Yazı Detayı
20 Mayıs 2019 - Pazartesi 18:58
 
KENTSEL MAĞDURİYET!
Ömer ŞANLI
binses12@gmail.com
 
 

Bingöl’de işler yolunda gitmiyor.

Yolunda gitmeyen işlerin başında da kentsel dönüşüm projeleri yer alıyor.

Kültür Mahallesi’ndeki 151 dönümlük alan, Bingöl Belediyesi meclisi kararıyla 2011 yılında kentsel dönüşüm alanı ilan edildi. İki dönem önceki belediye başkanı Sayın Serdar Atalay döneminde.

‘Bu tarihten itibaren hiçbir hak sahibi konutunu yıkıp yeniden yaptıramaz, müteahhide veremez’ denildi. Yani tüm inisiyatif belediyeye geçti.

İşte kentsel mağduriyet tam da burada başladı.

8 YILDIR DEVAM EDİYOR.

2014 yılında yapılan mahalli idareler seçimlerinde yine AK Parti’den Sayın Yücel Barakazi, Bingöl Belediye Başkanı seçildi.

‘Projeyi beğenmedik’ deyip, yeni proje için çalışmalara başlandı. Başlandı başlanmasına da sonu gelmek bilmedi.

Konutları belediye mi yapacak, TOKİ mi yapacak derken işin içine Bingöllü müteahhitler de dahil oldu. Yücel bey göğsünü kabartıp ‘konut yapımını TOKİ’ye vermeyeceğiz, belediye olarak biz yapacağız’ dedi.

Nihayetinde proje revizyonu 4 yıl sürdü.

Konut ihaleleri yapılmadan vatandaşların konutları yıkıldı. Enkazlar kaldırılmadı, kaldırılmayan enkazlar üzerinde otlar yeşerdi, kayaların arasından umutla çiçekler yükseldi.

Aynı umudu bölgede yaşayan hak sahipleri de yüreklerinde taşıdı. Her ilkbahar ile birlikte enkazlar arasından yükselen çiçekler gibi konutların da yükselmesini bekledi. Çiçekler her baharda yeniden, çoğalarak açtı. Çiçekler çoğaldıkça hak sahiplerinin umutları azaldı.

Tarih 2018 Haziran ayını gösterdiğinde umutlar yeniden yeşerdi. Belediye kentsel dönüşüm ihalelerini 5 etap halinde yapmaya başladı. Bir süre sonra ihaleler tamamlandı.

İhaleler yapıldığına göre konut yapımlarına da başlanacak diye beklerken, yeniden bir sessizlik oldu. Aylar geçti, kış kapıya dayandı. Tam da kış arifesinde bir çukur kazılarak temel atma töreni yapıldı, kurbanlar kesildi, siyasetçilerden bürokratına, vitrin her zamanki gibi doluydu, simalar aynıydı. Çok önemli bir işin temeli atılıyor gibi yapıldı. İş önemliydi elbette ancak işe yeterince önem gösterilmiyordu. Yine vitrine oynuyorduk, seçimler yaklaşıyordu çünkü. Temel atıldıktan bir süre sonra çalışmalar durdu.

Umutlar yeniden 2019 baharına kalmıştı. Daha çiçekler yeşermeden 31 Mart mahalli idareler seçimleri öncesinde kentsel mağduriyet alanında çalışmalar başladı. Demirler yığıldı, iş makineleri gönderildi, kazılar yapıldı. Seçimler bitince çalışmalar durdu, yine vitrine oynanıyordu, yine hayaller, umutlar erteleniyordu, çiçekler yeniden yükseliyordu enkazların arasından.

31 Mart seçimleri de bitti, yine AK Parti’den, yine farklı bir isim belediye başkanı seçiliyordu. Sayın Erdal Arıkan.

Büyün bir enkaz devralıyordu, bunu biliyordu, bunu bilerek aday olmuş, belediye başkanı seçilmişti.

Şimdi bu enkazı bir şekilde kaldırma zamanıydı ama nasıl?

Son günlerde belediyenin, ihalesi yapılan, kurbanlar kesilerek görkemli temel atma töreni düzenlenen kentsel dönüşüm projesinin TOKİ’ye verilmesi için görüşmeler yaptığı konuşuluyor.

Belediye, projenin mevcut haliyle TOKİ tarafından yapılmasını isterken, TOKİ ise, konutların altlarında işyeri yapımına sıcak bakmıyor.

İnönü Mahallesinde TOKİ eliyle uygulanmış başarısız, şehrin önünü tıkayan kentsel dönüşüm örneği varken, Kültür Mahallesinde bir türlü hayata geçirilemeyen kentsel dönüşüm projesinin de TOKİ’ye verilmeye çalışılması, Bingöl’e yapılacak en büyük kötülük olacaktır.

Kentsel dönüşüm mağduriyetinin giderilmesi için, her fırsatta Bingöl’ü çok sevdiklerini, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Bingöl’e özel bir önem gösterdiğini belirten siyasetçiler, kentsel dönüşüm projesi için belediyeye gerekli desteği sunarak bu önemi somutlaştırmalıdırlar.

Bingöl’ün en büyük mahallesi olan Kültür Mahallesi, İnönü Mahallesi gibi TOKİ’ye kurban edilmemelidir.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kısa bir süre önce yaptığı açıklamada, kentsel dönüşüm projeleri için İller Bankası’ndan 4 milyar liralık kredi kullandıracaklarını belirtmişti.

Bu krediden Bingöl de payını almalıdır. Belediye Başkanı Erdal Arıkan, vatandaşların daha fazla mağdur edilmemesi için tüm enerjisini bu projenin başlaması ve bitirilmesi için harcamalıdır.

Bingöl milletvekilleri, bu kredinin alınması için, şaşalı temel atma törenleri düzenledikleri projenin başlaması için bir günü dahi heba etmeden çalışmalıdır.

Vatandaşlar daha fazla mağdur edilmeden konutlar yükselmelidir.

Gelin Kültür Mahallesi’ni TOKİ’ye kurban etmeyin, 150 dönümlük alanı öldürmeyin!

Bingöl’ü birazcık seviyorsanız projenin biran önce hayata geçirilmesi için ‘Bingöl’ü çok önemsiyorlar’ dediklerinizin kapısını çalın, krediyi çıkarın!

Kurbanlar keserek temelini attığınız projenin arkasında durun ki, insanlar arkanızdan dua(!) okumasın!

 

 
Etiketler: KENTSEL, MAĞDURİYET!,
Yorumlar
Haber Yazılımı