Bingöl
21 Mayıs, 2024, Salı
 • DOLAR
  32.18
 • EURO
  34.96
 • ALTIN
  2507.2
 • BIST
  10895.25
 • BTC
  69881.08$

Orman yolları yapılıyor


Orman yolları yapılıyor
Yaz ayları ile birlikte her yıl orman yangınları yaşanırken, bu yangınlara en fazla maruz kalan illerden biri de Bingöl. Orman Genel Müdürlüğü, yangınlara daha etkili müdahale edebilmek ve orman bakımı için ormanlarda yollar açıyor.

Ülke genelinde her yıl meydana gelen orman yangınlarından dolayı binlerce hektarlık alan yanıyor. Bölge illerinin en fazla orman varlığına sahip illerinden biri olan Bingöl’de de her yıl onlarca orman yangını meydana geliyor. Bingöl’de özellikle Merkez, Genç, Yayladere ilçelerinde sık sık orman yangınları yaşanırken, ormanlar içindeki canlılarla birlikte zarar görüyor.

Orman Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada, ülke genelinde orman yangınlarına daha etkili müdahale edebilmek, orman bakımı, gençleştirme ve yeni orman oluşturma faaliyetlerinin etkili yürütülebilmesi için orman yolu çalışmalarının yapıldığı belirtildi.

Açıklamada, “Yangın emniyet yol ve şeritleri ile orman yangınlarına hızlı ve etkili müdahaleyi amaçlayan Orman Genel Müdürlüğümüz, 2022 yılında 12 bin 866 km yeni yol çalışması yaparken, 211 bin 197 km orman yolunun da bakım ve onarımını tamamladı. Mevcut ve yeni orman yollarında 3 bin 80 km üst yapı ve sanat yapısı yapımını sağlayan, Orman Genel Müdürlüğümüz, yeni yol yapımı, tamir ve bakım faaliyetleri ile tüm zamanların rekorunu kırmıştı.

2023 yılında da 5 bin 540 kilometre olan yeni yol programının 5 bin kilometresinde çalışmalar hız kesmeden sürüyor.  Ayrıca bu yıl 523 kilometre yangın emniyet yol yapımı, 210 bin 322 km'lik yolda da tamir bakım çalışmaları devam ediyor” denildi.

 

İklim değişikliği etkileri  ile son yıllarda  ülkenin yaşamış olduğu yangın ve sel felaketleri dolayısı ile tahrip olan orman alanlarının yenilenmesi ve rehabilitasyonu için yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, “Başta yangından koruma, yangına  acil müdahale, bakım, gençleştirme, hastalık ve zararlılarla mücadele, yeni orman oluşturma, işletme faaliyetleri için çok önemli olan, orman yolu yapımı ve mevcut orman yollarının bakımı, iklimsel risklerin artmış olduğu günümüzde büyük önem arz etmektedir. Genel Müdürlüğümüze bağlı şefliklerin orman yol ağı planları tamamlanmış, tamamlanan planlar dahilinde emniyet yol ve şeritleri ile ilgili planlar yapım programına alınmıştır. Hazırlanan bu programlar dahilinde 2022 yılında İnşaat ve İkmal Daire başkanlığımız tarafından organize edilen yeni yol yapımı ve mevcut yolların bakımı çalışmalarında yakalanan olağan üstü başarı dolayısı ile, tüm emeği geçen paydaş ve çalışanlarımıza teşekkür ediyorum. Yapmış olduğumuz kıymetli çalışmalar ile aynı zamanda orman köylülerimize, turizmimize, milli ve kültürel varlıklarımıza, endemik bitki çeşitliliğine, gen kaynaklarımıza ve temiz su kaynaklarımıza ulaşım ağına hizmet etmenin gururunu yaşıyoruz. Yürütmüş olduğumuz yol çalışmalarımız vesilesi ile ekonomik, sosyal ve çevresel ihtiyaçların giderilmesi için önemli oranda kamu hizmeti sunmuş olduk'' dedi.

(Haber Merkezi)

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!