Bingöl
23 Haziran, 2024, Pazar
 • DOLAR
  32.82
 • EURO
  35.24
 • ALTIN
  2450.6
 • BIST
  10771.36
 • BTC
  64231.959$

BİNGÖL, 16 YIL SONRA IPARD’A DAHİL EDİLDİ

BİNGÖL, 16 YIL SONRA IPARD’A DAHİL EDİLDİ

Bugüne kadar IPARD kapsamında dağıtılan milyarlarca liralık hibeden mahrum bırakılan Bingöl, 16 yıl sonra tüm illerin programa dahil edilmesiyle IPARD kapsamına alınabildi.

2007 yılında başlayan ve 42 ilde uygulanan IPARD projesi kapsamında bugüne kadar milyarlarca lira hibe verildi. Bingöl milletvekillerinin duyarsızlığı nedeniyle Bingöl yıllarca bu destekten mahrum bırakıldı. 16 yıl boyunca program dışında bırakılan Bingöl, tüm illerin IPARD kapsamına alınmasıyla IPARD’a dahil edilebildi.

Bingöl Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada, “2023 yılı içerisinde uygulanmaya başlanacak olan IPARD III programı ile birlikte, program kapsamının ülke geneline yaygınlaştırılması ve 39 ilimizde TKDK temsilciliklerinin açılması öngörülmüştür. Bingöl de TKDK desteklerinden yararlanacak iller arasına alınmıştır” denildi.

14 BİNDEN FAZLA PROJE HAYATA GEÇİRİLDİ

2019 yılında programı değerlendiren Tarım ve Orman Eski Bakanı Bekir Pakdemirli, “2007 yılında uygulamaya konuşan IPARD programı kapsamında bugüne kadar toplam 14 bin 500 projeye, yaklaşık 4 milyar lira hibe desteği sağladık. Bu hibeler sayesinde, kırsal alanlarımızda 10 milyar lira tutarında yatırım yapıldı, 60 bin yeni istihdam oluştu” demişti.

BİNGÖL MAHRUM BIRAKILDI

Birçok gelişmiş il, Bingöl’ün komşu illeri IPARD programından yararlandırılırken, Bingöl bugüne kadar kapsam dışı tutuldu. Bingöl’ün de program kapsamına alınması için yapılan çağrılara, toplantılarda konu bizzat milletvekillerine aktarılmasına rağmen milletvekillerinin duyarsızlığı nedeniyle Bingöl programa dahil edilmedi.

2027 YILINA KADAR UYGULANACAK

2021-2027 yılları arasında uygulanacak IPARD III Programı, Avrupa Komisyonu tarafından alınan kararla kabul edilmişti. Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürlüğü tarafından Yönetim Otoritesi görevi üstlenerek hazırlanan IPARD III Programı, önümüzdeki 7 (+3) yıl boyunca yürürlükte kalacak.

555 MİLYON AVROLUK FON TAHSİS EDİLECEK

Avrupa Komisyonu tarafından 430 milyon avro fon tahsis edilen IPARD III Programında, ulusal katkının da eklenmesiyle faydalanıcılara proje karşılığı dağıtılacak hibe tutarı yaklaşık 555 Milyon Avro olacak. Toplamda ekonomiye kazandırılacak yatırım tutarının 1 milyar avroyu geçmesi bekleniyor.

IPARD III Programı kapsamında;

-Tarım İşletmelerinin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar: Süt, kırmızı et, kanatlı et yetiştiriciliği ve yumurta tavukçuluğuna destek verilecek.

-Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanmasına Yönelik Yatırımlar: Süt işleme, peynir altı suyu, süt toplama merkezleri, likit yumurta, et işleme, kesimhane, kombinalar, meyve-sebze depolama, su ürünleri işleme ve depolama gibi alt sektörlere destek verilecek.

-Tarım-Çevre-İklim ve Organik Tarım: Erozyonla mücadele, biyoçeşitlilik ve organik tarım konularında pilot bölgelerde gönüllülük esasına dayalı başvuru yapan faydalanıcılara telafi ödemesi yapılarak destek verilecek.

-Yerel Kalkınma Stratejilerinin Geliştirilmesi-LEADER Yaklaşımı: Kırsal alanlarda kurulan Yerel Eylem Grupları ile kırsal bölgelerin kalkınmasına yönelik projeler desteklenecek.

-Kırsal Alanda Kamu Altyapı Yatırımları: Yol, köprü, atık yönetimi, su yönetimi, bilgi-iletişim teknolojileri, yenilenebilir enerji yatırımları konularında yerel yönetimler desteklenecek.

-Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme: Bitkisel üretim, arıcılık, katma değerli ürünler, el sanatları, kırsal turizm, makine parkları ve yenilenebilir enerji tesisleri yalnızca kırsal alanlarda olmak koşuluyla desteklenecek.

-Danışmanlık Hizmetleri: Bu hizmetler kırsal alanda faaliyet gösteren tarımsal işletmeler ve çiftçilere yönelik danışmanlık hizmetlerinin tasarlanması ve bunların finanse edilmesinde kullanılacak.

Program, Çerçeve Anlaşma, Sektörel Anlaşma ve Finansal Anlaşmanın imzalanması ile 2022 yılının son çeyreğinde uygulanmaya başlanacak.

Ömer ŞANLI

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!