Bingöl
23 Haziran, 2024, Pazar
 • DOLAR
  32.82
 • EURO
  35.24
 • ALTIN
  2450.6
 • BIST
  10771.36
 • BTC
  64278.372$

BİNGÖL’DE ELEKTRİK TÜKETİMİ YÜZDE 18 ARTTI


BİNGÖL’DE ELEKTRİK TÜKETİMİ YÜZDE 18 ARTTI

2023 yılının ilk üç aylık döneminde Bingöl’de elektrik tüketimi yüzde 18 artarken, Elazığ’da yüzde 20, Tunceli’de yüzde 8 arttı. Şubat ayında yaşanan depremden etkilenen Malatya’da ise elektrik tüketimi yüzde 22 azaldı.

Aksa Elektrik, Fırat ve Çoruh bölgelerinde üç aylık elektrik tüketim verilerini açıkladı.

Bingöl’ün de yer aldığı Fırat Bölgesinde elektrik tüketiminde düşüş yaşanırken, Çoruh bölgesinde artış kaydedildi.

Aksa’dan yapılan açıklamaya göre, Bingöl, Malatya, Elâzığ ve Tunceli illerinin yer aldığı Fırat bölgesinin toplam elektrik tüketimi (mesken, sanayi ve ticarethane) yüzde 4 oranında azaldı.

Artvin, Giresun, Gümüşhane, Rize ve Trabzon illerinin bağlı bulunduğu Çoruh bölgesinde ise, toplam elektrik tüketiminde yüzde 7 oranında artış görüldü.

MALATYA DIŞINDA BÜTÜN İLLERDE ELEKTRİK TÜKETİMİ ARTTI

Çoruh-Fırat bölgesinde mesken, sanayi ve ticarethane gruplarından toplam elektrik tüketimine bakıldığında Gümüşhane’de geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 45 artış görülürken, deprem felaketinden etkilenen ilimiz Malatya’da ise yüzde 22 oranında düşüş görüldü.

Fırat bölgesinde yer alan diğer illerin toplam elektrik tüketimine bakıldığında, yüzde 18 oranında Bingöl’de, Tunceli’de yüzde 20, Elazığ’da yüzde 8 oranında artış görüldü.

Çoruh bölgesinde ise Artvin’de yüzde 2, Trabzon’da yüzde 3, Giresun’da yüzde 8 ve Rize’de yüzde 10 oranında artış gerçekleşti.

SANAYİ VE TİCARETHANE GRUBUNUN TOPLAM ELEKTRİK TÜKETİMİ ARTTI

İki bölgedeki illerde abone grupları dahil edilerek bakıldığında, yılın ilk çeyreğinde, bir önceki yılın aynı dönemine göre, sanayi ve ticarethane toplam tüketiminde artış görüldü. Fırat bölgesinde artış oranı yüzde 14 olarak görülürken, Çoruh bölgesine ise yaklaşık yüzde 12 oranında artış kaydedildi.

Sanayi ve Ticarethane toplam tüketim oranlarında en yüksek tüketim Çoruh bölgesinde yüzde 92 ile Gümüşhane’de görülürken, Fırat bölgesinde de yüzde 37 ile Tunceli’de görüldü.

MESKENLERDE TÜKETİM

2023 yılının ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla Fırat bölgesindeki meskenlerde toplam elektrik tüketimi deprem sebebiyle yaklaşık yüzde 22 oranında azalırken, Çoruh bölgesinde ise bu oranda yaklaşık yüzde 4 artış olduğu gözlendi.

Çoruh bölgesinde; Artvin’de yüzde 7, Giresun’da 4, Gümüşhane’de yüzde 1, Rize’de 6 ve Trabzon’da 2 oranında artış kaydedildi. Fırat bölgesinde ise en çok artış yüzde 12 ile Elazığ’da kaydedilirken Bingöl’de de yüzde 5 oranında artış görüldü. Tunceli’de ise bir önceki yılın aynı dönemi ile neredeyse aynı oranda tüketim kaydedildiği gözlemlendi.

Bingöl Kent Haber Gazetesi

 

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!