÇ VE ÖNERİLERİ İÇEREN TÜM SAYFALARI;
İNŞAAT MÜHENDİSİ, YAPI DENETİM, YAPI DENETİM DENETÇİSİ, JEOLOJİ VE JEOFİZİK MÜHENDİSLERİ TARAFINDAN İMZALANACAKTIR.
13)1.DERECE DEPREM BÖLGESİ OLMASI SEBEBİ İLE KAPALI OTOPARK ZORUNLULUĞU OLAN YAPILARIN  OTOPARK İÇ ARAÇ GEÇİŞ YOLLARI KOLON VE PERDE SÜREKLİLİĞİNİ BOZMAYACAK ŞEKİLDE MİN. 3 MT. TEK ŞERİT OLARAK DÜZENLENECEKTİT.BU DURUMDA YETKİLİ İMAR VE ŞEHİRCİLİK MÜDÜRLÜĞÜDÜR.
14)BODRUM KATLARI SU DEFORMASYONUNA UĞRAYAN YAPILARDA (YERALTI VE YAĞMUR)GEREKLİ JEOLOJİK RAPOR ALINMAK ŞARTI İLE ASANSÖRLERİN BODRUM KATLARA İNDİRİLME ŞARTI ARANMAZ.BU DURUMDA YETKİ İMAR VE ŞEHİRCİLİK MÜDÜRLÜĞÜNE VERİLMESİNE OY BİRLİĞİ İLE KARAR VERİLDİ.
Karar Tarihi  : 03.08.2023  Karar No: 59 Karar Konusu: Cadde ve Sokak İsimlerinin Değiştirilmesi.
Gündemin 9. Maddesinde yer alan Plan ve Proje Müdürlüğünce Meclis Başkanlığına sunulan ve İmar Komisyonunca tetkik edilen Cadde ve Sokak isim Değişikliği  hakkındaki teklif görüşülerek yapılan müzakereler sonucunda
    Yukarı Akpınar Köyü muhtarı Selahattin TAYGUN tarafından Belediyemize 21/06/2023 tarih ve 10877 sayılı dilekçe ile müracaata bulunarak   Yeşilyurt Mahallesinde bulunan Barbaros Caddesinin Mazra Caddesi olarak değiştirilmesi ve Anadolu Sokağın Akpınar Caddesi olarak güncellenip, Bahçelievler Mahallesi Akpınar Sokağın ise Anadolu Sokağı olarak değiştirilmesi talebinde bulunmuştur.
    Buna göre; Yeşilyurt Mahallesinde bulunan Barbaros Caddesinin Mazra Caddesi olarak değiştirilmesine, yine Yeşilyurt Mahallesinde bulunan  Anadolu Sokağın Akpınar Caddesi olarak güncellenmesine, Bahçelievler Mahallesi Akpınar Sokağın ise Anadolu Sokağı olarak değiştirilmesine 5393 sayılı Belediyeler kanununun 81.maddesi gereğince oy birliği ile kabul edildi.
Karar Tarihi  : 03.08.2023  Karar No: 60 Karar Konusu: Tahsislerin Kaldırılması.
