İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, 81 ilde eş zamanlı olarak kaçak/sahte alkollü içki ticaretinin engellenmesine yönelik düzenlenen operasyonlarla ilgili verileri paylaştı. Operasyonlarda, 189 şahıs hakkında adli işlem yapıldığını belirten Yerlikaya, yaklaşık 23 ton kaçak/sahte alkol ve etil alkole el konulduğunu söyledi.
“OPERASYONLAR DEVAM EDECEK”
Alkol kaçakçılarına ve sahte alkol üretimi yapanlara karşı operasyonların artarak devam edeceğini belirten Yerlikaya, şu bilgileri paylaştı; “Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Başkanlığımız Koordinesinde; İl Emniyet Müdürlükleri Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlükleri ve Gelir İdaresi Başkanlığının katılımıyla 81 ilde vatandaşlarımızın can güvenliği ve sağlığını tehdit eden aynı zamanda ülkemizin büyük miktarda vergi kaybına uğramasına neden olan yasadışı faaliyetlerinin sona erdirilmesi amacıyla "Çengel-4 Operasyonları" düzenlendi.
Operasyonlarda; 14 adet sahte alkol üretimi yapılan içki imalathanesi deşifre edildi. 8.310 şişe kaçak/sahte alkollü içkiye, 13.472 litre kaçak/sahte alkollü içkiye, 12.131 litre etil alkole, 1.704 adet boş şişe ve 1.600 adet bandrole, 1.680 adet alkol aroması ve 68.121 adet etikete el konuldu.
Operasyona Gelir İdaresi Başkanlığı taşra birimleri de katıldı. Gelir İdaresi Başkanlığı ile yapılan ortak değerlendirmede 25 milyon TL’lik vergi kaybının önüne geçildi.”
(Haber Merkezi)