Bingöl Valiliği, düğün, nişan, sünnet ve asker uğurlama gibi organizasyonlarda silahla havaya ateş edilmesinin tamamen engellenmesi ve kutlama amaçlı araç konvoylarının trafik akışına olumsuz etkilerini önlemek amacıyla yeni kararlar aldı.

Kararın Amacı

Valilikten yapılan açıklamada, bu kararın amacının Bingöl il sınırları içerisinde düğün, nişan, sünnet, asker uğurlama gibi organizasyonlarda silahla havaya ateş etmeyi engellemek ve araç konvoylarının trafik akışına olumsuz etkilerini ortadan kaldırarak genel asayiş ve trafik düzenini sağlamak olduğu belirtildi.

Kararın Kapsamı ve Hukuki Dayanağı

Bu karar, Bingöl il sınırlarını kapsamakta olup, 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu, 5326 sayılı Kabahatler Kanunu ve İçişleri Bakanlığının ilgili emirleri ile destekleniyor.

Genel Hükümler ve Esaslar

Diyarbakır’da Kaza: 1’i Ağır 4 Yaralı Diyarbakır’da Kaza: 1’i Ağır 4 Yaralı

Bingöl Valiliği, ülke genelinde düğün, nişan, sünnet, asker uğurlama ve sportif faaliyetler gibi durumlar nedeniyle oluşan yoğun araç konvoylarının trafik kurallarına uymadığı, trafiği tehlikeye düşürdüğü ve gürültü kirliliği yarattığına dikkat çekti. Valilik, bu tür durumların Bingöl'de de vatandaşları rahatsız edecek boyutlara ulaştığını ve bu tür davranışların önlenmesi için sıkı tedbirler alındığını belirtti.

Uygulanacak Cezai İşlemler

Karar kapsamında, düğün, nişan, sünnet ve asker uğurlama gibi organizasyonlarda silahla havaya ateş etmek veya trafik akışını olumsuz etkileyen konvoylar oluşturmak gibi davranışlar ihbar edildiği veya tespit edildiği takdirde, organizasyon sahipleri ile konvoydaki araç sahiplerine gerekli adli ve idari cezai işlemler uygulanacak. Ayrıca, asker sevk dönemlerinde otogarlarda kolluk güçlerince gerekli önlemler alınacak ve trafik düzeninin bozulmaması için uğurlayıcılar ikaz edilecek.

Uygulama ve Yürütme

Bu karar, 13 Haziran 2024 tarihinden itibaren il genelinde uygulanacak olup, Bingöl Valiliği tarafından yürütülecektir. Kararın nüshaları, ilgili kurum ve kuruluşlara gönderilerek, düğün vb. organizasyonlar için izin talebinde bulunan düğün sahiplerine tebliğ edilecek.

HABER MERKEZİ