Gündemin 10. Maddesinde yer alan Plan ve Proje Müdürlüğünce Meclis Başkanlığına sunulan Tahsislerin Kaldırılması hakkındaki teklif görüşülerek yapılan müzakereler sonucunda;
     Bingöl Merkez Kültür Mahallesi (Simani) Mülkiyeti Belediyemize ait Ada:1176 Parsel:4’te kayıtlı taşınmaz imar planında Dini Tesis Alanı olarak planlandığından il Müftülüğün talebi üzerine Belediye meclisinin 04.07.2022 tarih ve 56 sayılı karar ile Diyanet işleri Başkanlığına 25 yıllığına tahsis edilmiştir.Mülkiyeti Belediyemize ait Merkez Bahçelievler Mahallesi Ada:859 Parsel:1(Yeni Ada: 669 Parsel:25)’te kayıtlı taşınmaz aynı amaç doğrultusunda Belediye Meclisinin 09.12.2020 Tarih ve 61 sayılı kararı ile il Müftülüğüne  25 yıllığına tahsis edilmiştir. Yine mülkiyeti Belediyemize ait Merkez Yenişehir mahallesi Ada:968 Parsel:5’te kayıtlı taşınmaz ile Merkez Kültür (İnalı) Mahllesi Ada:1413 Parsel:15’te kayıtlı taşınmazlar imar planında Sağlık Tesis Alanı olarak Planlandığından  il Sağlık Müdürlüğünün talebi üzerine Belediye Meclisinin 02.08.2021 tarih ve 47 sayılı kararı ile il Sağlık Müdürlüğüne 25 yıllığına tahsis edilmiştir. Yine mülkiyeti Belediyemize ait Merkez Kültür (inönü) mahallesi Ada:1599 Parsel:3’te kayıtlı taşınmaz Belediye Meclisinin 20.05.2023 tarih ve 38 sayılı kararı ile 25 yıllığına il Müftülüğüne tahsis edilmiştir. 
    Yukarıda belirtilen ve mülkiyeti Belediyemize ait olan taşınmazların 6183 sayılı kanunun Geçici 8. maddesine istinaden Vergi Dairesindeki mevcut bulunan  Vergi borçlarımıza karşılık olarak Maliye Hazine devri için Belediyemizce Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü  Milli Emlak Müdürlüğünden talepte bulunmuştur. Konuyla ilgili Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Milli Emlak Genel Müdürlüğünden gelen 28.07.2023 tarih ve 6997425 sayılı yazıda; Bingöl Belediye Başkalnlığının nihayi borç miktarının ilgi vergi dairesince yeniden hesaplanması, Vergi borcunu karşılıyacak kadar taşınmazın elde edilmesini sağlaması ve Belediye ait taşınmazların Hazine adına takyidatsız olarak tescil edilmesi uygun görülmüştür.
    Yukarıda açıklanan nedenlerle taşınmazların mevcut vergi borcumuza karşılık olarak Maliye Hazinesine devrinin yapıla bilmesi için taşınmazlar ile ilgili tahsislerin kaldırılması ve Maliye Hazinesine devrinin yapılması gerekmektedir. Bu nedenle Merkez Kültür Mahallesi (Simani) Ada:1176 Parsel:4, Bahçelievler Mahallesi Ada:859 Parsel:1,(Yeni Ada:669 Parsel:25) Yenişehir Mahallesi Ada:968 Parsel:5, Kültür Mahallesi (İnalı) Ada:1413 Parsel:15 ,Kültür Mahallesi (İnönü) Ada:1599 Parsel:3,’te kayıtlı taşınmazların tahsislerinin  ilgili kurumlara  tahsislerinin kaldırılarak iptal edilmesine müteakip olarak Maliye Hazinesine devrinin yapılması ile ilgili Belediye Encümenine yetki verilmesine oy çokluğu ile karar verildi.
Karar Tarihi  : 03.08.2023  Karar No: 61 Karar Konusu: Hukuk İşleri Müdürlüğü Yönetmeliği
Gündemin 11. Maddesinde yer alan İşletme ve İştirakler  Müdürlüğünce  Meclis Başkanlığına sunulan ve Tarifeler Komisyonunca tetkik edilen  Hukuk Müdürlüğü Yönetmeliği hakkındaki teklif görüşülerek yapılan müzakereler sonucunda;
    Belediyemiz İşletme ve İştirakler Müdürlüğü tarafından hazırlanan, Tarifeler Komisyonu tarafından tetkik edilen ve ekte sunulan Hukuk İşleri Müdürlüğü  Yönetmeliğinin  aynen kabulüne oy birliği ile karar verildi.

#ilangovtr

Basın No ILN01886326