Bingöl, Tunceli, Sivas, Erzincan ve Muş illerinde aralık ayının ikinci yarısı ile ocak ayının ilk haftasında kutlanan Gağan Geleneği, son yıllarda yaygınlığını yitirse de bazı bölgelerde kutlanmaya devam ediliyor.
Kiğı, Karakoçan, Adaklı, Yayladere ve Yedisu İlçeleri Sosyal Yardımlaşma, Kalkınma ve Kültür Derneği (KAYY-DER), Gağan Geleneğini yaşatmak için İstanbul’da etkinlik düzenleyecek. KAYY-DER 2024 Gağan Gecesi, 30 Aralık 2023 Cumartesi gecesi 18.00-23.00 saatleri arasında Yenikapı Etkinlik Alanı İBB Mimar Kadir Topbaş Gösteri Ve Sanat Merkezinde gerçekleşecek. 

KAL - GAĞAN GELENEĞİ NEDİR?

Aralık ayının ikinci yarısıyla Ocak ayının ilk haftası arasında kutlanan Gağan, eskinin uğurlanması ve yeni gelenin selamlanmasına ilişkin ritüelleri taşır. Bir çeşit yeni yıl kutlaması olarak da değerlendirilebilecek Gağan, hayatın devamlılığını ve bereketli geçmesinin temenni edildiği bir gelenektir.
Kal; eskimiş, yaşlanmış; Gağan ise yıl anlamına gelmektedir. Kutlamalar, genellikle eski takvim dikkate alınarak yapılır. 
Gağan günü çocuklar, aksakallı, eski elbiseleri, omzunda heybesi, elinde asa ve tespih bulunan Kal denilen yaşlı rolündeki kişinin eşliğinde ev ev gezerek hediyeler toplar. Hediyeler genelde, ailelerin kendi üretimi olan ceviz, pestil, kuru meyveler gibi ürünler olur. 
Bu ürünleri toplayan çocuklar akşam belirledikleri bir evde toplanarak hediyeleri bölüşür ve ihtiyacı olanlara dağıtır. 
(Haber Merkezi)