Yazı Detayı
28 Ocak 2019 - Pazartesi 16:20
 
Bingöl için en güzel tanıtım
Ömer ŞANLI
binses12@gmail.com
 
 

Bingöl’de 24 Ocak’ta başlayan ‘Bingöl 1. Fotosafari Yarışması’ Pazar günü sona erdi. Bingöl’ün tanıtımını amaçlayan etkinliğe, Bingöllü fotoğraf severlerin yanı sıra birçok şehirden hatta İngiltere, Almanya ve İran gibi ülkelerden fotoğrafçılar Bingöl’ün en güzel fotoğraflarını çekebilmek için yarıştı.

Bugüne kadar Bingöl’ün tanıtımı amacıyla Ankara, İstanbul ve Kocaeli’de tanıtım etkinlikleri düzenlendi, EMİTT fuarlarına katılım sağlandı.

Bu etkinliklere milyonlarca lira kaynak aktarıldı. Bir bakıma heba edildi.

İl dışında düzenlenen etkinliklerde, Sebeterias, Kral Kızı, Kiğı Kalesi, Güneşin Doğuşu gibi yerler tanıtılmaya çalışıldı!

Yine 2018 yılı başında düzenlenen EMITT Fuarı’na, Bingöl’den de kurumlar katılım gösterdi. Fuarda kurulan Bingöl standında “Bingöl’e gelmek için 12 neden” başlıklı bir tabela asılmış ve 12 neden sıralanmıştı:

“-Doğal lezzetiyle coğrafi işaret almış Bingöl Soğuk Çeşme Kavurmasını tatmak için,

-Bingöl yaylalarındaki binlerce endemik bitki çeşidinden elde edilen “Dünya İkincisi” Binşifa Balının lezzetine varmak için,

-Büyük İskender’in Ab-ı Hayat suyunu arayarak şifa bulduğu “Doğal Kaynak Suları”nı içmek için,

-Dünyada güneşin doğuşunun en güzel izlendiği Kala Tepesi’nde güne merhaba demek için,

-Dünyada eşi bulunmayan, üzerinde ağaç yetişebilen doğa harikası “Yüzenada”yı gezmek için,

-Binbir derde deva termal sularında şifa bulmak için,

-Türkiye’deki en uzun kayak sezonlarından birine sahip 1600 metre uzunluğundaki kayak pistlerinde kışın tadını çıkarmak için,

-Burma Kadayıf, Bingöl Cevizi, Tulum Peyniri, Gazik Kaymağı gibi onlarca lezzetin tadına varmak için,

-Gömme, Keldoş, Sorina Pel, Mastuva, Germ Çorbası, Zervet gibi yöresel yemeklerin lezzetine varmak için,

-Çır Şelalesi, Buban Bacaları, Bingöl Yaylaları, Peri Suyu, Murat Nehri, Tarbasan Gölü gibi doğa harikalarını görmek için,

-Kiğı Kalesi, Kral Kızı Kalesi, Zağ Mağarası, İsfahan Bey Camii gibi tarihi eserleri gezmek için,

-Sıcakkanlı ve misafirperver Bingöllülere konuk olmak için Bingöl’e bekliyoruz…”

Bu etkinliklerden dolayı il dışından kaç kişi gelip tanıtmaya çalıştığınız bu yerleri gezdi?

Kiğı Kalesi’nin ilçede yapılan baraj nedeniyle tahrip edildiğini biliyoruz, bir tepeden ibaret olan Kral Kızı Kalesi’nin nerede olduğunu ilin yetkilileri, ili tanıtmaya çalıştıklarını söyleyenler dahi bilmiyor. Genç Köprüsü yanında bulunan Sebeterias Kalesi toprağa gömülmüş, bir tabeladan başka görüntüsü yok. Bingöl Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Nebi Butasım tarafından yapılan araştırmada, bu kalenin Sebeterias Kalesi dahi olmadığı belirtiliyor. Birkaç yıl öncesine kadar yapılan Güneşin Doğuşu Festivali yasaklandı, birkaç yıldır yapılmıyor.

Kral Kızı Kalesi’ni, Sebeterias Kalesi’ni, Kiğı Kalesi’ni Bingöl’deki yetkililer, ili Ankara, İstanbul, Kocaeli’de tanıttıklarını söyleyenler başta olmak üzere günde kaç kişi ziyaret ediyor?

İl dışından gelen bir misafirimiz olduğunda, bu tanıttığımız yerlere götürüp ‘işte bizim tarihi mekanlarımız’ demeye yüzümüz var mı?

Yasaklanan bir festivalin tanıtımını neden yapıyorsunuz?

Bu yerleri tanıtmak mı istiyorsunuz? Öncelikle tanıtmaya çalıştığınız yerlerde kazı çalışmaları yapın, bu kaleleri gün yüzüne çıkarın, aslına uygun restore edin.

Bingöl-Genç yolunda bulunan ve Prof. Dr. Veli Sevin tarafından 1980’li yıllarda yapılan araştırmada bölgenin en büyük höyüklerinden biri olduğu belirtilen Samantepe Höyüğü’nde çalışma başlatın, yerleşim yerini ortaya çıkarın ki tanıtımını yapabilesiniz.

Yıllardır Bingöl’de bulunan tarihi eserler, Bingöl’de müze olmadığı için çevre illere gönderiliyor. Bingöl’e bir müze kurarak tarihi eserleri burada muhafaza edin.

Ya da –eğer niyetiniz varsa- sırf etkinlik olsun diye Ankara’da, İstanbul’da, Kocaeli’de milyonlarca lira harcamaktan vazgeçin.

Gelin fotosafari benzeri etkinlikleri arttırın.

Bugüne kadar Bingöl için yapılan tanıtım etkinliklerinin en güzeliydi, en faydalısıydı.

Fotosafari kapsamında yüzlerce fotoğrafçı Bingöl’e akın etti. Bingöl’ün en güzel fotoğraflarını çekmeye çalıştı.

Bu çekimlerde Bingöl’e ait binlerce fotoğraflık hafıza oluştu. Hem de Ankara, İstanbul, Kocaeli’de harcanan bütçelere göre daha az bir parayla.

Bingöl’ün fotoğrafları çağın en gelişmiş iletişim araçları olan sosyal medya ağlarında paylaşılarak binlerce kişiye ulaştı.

Daha yarışma bitmeden önümüzdeki yıllarda da benzer etkinliklerin yapılması konusunda yoğun bir talep oluştu. Fotosafari yarışması bu yıl kış temalı yapıldı. İlkbahar, yaz ve sonbahar dönemlerinde de benzer etkinliklerin yapılması gerektiği şimdiden konuşulmaya başladı.

Bingöl Fotosafari etkinliğinin düzenlenmesinde emeği geçenleri kutluyor, önümüzdeki yıllarda devamının gelmesini diliyorum.

 

 
Etiketler: Bingöl, için, en, güzel, tanıtım,
Yorumlar
Haber Yazılımı