Bingöl
04 Mart, 2024, Pazartesi
 • DOLAR
  31.57
 • EURO
  34.33
 • ALTIN
  2148.3
 • BIST
  8907.65
 • BTC
  67126.716$

Bingöl'de mesai dışı poliklinik hizmeti..


Bingöl'de mesai dışı poliklinik hizmeti..
Bingöl Devlet Hastanesi'nde yoğunluk yaşanan bazı polikliniklerde mesai sonrası da hizmet verilmeye başlandı.

Sağlık Bakanlığınca hayata geçirilen ‘Beyaz Reform’ kapsamında, mesai dışı poliklinik hizmetlerinin verilmesi Bingöl Devlet Hastanesi’nde de hayata geçirildi.
Bingöl’de özellikle kardiyoloji, ortopedi gibi yoğun hasta bakan polikliniklerin ilk etapta hizmet vereceği akşam poliklinik uygulaması radyoloji bölümünde de hayata geçirildi.
Yapılan değişikliklerle daha önce belirlenen kural ve kaidelerin değiştiğini anlatan Hastane Başhekimi Uzm. Dr. Samet Tatlı, "Bu doğrultuda hem hizmet veren hem hizmet alanların daha fazla fayda elde etmesi sağlandı. Yeni uygulama ile vatandaşlarımızın ihtiyaç duyduğu alanlardaki sağlık hizmetleri, mesai dışı saatlerde de oluşturulan ekiplerimizle verilmeye başlandı. Geldiğimiz günden bu yana poliklinik sayımızı %40 oranında arttırdık. İlerleyen dönemlerde başka polikliniklerde de bu hizmeti sunacağız" dedi.
Hastanemiz Başhekimi Uzm. Dr. Samet Tatlı, Türkiye'de sağlık hizmetlerine erişimin, dünyanın birçok gelişmiş ülkesinden daha ileri bir seviyede olduğuna dikkati çekerek, şu bilgileri verdi;
"Ülkemizde sağlık kurumlarına müracaat oranları, birçok ülkeden daha fazla. Bu müracaatlarda da taleplerin yoğunlaştığı belli poliklinikler var. Uygulama, gündüz kliniklerde yoğunluktan dolayı randevu bulamayan ya da o saatlerde hastaneye gelemeyen, ilacını yazdıramayan, kontrollerini yaptıramayan vatandaşlarımızın, mesai saatleri dışında bu hizmeti alabilmelerine olanak sağlıyor. Aynı zamanda, hastanelerin hizmet kapasitesinin daha da artırılmasına imkân tanınıyor."

MESAİ SAATLERİ DIŞINDA MUAYENE ARALIK’TA BAŞLADI

Tatlı, Aralık ayı itibarıyla en çok başvurunun olduğu polikliniklerde mesai saatleri dışında muayenelerin başladığını aktardı.
Uygulamanın yaygınlaşmasıyla polikliniklerdeki kapasitenin daha da artırılacağını ifade eden Tatlı, "Ciddi bir hekim kapasitemiz var. Nitelikli hekim kapasitemizle vatandaşlarımızın sağlık ihtiyacına yetişmeye çalışıyoruz. İmkânı olan çalışma arkadaşlarımızın da gündüz ürettiği hizmetle orantılı olarak mesai saatleri dışında da ek bir çalışma alanı oluşturuyoruz." diye konuştu.

MESAİ SONRASI POLİKLİNİKLERİ ÜÇ BRANŞTA HİZMET VERECEK

Tatlı, şu an en çok muayene başvurularının yapıldığı alanlardan kardiyoloji, ortopedi ve radyoloji alanlarında hizmet verildiğini ve talep doğrultusunda diğer polikliniklerde de uygulamanın başlayacağını bildirdi.
Tatlı, Radyoloji Polikliniğinde özellikle Dopller USG ve Meme USG randevu sürelerini azaltmayı amaçladıklarını ifade etti. Bazı şehirlerde 2024 yılının 7. ayına meme USG randevusu verildiğini belirten Tatlı, “Biz sunmuş olduğumuz bu hizmetlerle bu süreyi bir haftaya düşürmeyi hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.
Mesai sonrası çalışacak kliniklerdeki hizmet saatlerinin değişiklik gösterebildiğini belirten Tatlı, "Bazı kliniklerimiz 17.00-20.00, bazıları 17.00-22.00 arasında olabiliyor. Yine bazı polikliniklerimiz bu saatlerde bir poliklinik bazıları ise dokuz poliklinik açabiliyor. Bu hem vatandaşların hem hizmet verecek sağlık ekibinin talebine göre değişebiliyor." dedi.

RANDEVULAR MHRS ÜZERİNDEN ALINABİLECEK

Tatlı, mesai saatleri dışında hizmet alımı için yine Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden işlem yapılabileceğini aktararak, "Vatandaşlarımız 182'yi arayarak başvuru yapabilir ya da MHRS üzerinden yapabilir. Vatandaşımız sisteme girip, hastaneyi seçerek, mesai saatleri ya da mesai saatleri dışındaki başvuru kısmına ulaşıyor ve kendilerine uygun olanı seçerek randevusunu alabiliyor." bilgisini verdi.
Başhekim Tatlı, mesai saatleri dışında hekimin isteyeceği bazı tetkiklerin de yine aynı saatlerde hastanede yapılabileceğini ifade ederek, "Hekimin istem verdiği kan, idrar tahlilleri gibi temel tetkikler ve görüntüleme tetkikleri yapılabilecek, ileri seviye işlemler için ise randevu verilebilecek." dedi.
Başhekim Tatlı, mesai saatleri dışında poliklinik hizmeti veren, bu fedakarlığı yapan hekimlere teşekkür etti.
(Haber Merkezi)

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!