Bingöl
12 Haziran, 2024, Çarşamba
 • DOLAR
  32.29
 • EURO
  35.02
 • ALTIN
  2415.1
 • BIST
  10159.6
 • BTC
  69515.39$

Korkutan Uyarı: 7 Büyüklüğünde Deprem Olabilir

Korkutan Uyarı: 7 Büyüklüğünde Deprem Olabilir

Prof. Dr. Okan Tüysüz, Bingöl ve Yedisu ilçesinde 7 büyüklüğünde bir deprem beklendiğini kaydederek bu büyüklükteki bir depremin etki alanının 80-100 kilometre civarında olacağını söyledi.

İstanbul Teknik Üniversitesi’nden jeoloji yüksek mühendisi Prof. Dr. Okan Tüysüz, Gümüşhane Üniversitesi tarafından düzenlenen “Deprem” temalı Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresinde, Kuzey Anadolu Fay Zonu’nda meydana gelebilecek bir kırılmanın çok büyük bir etki alanına sahip olacağını söyledi. Özellikle Bingöl Yedisu’ya dikkat çeken Tysüz, 7 büyüklüğündeki bir deprem beklendiğini kaydetti.

Gümüşkoza.com.tr’nin haberine göre “Gümüşhane’nin deprem riski nedir?” şeklindeki soruya verdiği cevapta, “Gümüşhane deprem açısından ülkenin en emin yerlerinden biri” diyen Prof. Dr. Tüysüz, Bingöl’de ya da Yedisu fayında 7 büyüklüğünde bir depremin olabileceğini, bu büyüklükte bir depremin etki alanının 80-100 kilometre civarında olduğunu kaydetti. Tüysüz, Kelkit ilçesinin bu etki alanı içerisinde yer aldığını söyledi.

İlçenin Gümüşhane’nin diğer bölgelerine oranla zemin açısından daha zayıf olduğunu kaydeden Tüysüz, daha önceki yıllarda bu bölgedeki depremleri hatırlatarak depreme hazır olunması uyarısında bulundu.

‘NE KİŞİ NE DE İDARİ OLARAK HAZIRIZ’ 

Yaptığı sunumda Türkiye’nin ne deprem ne de diğer afetlere, ne kişi ne de idari anlamda hazır olmadığını belirten Prof. Dr. Tüysüz, “Çünkü hazırlık için gerekli ekonomik ve kültürel koşullar yıllar içerisinde oluşturulmamıştır. Toplumumuz afet kültüründen nasibini almamıştır, almaya da pek niyetli görünmemektedir. Eğitim, öğrenci ve öğretici kalitesi artırılmadan kültürel sorunların çözümü imkansızdır. Toplumun, medyanın ve siyaset kurumunun üniversite ve bilime yaklaşımında kalite değil kontite, popülarite ön plandadır. Sıfır yayını olan ‘tecrübeli’ öğretim üyeleri giderek artmaktadır” dedi.

Toplumda azımsanmayacak bir kesimin bilmin ne olduğundan haberi bile olmadığını iddia eden Prof. Dr. Tüysüz, “Bazı üfürükçülerin geniş bir hayran ve inanan kitlesi vardır. Çözüm önerisi için toplanan bilim kurullarına çağırılanların CV’sine değil popülaritesine bakılmaktadır. Afete hazır olmaya ne toplumun yoğun bir talebi, ne de siyasi iktidarların niyeti vardır. Çünkü yara sarmak daha pahalı ancak yara almamaktan kolaydır. Hazırlık adına yapılan raporlar ve toplantıların çoğu icraata dönüşmeyen tekrarlardan, göz boyamaya yönelik gösterişten ibarettir” şeklinde konuştu.

MARAŞ DEPREMİNE 11 YIL ÖNCE DİKKAT ÇEKMİŞTİ 

Prof. Dr. Tüysüz; Türkiye’yi sarsan Kahramanmaraş’taki depremleri 11 yıl önce yapılan ‘Deprem ve Gaziantep’ konulu konferansta, “Arap Yarımadası’nın her yıl kuzeye doğru 2 santim kayması nedeniyle, Pazarcık’ın 55 km güneyindeki Gaziantep’te, 7.7 büyüklüğünde bir deprem olasıdır” ifadeleri ile önceden haber vermişti.

KAYNAK: BİNGÖL YENİHABER

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!