Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2022 yılı İstatistiklerle Kadın verisini paylaştı. İstatistiklere göre, kadınların erkeklerden daha uzun yaşadığı görüldü. Cinsiyete ve yaş grubuna göre nüfus oranı incelendiğinde erkeklerin 45-59 yaş aralığından sonra nüfustaki oranı azalıyor. 90 yaş üstü kadınların nüfustaki oranı ise yüzde 72,4 oluyor. Bu durum "Erkekler neden erken ölüyor?", "Kadınlar neden daha uzun yaşar?" sorularını gündeme getiriyor.

Bingöl kent haber ekibi olarak Bingöllü vatandaşlara sorduk, Kadınlar neden daha uzun yaşar? Aldığımız cevaplar ise oldukça ilginç!

Çalışma Ve Stres Farkı

Bazı vatandaşlar kadınların çok çalışmadığı için, uzun ömürlü olduklarını söyledi. Ancak bazı vatandaşlar ise kadınların erkeklere oranla stresinin çok az olduğu ve kadınların her ihtiyacını erkekler aldığı için hiçbir sorunu olmadığını söyledi.

Toplumsal ve Aile İlişkileri

Bingöllü vatandaşlar, kadınların toplumsal rolleri ve aile içindeki ilişkilerin de uzun ömürlerine katkıda bulunduğunu düşünüyor. Kadınların daha sosyal ve duygusal destek alabilen bireyler olduğunu belirttiler.

HABER: EYLEM ÖZEN / ABDULLAH ÇAKIL