Yazı Detayı
28 Ocak 2018 - Pazar 22:08
 
Tanıttığınız yerleri hiç gezdiniz mi?
Ömer ŞANLI
binses12@gmail.com
 
 

Bu yıl EMITT Fuarı’nın 22’ncisi düzenlendi. Bingöl’deki kurumlar da, ili tanıtmak için fuara katıldı. Fuarda kurulan Bingöl standında “Bingöl’e gelmek için 12 neden” başlıklı bir tabela asılmış ve 12 neden sıralanmış:

-Doğal lezzetiyle coğrafi işaret almış Bingöl Soğuk Çeşme Kavurmasını tatmak için,

-Bingöl yaylalarındaki binlerce endemik bitki çeşidinden elde edilen “Dünya İkincisi” Binşifa Balının lezzetine varmak için,

-Büyük İskender’in Ab-ı Hayat suyunu arayarak şifa bulduğu “Doğal Kaynak Suları”nı içmek için,

-Dünyada güneşin doğuşunun en güzel izlendiği Kala Tepesi’nde güne merhaba demek için,

-Dünyada eşi bulunmayan, üzerinde ağaç yetişebilen doğa harikası “Yüzenada”yı gezmek için,

-Binbir derde deva termal sularında şifa bulmak için,

-Türkiye’deki en uzun kayak sezonlarından birine sahip 1600 metre uzunluğundaki kayak pistlerinde kışın tadını çıkarmak için,

-Burma Kadayıf, Bingöl Cevizi, Tulum Peyniri, Gazik Kaymağı gibi onlarca lezzetin tadına varmak için,

-Gömme, Keldoş, Sorina Pel, Mastuva, Germ Çorbası, Zervet gibi yöresel yemeklerin lezzetine varmak için,

-Çır Şelalesi, Buban Bacaları, Bingöl Yaylaları, Peri Suyu, Murat Nehri, Tarbasan Gölü gibi doğa harikalarını görmek için,

-Kiğı Kalesi, Kral Kızı Kalesi, Zağ Mağarası, İsfahan Bey Camii gibi tarihi eserleri gezmek için,

-Sıcakkanlı ve misafirperver Bingöllülere konuk olmak için Bingöl’e Bekliyoruz…

Siz Bingöl’de yaşayan, Bingöl’ü yönetenler olarak bu sıraladıklarınıza gerçekten inanıyor musunuz?

Siz bu saydığınız nedenlerden dolayı başka bir ile gider misiniz?

Bingöl Kavurması gerçekten güzel, sahte olmazsa balı da güzel, yalan yok suyu da güzel.

Ama dışarıdan insanlar sırf Bingöl Kavurmasını, Bingöl Balını, Bingöl Suyunu içmek için Bingöl’e gelir mi?

GELMEZ.

Siz Bingöl’ü yönetenler, bu tabelaya 12 maddeyi sıralayanlar, hiç Kale Tepesi’nden güneşe merhaba dediniz mi?

Mesela birkaç yıl öncesine kadar yapılan güneşin doğuşu son yıllarda yapılmıyor. Güneşin doğuşunun izlendiği Bingöl Dağlarına uzanan yol, taşlardan, tozdan geçilmiyor.

Sizce yol olmadan, hiçbir organizasyon yapılmadan sırf güneşin doğuşunu izlemek için birileri Bingöl’e gelir mi?

GELMEZ.

Yüzenada güzel bir doğa harikası. Yeterince değerlendirilmese de termal su Bingöl için önemli. Hesarek Kayak Merkezi bugüne kadar Bingöl turizmi açısından en önemli mekanlardan biri. Yüzenada, termal su ve kayak merkezi geliştirilerek, insanların buraya gelmesi sağlanabilir.

Ama insanlar Burma Kadayıf, Bingöl Cevizi, Tulum Peyniri, Gazik Kaymağını tatmak için Bingöl’e GELMEZ.

Gömme, Keldoş, Sorina Pel, Mastuva, Germ Çorbası, Zervet gibi yöresel yemeklerin lezzetine varmak için Bingöl’e GELMEZ.

Çır Şelalesi görülmeye değer bir yer. Buban Bacalarının turizme kazandırılması için hiçbir çalışmanız yok. Peri Suyu sadece baraj, HES yapanların ilgisini çekiyor. Murat Nehri eski Murat değil. Bir zamanlar kayıkların yüzdüğü nehirde şimdi balıklar bile yüzmüyor. Kum ocakları nedeniyle çukur tarlalarına dönüşen, lağım kokusundan geçilmeyen Murat Nehri’ni insanlar niye görmeye gelsin?

Siz EMITT Fuarında Bingöl’ü tanıtmaya çalışanlar olarak Kiğı Kalesi’ni, Kral Kızı Kalesi’ni kaç defa gezdiniz, kaç defa geziler düzenleyerek insanları oraya götürdünüz?

Bu kalelerin ikisi de günümüzde sadece bir tepe görünümünde varlığını sürdürüyor. Bingöl’deki tarihi yapıların onarılıp turizme kazandırılması için ne gibi çalışmalar yaptınız?

Dışarıdan insanlar iki tepeyi görmek için Bingöl’e GELMEZ.

Yıllardır Zağ Mağarası’nda gerekli temizlik, restorasyon çalışmalarının, olmayan yolunun yapılması için çağrılar yapıyoruz. Bir yolunu yapamadığınız, gerekli ilgiyi sizin kendinizin dahi göstermediği Zağ Mağarasına bu haliyle dışarıdan görmek için kimse GELMEZ.

Şuan ki haliyle bırakın dışarıdan insanların Bingöl’e gelmesini, Bingöl’deki insanlar dahi bahsettiğiniz yerleri gezmek, görmek istemiyor.

Ama güneşin doğuşu festivalini geleneksel hale getirip tüm Bingöl’e yayarsanız, bahsini ettiğiniz kalelerin yanında şehir merkezindeki Kaleönü ve Gayt kalelerini onararak turizme kazandırırsanız, Zağ Mağarası’na gerekli ilgiyi gösterip yolunu yaparsanız, Peri Çayı, Murat Nehrinin bozulmasına yol açan faaliyetleri durdurup su sporları etkinlikleri düzenlerseniz,  Metan ve Gerindal göllerinin yollarını yapıp bu göllere, Çır Şelalesi’ne, Buban Bacaları’na geziler düzenlerseniz… belki yine de dışarıdan çok insanı getirtemezsiniz ama en azından Bingöl’e yaşayanlara gezebilecekleri birkaç mekan hazırlayabilirsiniz.

Yoksa kağıt üzerine birkaç fotoğraf yapıştırarak, kalelerimiz var, mağaramız var, bacalarımız var demekle sadece fuarlara katılmış olursunuz, bir adım da ileriye gidemezsiniz.

 
Etiketler: Tanıttığınız, yerleri, hiç, gezdiniz, mi?,
Yorumlar
Haber Yazılımı